reklama

Jak eliminovat odpad: 5 ověřených metod, díky nimž snížíte zátěž na přírodu i svou peněženku

Vadí vám, že máte stále plné koše odpadků. Nemusí to tak být, stačí dodržovat pár zásad a máte šanci snížit domácí odpad až o takřka neuvěřitelných 90 %. Nevěříte? Snad vás přesvědčíme.

i (Zdroj: istock.com)
S těmito jednoduchými tipy eliminujete odpad opravdu efektivně (Zdroj: istock.com)

Bezodpadový systém v domácnosti propagují zastánci životního stylu Zero Waste (tedy nulového odpadu). Mají své metody, někteří dokonce žijí tak, že jim na směsný odpad za rok stačí nádoba velikosti zavařovací sklenice. To je, přiznáváme, už opravdu velký extrém. Základem této filozofie jsou tyto zásady: odmítnout, redukovat, recyklovat, znovu použít a kompostovat. Zkusíte se inspirovat některými nápady?

1. Zrušte jednorázové věci

Není nutné používat papírové kapesníky, utěrky, alobal, jednorázové nádobí apod. Místo papírových utěrek zkuste staré dobré hadry, které lze vyprat. Látkové pytlíky zase nahradí igeliťáky, do kterých se balí svačiny. Jídlo s sebou (či na zmrazení) vkládejte zásadně do omyvatelných boxů. Když už použijete papír, hodí se mít ho kde spálit (v létě na ohni, v zimě v krbu).

Do obchodu choďte s vlastní taškou či plátěnými pytlíky na ovoce a pečivo, vybírejte co nejvíc takového zboží, které je bez obalu – tedy čerstvé z regálu. Nebo zkuste ve svém okolí najít někoho, například místního farmáře, kdo si vezme obal na vejce nebo sklenice od zavařenin.

Do obchodu si noste vlastní tašku
i (Zdroj: istock.com)
Do obchodu si noste vlastní tašku

2. Domácí výroba

Spoustu si toho můžete vyrobit a uvařit sami – od zavařenin, šťáv, léčivých čajů, mýdel až po mastičky. Na vše můžete využít ingredience i nádoby, které s největší pravděpodobností máte doma. Na úklid domácnosti si vystačíte se solí, octem, citronem a sodou. Naučte se také alespoň trošku šít, abyste mohli spravit některé kousky oblečení nebo si jednoduše ušít vlastní…

Nad domácí zavařeniny není
i (Zdroj: Dr.Oetker)
Nad domácí zavařeniny není

3. Kompostujte

Do kompostu lze kromě zbytků zeleniny či ovoce dát třeba i použitý čajový sáček. Pro kompostování nepotřebujete mít zahradu, ve městě stačí i balkon, nebo se poohlídněte po speciálních kompostérech určených přímo do interiéru. Zkompostovat lze i vlasy nebo nehty.

Kompostování je dnes moderní
i (Zdroj: istock.com)
Kompostování je dnes moderní

4. Voda z kohoutku

Voda z vodovodu je u nás velmi kvalitní. Nemá smysl si ji tedy kupovat, zvlášť, když ty běžné balené vody (ne minerálky či kojenecké) mají většinou úplně stejné složení.

Voda z vodovodu je dobrá
i (Zdroj: istock.com)
Voda z vodovodu je dobrá

5. Co nepotřebujete, darujte

Oblečení, které nenosíte a nosit zřejmě nebudete, darujte. To platí i o jiných věcech v domácnosti, které neupotřebíte – třeba knížky, nábytek po odrostlých dětech a podobně. Můžete je buď darovat na charitu, nebo zkusit prodat v bazaru.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 11. 8. 2022, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková