reklama

Akvarelový obrázek s vyšíváním

Akvarelová malba s vyšíváním je technika přicházející k nám z Anglie. Na plátno v přírodní režné barvě (len nebo směsový materiál len s bavlnou) namalujeme vodovými barvami obrázek, jehož některé části po zaschnutí zvýrazníme výšivkou. Jemná barva na přírodním podkladu s vystupující výšivkou působí živě, plasticky a má perspektivní hloubku. Některý směr této techniky se přiklání k barevné výšivce na černobílé malbě, jiný naopak k černobílé výšivce na barevném podkladu či k experimentu, kdy půlka obrazu je namalovaná a druhá půlka zase vyšívaná.

Akvarelová malba s vyšívání je milá dekorace (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Na akvarelovou malbu s vyšíváním budete potřebovat:

  • plátno (lněné či směsové)
  • rámeček
  • škrob či klih
  • akvarelové barvy
  • bavlnky
  • fixy
  • štětce
  • jehlu

Postup na akvarelovou malbu s vyšíváním

Plátno si napneme do vyšívacího rámu a natřeme jej neředěným škrobem nebo řídkým klihem, aby se akvarelové barvy nerozpíjely do míst, kam nemají. Po uschnutí má plátno vlastnosti papíru, barvy se na něj dobře nanášejí a za mokra se vpíjejí do sebe.

Plátno vypněte a potřete škrobem
Plátno vypněte a potřete škrobem (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Mezitím, než plátno uschne, si připravíme na papír kresbu, kterou v hlavních rysech překopírujeme na druhý papír výraznou fixou. Tento obrázek podložíme pod plátno a proti oknu prosvítající linie obkreslíme ostrou měkkou tužkou na látku.

Tužkou si předkreslete obrysy
Tužkou si předkreslete obrysy (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Obrázek namalujeme akvarelovými barvami. Chceme-li, aby se barvy do sebe vpíjely, zapustíme druhou barvu do ještě nezaschlé plochy. Chceme-li naopak některé stíny prohloubit s ostrým vymezením, necháme barvu zaschnout a vrstvíme na ni další barvy.

Namalujte obrázek
Namalujte obrázek (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Po zaschnutí můžeme začít s vyšíváním třeba jednoduchým, avšak nejvíce využitelným látacím stehem. Jde o dlouhý přední steh, při němž protahujeme podkladovou tkaninu ve více či méně pravidelných vzdálenostech.

Látací steh
Látací steh (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Tímto stehem můžeme zvýraznit štít domu, tympanony nad okny či okenní rámy, větve keřů a stromů, trávu nebo stvoly květin. Výšivkou však nepokrýváme celou plochu, pouze část květin, předzahrádku, okenní truhlíky atd. Větší část obrázku necháme pouze namalovanou.

Látací steh se perfektně hodí pro obrysy
Látací steh se perfektně hodí pro obrysy (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Plný steh patří k hlavním vyšívacím stehům. Stehy klademe jeden vedle druhého a hustě vedle sebe. Vyplňujeme jimi podle potřeby větší i menší plochy a můžeme je použít pro konturování a stínování nebo pro geometrické vzory.

Plný steh
Plný steh (Zdroj: Miroslava Kubišová)

V našem případě jsme jej použili ke znázornění drobných lístečků. V tomto malém rozměru je každý lístek vyšitý dvěma až třemi stehy. Tento steh více využijeme při detailním zobrazení třeba jednoho květu většího rozměru.

Vyšijte drobné zelené lístky
Vyšijte drobné zelené lístky (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Uzlíčkové stehy se tvoří uzlováním nebo stáčením vyšívací příze na líci tkaniny a upevněním uzlíku stehem. Při francouzském uzlíku otočíme jehlu několikrát kolem příze a vpíchneme ji do stejného otvoru, kterým jsme jehlu vypíchli.

Francouzský uzlík
Francouzský uzlík (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Francouzským uzlíkem krásně znázorníme květy růží, muškátů i zvonky na rozkvetlé zahrádce. Na malém obrázku tento steh dobře vystihuje. Velký květ uděláme vícenásobným otočením příze kolem jehly a naopak malý květ pouze dvou až třínásobným otočením příze.

Francouzským uzlíkem vyšijte květy
Francouzským uzlíkem vyšijte květy (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Klikatý steh se používá ke zvýraznění linií i k vyplnění ploch. Vyšíváme jej ve dvou řadách střídavě svislými a šikmými stehy. Ve zpáteční řadě vpichujeme svislé stehy do stejných otvorů jako v předchozí řadě, kdežto šikmé stehy se kříží.

Schéma klikatého stehu
Schéma klikatého stehu (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Na obrázku jsme tímto stehem vyšili ozdobu na průčelí domu. Tímto stehem kladeným ve více řadách pod sebou bychom mohli také vyplnit plochu proutěného košíku nebo znázornit plot okolo zahrádky.

Vyšijte ozdobu na průčelí domu
Vyšijte ozdobu na průčelí domu (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Po dokončení vyjmeme z dřevěného rámečku vnitřní desku a plátěný obrázek na ni správně umístíme. Potom desku vložíme do rámu a přebytečné okraje zastřihneme. Okraje desky potřeme tužkovým lepidlem, plátno přilepíme a desku připevníme závlačkami.

Obrázek nalepte na desku
Obrázek nalepte na desku (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Povedla se vám akvarelová malba s vyšíváním?

Zdroj informací: Miroslava Kubišová

Publikováno: 7. 9. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce