reklama

Jak účinně odstranit zápach z rukou po práci?

Občas se nám stane, že se při nějaké činnosti v kuchyni nebo v dílně nejen ušpiníme, ale zůstane nám na rukou nepříjemný zápach. Voda a mýdlo většinu nečistot a zápachu odstraní, ale na některé produkty je krátké. Co potom dělat, abychom měli ruce zase hezky voňavé?

Jak účinně odstranit zápach z rukou po práci? (Zdroj: Depositphotos)

Zápach z rukou

Ne všechny činnosti, kterým se přes den věnujeme, jsou čisté a voňavé. A bohužel nám některé zápachy i přes opakované mytí rukou na kůži prostě zůstanou. Víte, jak se toho můžete zbavit?

Mýdlo
V první řadě použijte mýdlo a vodu (Zdroj: Depositphotos)

Vaření

 • Zápach na rukou po cibuli neutralizujeme octem. Ale pozor, rozhodně si na ruce nenalijeme octem přímo z lahve. Ocet obsahuje zředěnou kyselinu octovou, a taková kyselina by vám mohla pěkně popálit kůži, zvlášť citlivějším jedincům. Naneseme proto trochu octa na hadřík a jemně si jím otřeme ruce. Ihned poté si je umyjeme pod proudem vody a nezapomeneme ani na ošetření vhodným krémem na ruce, neboť ocet má vysušující tendenci.
 • Při používání aromatických pokrmů včetně koření vám na rukou také zbyde připomínka. Potřete si ruce plátkem citronu, která vás zbaví nejen pronikavého odéru, ale i případného zabarvení kůže. Navíc citron působí i dezinfekčně, takže případné oděrky na kůži vám spolehlivě ošetří.
Citron
Zápachy z potravin na rukách odstraní citron (Zdroj: Depositphotos)
 • Cukr rovněž patří mezi spolehlivé neutralizátory pachů. Smíchejte lžičku cukru krystalu s trochou tekutého mýdla a důkladně si touto směsí promněte ruce. Zápach zmizí, kůže se provoní, a navíc bude taková směs působit i jako peeling, čímž vám zhrublou kůži na dlaních zjemní.
 • Obdobně působí i sůl, která je asi nejlepším likvidátorem cibulového a česnekového zápachu z vašich rukou. Pokud vám nevyhovuje mnutí soli v dlaních, spolehněte se na silný solný roztok, do něhož ruce na chvíli ponoříte. 
Sůl
Sůl a solný roztok neutralizuje (Zdroj: Depositphotos)
 • Taková zubní pasta má svůj jasný úkol. Kdo by čekal, že dokáže také odstranit zápach z rukou? A to ne zápach ledajaký, ale přímo zápach rybí. Když si zubní pastou vydrhnete ruce, uděláte zároveň službu svým nehtům, které zubní pasta vyleští a zpevní.
 • Máte raději zápach cibule nebo vůni rozmarýnu? Pokud nemáte po ruce nic jiného než svazeček čerstvých bylinek, neváhejte je použít a pár snítek promněte v dlaních. 
 • Kávová sedlina také dokáže neutralizovat pachy a nadto působí jako skvělý přírodní peeling. Nevylévejte tedy lógr do odpadu, ale schovejte si ho do zásoby. Bude se hodit.
 • Jedlá soda je praktická snad na všechno. Její použití je obdobné jako s cukrem - stačí trochu přidat do tekutého mýdla a důkladně si umýt ruce.
Kávová sedlina
Sedlina z kávy zamezí zápach na rukách a poslouží i jako peeling (Zdroj: Depositphotos)

Abyste předešli zapáchajícím rukám od česneku nebo cibule, před manipulací s těmito potravinami si omyjte ruce ve studené vodě, která uzavře póry na vaší kůži a nedovolí zápachu vniknout do pokožky. Stejně tak použijte olivový olej a ten si před vařením vmasírujte do dlaní. Přes tento olejový film nemá zápach šanci proniknout.

Mýdlo
V první řadě použijte mýdlo a vodu (Zdroj: Depositphotos)

Cigarety

Cigaretový zápach je opravdu odporný, a když se navíc díváte kuřákovi na zažloutlé prsty, vaše pocity se většinou dost zintenzivní. Opravdu to není pěkný pohled. Jak se toho zbavit?

 • zažloutlou barvu z kůže odstraní ocet, kyselina citronová nebo citrony. Kromě těchto kyselých věcí, které odstraní zápach i nechtěnou barvu pomůže také smrkové jehličí, které budete velmi silně mnout v prstech.
 • Spolehlivě na zažloutlou kůži reaguje i čerstvý celer.
 • Zápach z rukou pomůže odstranit sůl.
 • Promněte v prstech kávová zrna, zápach po cigaretách zmizí.
 • Směs piva a citronu vám prsty nejen vybělí, ale i ovoní.
Cigarety
Cigarety na kůži zanechají nejen zápach,ale i nepěkné zbarvení (Zdroj: Depositphotos)

Mýdlo z nerezu

Možná jste o tomto malém zázraku už slyšeli, ale odmítáte tomu uvěřit. Kdo to kdy slyšel, aby mýdlo z nerezu odstraňovalo zápach z rukou? A přeci je tomu tak. Tohle mýdlo vám sice špínu z rukou neodstraní, ale zápachu se opravdu zbavíte. 

Nerezové mýdlo totiž funguje jako spolehlivý katalyzátor. Díky interakci mýdla z nerezové oceli s vodou a vzduchem dochází k neutralizaci zápachu a po jeho použití zmizí dokonce i takový úporný zápach jako vydává nafta. Pokud si ho (pravda za nemalý peníz) pořídíte, budou se s ním "mydlit" ještě vaše pravnoučata v dospělém věku, protože toto mýdlo neubývá.

Nerez mýdlo
Mýdlo z nerezu skutečně odstraní zápach z kůže (Zdroj: Depositphotos)

Zápach z nafty, barev či ředidla

Ti z vás, kdo trávíte svůj volný nebo pracovní čas v dílně víte, jak dokážou vaše ruce páchnout po barvách, terpentýnu nebo pohonných hmotách. Jak se zbavit i takového odpudivého zápachu?

Zápach nafty odstraní technický benzín a žlučové mýdlo.

Zápach ředidel, barev nebo rozpouštědel nám pomůže zlikvidovat syntetický detergent, což je tedy saponát s odmašťovacími složkami, ale nejedná se o mýdlové roztoky. Následně si ruce umyjte mýdlem s obsahem deodorantu nebo použijte aviváž na praní prádla. Osvědčil se také roztok 6 % octa a vody, případně pomáhá potření rukou citrusovými plody.

Citrusy
Citrusy vám pomohou odstranit zápach barev či ředidel (Zdroj: Depositphotos)
Voda
Vlažná voda sama o sobě zápach dokáže smýt (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 23. 2. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová