reklama

Využití plastových obalů od potravin v domácnosti

Přemýšleli jste někdy jak zefektivnit domácí recyklaci, a přitom uspořit nemalé výdaje? Pak místo pořizování drahých boxů a květináčků využijte plastové obaly od potravin a masa, díky kterým si předpěstujete rostliny nebo uskladníte materiál pro domácí dílnu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Využití plastových obalů od potravin v domácnosti (Zdroj: Depositphotos)

Využitím nejrůznějších nádob od potravin, jako je margarín nebo kelímků od jiných mléčných výrobků, pomáháte k recyklaci a cílenému šetření životního prostředí.  Je přece zbytečné vyhazovat poctivě našetřené finance na nákup nových plastových obalů, které se využijí v dílně nebo domácnosti. Ještě větší je efekt, pokud se nádoby a kelímky používají opakovaně několikrát za sebou.

Základem je začít tyto prostředky postupně sbírat. Pokud někdo z rodiny má rád mléčné výrobky, pak ho přemluvíte, aby kelímky nevyhazoval. Jejich vymytí vlažnou jarovou vodou a následné opláchnutí vodou čistou je připraví k dalšímu využití. Někde v polostínu je nechejte vyschnout, a to klidně i celý den. Horkou vodu nepoužívejte, způsobuje jak možnou deformaci nebo popraskání materiálu, tak vyblednutí původních barev.

Plastové misky
i (Zdroj: Depositphotos)
Využití plastových obalů od potravin v domácnosti

Nejčastěji sáhněte po kelímkách od jogurtů, které využijete především při předjarních secích a sázecích aktivitách, spojených jak s prvními výsevy zeleniny a květin, tak při přesazování s následným rozmnožováním pokojových rostlin, kdy si chceme vypěstovat z nařízkovaných kusů nebo dělených rostlin silné a zdravé kusy. Při využití pro setí je naplňte výsevním substrátem, pro předpěstování již rostoucích zelených rostlin, vzniklých oddělením, pak namíchejte zahradní půdu s kupovaným substrátem a přidejte díl písku.

Kromě toho využijte kelímky i v dílně, kde díky nim uspořádáte drobné díly, které je potřeba uklidit tak, aby tam nebyl nepořádek. A když chcete mít systém opravdu propracovaný, pak jednotlivé kelímky popište a nastohujte na sebe po několika kusech. Ale musí být plné tak do tří čtvrtin, ne více.

Tetra pack
i (Zdroj: Depositphotos)
Obal Tetra pack po oříznutí vršku použijte pro předpěstování

Větší nádoby od másla, margarínu a jiných mléčných výrobků, použijte stejným způsobem. Například pro setí a sázení jsou větší kelímky vhodné pro náročnější rostliny s větším vzrůstem. U všech nádob však nezapomínejte v případě tohoto využití vytvořit otvor na spodní straně a musí tedy mít i nějakou podmisku. Nádobky s víčkem jsou pak vhodné například pro uložení drobného ovoce do mrazáku nebo uspořádání dílny, když zjistíte, kolik spojovacího materiálu vlastně máte a je zapotřebí nádob s větším objemem.  A dokonce, když zabráníte manželce ve zlikvidování vaničky od masa, které jste při sobotním nákupu sehnali v obchodě, pak si do takové vaničky uložte například i nářadí do šuplíku.

Nádoby
i (Zdroj: Depositphotos)
Příklad uložení materiálu v dílně do uzavíratelných nádob po potravinách

Pokud vám chybí kelímky a nádoby od mléčných výrobků, pak můžete sáhnout i po prázdných krabicích od mléka, které mají označení Tetra Pak. Jde o kartonový obal s vnitřní vrstvou z plastové a hliníkové folie. Pokud odstřihnete vrchní konec, můžete tento obal použít například jako nádobu pro předpěstování paprik nebo rajčat.

A co provést s plastovými kelímky a nádobami po jejich použití? Když se je chystáte znovu využít v příštím předjaří, pak jej řádně vymyjte a nechejte vyschnout. Následně ukliďte na tmavé a suché místo. Jejich ponechání na světle jim sníží životnost, UV záření stojí za ztrátou barvy a postupném křehnutí termoplastického materiálu. Ideálně, když je uschováte do nějaké bedýnky, kde nebudou překážet.

Publikováno: 9. 3. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček