reklama

Domácí práce jako posilovna

Věřili byste, že i při běžných domácích pracích můžete tělu zajistit dostatek pohybu, posílit určité svalové partie a udržet si optimální váhu? Při dodržení určitých zásad je to možné, i když se může zdát, že se jedná o bezvýznamnou aktivitu. Konkrétně, tento způsob pohybu je vhodný zejména pro ženy, které neholdují sportu. Jakýkoli pravidelný a správně vykonávaný pohyb je totiž ideálním prostředkem, který přispívá k udržení fyzické kondice a ideální postavy.

i (Zdroj: Depositphotos)
Domácí práce jako posilovna (Zdroj: Depositphotos)

Jakýkoli pohyb je pro naše tělo vhodný  

Pohyb není jen prostředkem k získání dokonalého těla, je nutným předpokladem pro zdraví. Aby naše tělo správně fungovalo, potřebuje nejen vyváženou stravu s dostatkem prospěšných látek, ale i pohyb. Pohybové aktivity napomáhají dobrému fyzickému zdraví i psychice. Pohyb posiluje srdce, krevní oběh a udržuje funkční naše klouby. Přirozeným pohybem můžeme předcházet mnohým onemocněním a stejně tak příspět k léčbě některých nemocí. Lékařské studie prokazují, že správně zvolené pohybové aktivity vedou ke snižování rizik i závažných onemocnění, včetně  nádorových, neboť pohyb napomáhá odbourávat stres a tím ovlivňuje příznivě psychické i fyzické zdraví.

Aktivita
i (Zdroj: Depositphotos)
Každá aktivita prospívá našemu tělu a zdraví

Úklid jako zábava

Namítnete, že vás domácí práce nebaví. Pak vám dám radu. Přistupujte i k této činnosti s chutí, radostí a pocitem, že děláte něco užitečného pro sebe. S takovým přístupem se vám bude všechno  lépe dařit a práce půjde od ruky. Pusťte si k tomu třeba oblíbenou hudbu nebo si otevřete okno,  abyste se nadýchali čerstvého vzduchu. A pokud se po úklidu budete cítit vyčerpaní, k znovunabití energie a dobrému pocitu vám pomůže krátký lehký běh nebo svižná procházka v přírodě.  

Dobrá nálada
i (Zdroj: Depositphotos)
Přistupujte k úklidu s dobrou náladou

Běžné domácí práce a spalování kalorií

Prospěšná pro naše tělo je v podstatě jakákoli aktivita, pokud ji vykonáváme pravidelně a správně. Může se jednat i o běžný úklid domácnosti. Kalorie spalujeme při umývání nádobí, žehlení, mytí oken či práci na zahradě. Energie, kterou při tom vydáme, se rovná množství spálených kalorií. Tento proces ovlivňuje ale řada dalších faktorů. Množství energie přijímané z potravy, by mělo  mělo odpovídat výdeji energie. Rozhoduje i hmotnost, pohlaví a dokonce genetika. Důležité je také,  jakým tempem činnost vykonáváme a jaké svalové partie při ní zapojujeme. Při úklidu obecně zapojujeme postupně všechny svalové partie - zádové, břišní, hýžďové, prsní, svaly paží, trapézy, Existují energetické  tabulky, podle kterých lze zjistit, kolik kalorií za jakou činnost jsme vydali. Jde ale o obecný odhad, neboť každý vykonáváme práci jiným tempem. Kalorie jsou jednotky energie vyjadřené v joulech. 1 kcal = 4.2 kJ.

Kalorie
i (Zdroj: Depositphotos)
Kolik kalorií jsme spálili během úklidu můžeme zjistit z kalorických tabulek

TOP 10 domácích aktivit 

Zde je výčet 10 druhů domácích prací s počtem kalorií, které při jejich vykonávání spálí osoba o váze 65 kg za jednu hodinu.

velký úklid             239 kcal = 1 000 kJ  

vysávání                 237 kcal =   992 kJ   

umývání nádobí     152 kcal =   636 kJ

vaření                     152 kcal =   636 kJ

žehlení                   136  kcal =   569 kJ   

péče o malé dítě     179 kcal =   749 kJ

mytí oken               270 kcal = 1 134 kJ 

drhnutí podlahy     325 kcal  = 1 360 kJ 

nakupování            270 kcal  = 1 134 kJ 

práce na zahradě    239 kcal  = 1 000 kJ 

Leštění
Dobrý pocit z uklizeného bytu je nejlepší antidepresivum (Zdroj: Depositphotos)
Mytí nádobí
Při mytí nádobí si pusťte relaxační hudbu, uvidíte, že vás to začne bavit (Zdroj: Depositphotos)

V průběhu jedné studie, provedené v USA, spálili její účastníci při úklidu během dvou hodin 600 kalorií. To je v porovnání s během na pět kilometrů, kdy spálíme 374 kalorií, úžasné. Při chůzi spálíme za hodinu 205 kcal, což představuje 858 kJ.

Úklid
i (Zdroj: Depositphotos)
Úklid jako zábava a tělocvik

Nesprávné pohybové návyky

Při každé aktivitě, tedy i při práci, bychom měli dbát na správné držení těla, a to hlavně vzhledem k   zatížení páteře. Sledovat, zda správně zapojujeme konkrétní svalové partie, dbát na optimální zátěž kloubů i správné dýchání. Při dodržování těchto zásad nám práce v domácnosti může nahradit sportovní aktivity. A na co bychom si měli dát pozor. Tak jako má svá rizika nesprávné sezení, neprospívá nám ani nesprávně provedený pohyb, naopak nám může ublížit. Například při žehlení bychom měli dbát na správné držení těla, nehrbit se, nezvedat ramena vysoko, neohýbat příliš hlavu, nevystrkovat břicho a bradu. A pokud to jde, měli bychom při každé činnosti stejnoměrně zapojovat obě ruce a nepřetěžovat ruku dominantní. A současně správně zapojovat jednotlivé svaly - zádové, trapézový, hrudní, svaly krku, paže, břišní, hýžďové, svaly horních a dolních končetin. Aby měl pohyb efekt, je nutné ho neodbývat a nezjednodušovat si ho.

Bolest
i (Zdroj: Depositphotos)
Při nesprávně prováděných pohybech můžeme pocítiti svalovou bolest

Práce na zahradě

Zahradničení a práce kolem domu jsou z TOP 10 určitě tou nejlepší volbou pohybu. Při této činnosti si nejlépe protáhneme všechny tělesné partie a posílíme svalstvo. Tato fyzická činnost má ještě další dva efekty – při pohybu na čerstvém vzduchu si dokonale vyčištíme mysl. A máte-li sedavé zaměstnání nebo pracujete z domu /home-office/, vaše tělo i psychika zcela jistě tento způsob pohybu uvítá.

Zahrada
i (Zdroj: Depositphotos)
Práce na zahradě jsou příjemnou aktivitou, u které protáhneme všechny svaly

Úklid podle Feng shui

A na závěr přidám několik užitečných rad starého čínského učení Feng shui, které vás možná přiměje ke správnému přístupu k úklidu. Feng shui se zabývá harmonií mezi člověkem a prostorem, který obývá. Aby ve vašem bytě, domě či zahradě proudily správně energie, je nutné dodržovat určitá pravidla. S tím souvisí i čistota, pořádek a zbavení se nepotřebných a nefunkčních věcí, které nám už neslouží a zabírají místo. Úklidem a uspořádáním věcí podle Feng shui umožníte, aby ve vašem prostoru správně proudily energie. To vám přinese do života pocit klidu, harmonie, spokojenosti a svobody. Správně proudící energie v domě se brzy projeví i v podobě pozitivních změn ve vašem životě. Tak s chutí do práce!

Feng shui
i (Zdroj: Depositphotos)
Úklid v domě podle Fueng shui. Pět elementů - dřevo, oheň, země, kov a voda, které jsou vzájemně propojené, pomáhají vytvářejí harmonii v prostoru

Publikováno: 1. 3. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová