reklama

Munchkin je kočka, co vypadá jako jezevčík

Kočkám plemene munchkin nadělil osud do vínku zajímavou genovou mutaci. Mají totiž krátké nožičky, takže vzhledem trochu připomínají jezevčíka. Není to ale pro ně žádná překážka a pravděpodobně to nemá žádný vliv na jejich kondici. Seznamte se s kočkou, která téměř tahá bříško po zemi, ale nijak jí to nevadí.

i (Zdroj: Depositphotos)
Munchkin je kočka co vypadá jako jezevčík (Zdroj: Depositphotos)

Munchkin

Toto plemeno se objevilo někdy v období 2. světové války v Británii. Odtud se pak rozšířilo do USA a Ruska. Můžeme se pouze domnívat, že se některému z vojáků postupujících spojeneckých vojsk krátkonohá kočička zalíbila natolik, že si jí odvezl sebou do své domoviny.

Další stopa je pak nalezena o několik desítek let později v Louisianě, kde jistá učitelka hudby Sandra Hochenedelová zachránila roku 1983 dvě březí krátkonohé kočičky a jejich z poloviny krátkonohé potomstvo posléze rozdala přátelům. Na scénu se tak dostává kocour Toulouse, který se zasloužil o rozšíření krátkonohých koček ve svém teritoriu.

Kočka3
i (Zdroj: Depositphotos)
I přes krátké nožky je munchkin velmi aktivní plemeno

Krátkonohé plemeno munchkin bylo později prozkoumáno doktorkou Solveig Pfluegerovou, předsedkyni výboru pro genetiku a poradkyni výboru ředitelů chovatelské organizace TICA. Ta společně s dr. Davidem Billerem, vedoucím oddělení radiologie na Koleji veterinární medicíny v Kansasu provedla řadu genetických a veterinárních vyšetření. A ukázalo se, že tato anomálie kočkám nijak nevadí a nehendikepuje je v běžném životě. Dokonce ani neinklinují k podobným zdravotním obtížím jako např. podobně obdaření psi typu jezevčík nebo velšský korgi. 

Munchkin má kromě fyziologických odlišností všechny znaky správné domácí šelmičky. Jsou to hbitá a hravá zvířátka, navíc s opravdu pohodovou povahou. Jsou inteligentní a hravé. Umí vymýšlet nejrůznější způsoby, jak se zabavit. Výborně se snáší s dospělými i dětmi, další kočku přijímají bez problémů a snesou se výborně i se psi. Jestli se i tak bojíte o soužití vašich mazlíčků, řiďte se základními pravidly. Zvláštností u těchto koček je, že s oblibou pozorují svět posazeny na zadních nožkách, takže trochu připomínají zvědavou surikatu. Při jejich menším vzrůstu je to potřeba, aby měly rozhled po okolí. Jejich obvyklá váha se pohybuje okolo 4 kilogramů maximálně.

Kočka2
i (Zdroj: Depositphotos)
Munchkin je skvělý a nenáročný společník

Munchkin bude vyžadovat přítomnost člověka kvůli potřebě mazlení a tulení se. Je to velmi milý společník. Také mějte na paměti, že krátkosrsté plemeno bude potřeba kartáčovat, dlouhosrsté pak vyčesávat. Munchkinové splňují všechny požadavky nenáročné, ale velmi přítulné kočky. Neprojevují se u nich žádné zdravotní problémy s kyčlemi nebo klouby. Můžete si pořídit munchkina téměř v jakékoliv barvě, neboť křížení s jinými druhy vede k obrovské variabilitě typů srsti i zbarvení. Chcete-li se doma bavit s kočičím lumpíkem, který je pro každou zábavu, určitě si pořiďte munchkina. A pro společné hraní pro vás máme návod na výrobu oblíbené kočičí hračky - mávatka s chrastítkem.

Kočka1
i (Zdroj: Depositphotos)
Toto plemeno nevykazuje žádné zdravotní obtíže s páteří nebo klouby

TIP

Dáváte své kočce správné krmivo? Pestrá strava je základním kamenem pro správný vývoj už od kotěte. Přečtěte si, zda se vyplatí do krmiva investovat a jaké složení by každé krmivo mělo obsahovat.

Publikováno: 3. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová