reklama

Originální vyšívané portréty

Už jste někdy viděli vyšívané portréty, které vypadají jako fotografie? Nevěříte? Ukážeme vám, jak takové portréty vznikají a jaké množství stehů je potřeba k jejich vytvoření.

Originální vyšívané portréty (Zdroj: archiv FTV Prima)

Vyšívání je nejstarší ruční prací

I když vyšívání není dnes už tolik v kurzu, jako tomu bývalo, patří tato ruční práce k nejstarším technikám. Není to tak dávno, kdy se vyšívání vyučovalo na základních školách v rámci předmětu ručních prací. Tato technika má původ v Indii, starém Egyptě a Číně, kde se výšivky uplatňovaly zejména na oděvech. Vyšívané oděvy jsou v módě i dnes, i když ruční vyšívání nahradilo z velké části strojové. Nejčastěji můžeme vidět výšivky na oděvech, ubrusech, polštářích, utěrkách a různých dekoracích. Existují i vyšívané obrazy a gobelíny. A jak jsme se v úvodu zmínili, dokonce i vyšívané portréty.

Vyšívání šatů
Ptačí šaty, vyšívané podle původní čínské tradice, s barevným hedvábím a ptačím peřím (Zdroj: Depositphotos)

Jednobarevné i barevné výšivky

K vyšívání se používají speciální vyšívací příze, takzvané bavlnky. Vybírat můžete z mnoha barev a odstínů. Vyšívá se nejčastěji na tkaninu, jako je plátno, kanava, panama a další materiály. Pro usnadnění práce je možné použít předkreslený nebo předtištěný motiv, do něhož lze rovnou vyšívat. Existují i papírové předlohy, které se připevní na látku a po dokončení práce odstraní. Naše babičky používaly papírové vzorníky s různými motivy, a ty si na látku většinou překreslovaly. 

Náčrt
Technika vhodná pro začátečníky, vyšívání podle modelu na proděrovanou čtvrtku papíru (Zdroj: archiv FTV Prima)

Vyšívací techniky

Ruční výšivky, oproti strojovým, zůstávají stále jedinečné a originální. Při vyšívání se používají  různé techniky a stehy. K základním a nejrozšířenějším patří řetízkový a křížkový, dále základní steh přední, zadní stonkový a různé okrasné stehy. Často se kombinují krátké a dlouhé stehy, které do sebe zapadají. Ty se používají většinou při vyšívání květin, listů nebo větších ploch. Chceme-li například při vyšívání ubrusu látku olemovat, aby se okraje netřepily, použijeme steh obrubový. A aby se s materiálem lépe pracovalo, je dobré použít takzvaný bubínek, do kterého si látku, na níž vyšíváme, upevníme.

Potřeby
Hlava koně vyšitá na čtvrtku papíru (Zdroj: archiv FTV Prima)

Láďa Hruška představuje vyšívané portréty     

S pořadem Vychytávky zavítal tentokrát Láďa Hruška do Velenic za paní Hanou Polickou, která se zabývá vyšíváním portrétů. Přitom si vzpomněl na svoji babičku: „Ta říkávala, že vyšívání uklidňuje. Navíc, když vznikne něco hezkého, jako je tento vyšívaný portrét, můžeme to vyzkoušet i my. Vždyť ručním pracím jako je pletení, háčkování nebo vyšívání, se nevěnují jen ženy“.

Výšivky
Předloha pro vyšívání portrétu vytvořená počítačovým programem (Zdroj: archiv FTV Prima)

Cesta k vyšívání portrétů

Paní Hana Polická začínala klasickými výšivkami, pletením, háčkováním a různými ručními pracemi. A protože má vnoučata, napadlo ji, že by jim mohla vyšít portréty, aby na ni měly jednou  památku. Před vyšíváním si vytvoří v počítači předlohu. Používá k tomu počítačový program, který   foto upraví, vystínuje a obraz převede na předlohu pro křížkové vyšívání. Vznikne plakát, který je zvětšeninou fotografie, rozložené do potřebného formátu, rozděleného do malých čtverečků. Ten si vytiskne a podle předlohy vyšívá. „Křížky jsou velmi drobné, měří zhruba jeden milimetr, proto hotový obraz vypadá z dálky jako fotografie,“ vysvětluje paní Hanka a dodává, že na obrázek o velikosti A4 musí vyšít zhruba 35 tisíc drobných křížků. Vytvořit portrét jí trvá, při každodenní osmihodinové práci, minimálně tři měsíce. Samozřejmě, musí být vybavena značnou  trpělivostí, bez ní to nejde.

Vyšívání
Vyšívání portrétu, to jsou hodiny a hodiny trpělivého vyšívání (Zdroj: archiv FTV Prima)

Technika vhodná pro začátečníky

Paní Hanka představila jednu z jednoduchých technik, které se říká nitěná grafika. Zvolila obrázek hrušky vyšívané na papírovou čtvrtku. Tu si přeloží, na ni položí obrázek, který chce vyšívat, a silnější jehlou ho proděruje. Aby se papír neprotrhl, musí se obrázek po obvodu propíchat jehlou. Propichuje svrchu a jehlu vytahuje spodem. Až je obrázek proděrovaný, může začít vyšívat.  

Výšivka
Originální výšivky jsou mnohdy cennými kousky (Zdroj: Depositphotos)
Ukrajinská výšivka
Ukrajinská výšivka je součástí ukrajinské historie (Zdroj: Depositphotos)

Zmíněná technika je vhodná pro začátečníky i děti, které si tak procvičují jemnou motoriku. Pro začátek mohou vyšívat základním stehem nebo použít jinou jednoduchou techniku, například takzvanou obrysovou výšivku. Nejedná se o nic složitého. A budou-li mít dost trpělivosti, mohou se postupně propracovat až k výrobě portrétů svých blízkých a přátel jako paní Hana Polická. Navíc, ruční práce jsou dobrou volbou pro relax. Odpočinete si a vyženete z hlavy starosti i problémy. 

Publikováno: 8. 3. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová