Únor je čas zabijaček, radosti a slavností - oslavujeme, tančíme i zpíváme. Letos asi v jiné podobě, než na jakou jsme byli dlouho zvyklí. To ale neznamená, že si masopustní čas nemůžeme zpříjemnit i v této složité době.
V zimním období žila zabijačkami celá vesnice. Lidé se vzájemně navštěvovali a obdarovávali, slavili a odpočívali. Vedle povídání pohádek, draní peří a malé řemeslné výroby všeho druhu se tak hojně peklo, vařilo, nakládalo a hodovalo.
Jedním ze způsobů přípravy masa, aby zůstalo co nejdéle v „jedlém“ stavu, bylo uzení.
Než se maso začalo udit, muselo se v sudu dobře a několikrát překládat a proležet. Zároveň se nakládalo do různého koření, nejčastěji česneku s kmínem. Uzené vepřové koleno, ale také uzené beraní nebo králičí maso patřilo mezi tradiční masopustní lahůdky. Z mletého masa všeho druhu se pak dělávaly klobásky.
Recepty na zabijačkové lahůdky se předávaly z generace na generaci jako rodinná vzácnost.
Zkuste k letošní pečínce, masu grilovanému nebo smaženému vyzkoušet na levandulové koření z tradiční české mateřídoušky s citronovou trávou a Levandulí Chodouňskou. Maso nádherně provoní a dodá mu lehce štiplavě-sladký nádech.
Když k tomu připravíte „karnevalový“ salát z naložené zeleniny, tak jak to dělávaly naše babičky, nebo z té čerstvé, kterou už dnes koupíte v jakémkoliv obchodě, pokapejte jej lehce konopným olejem s česnekem. Pozvednete tak obyčejný salát na manu nebeskou. Získáte si tím i ty nejzarytější masožravce.
Náš tip na masopustní hody:
Uhlířina pozvednutá levandulí
Ingredience:
- 6 velkých cibulí
- škvarky
- levandulová masa
- zelí
- 6 velkých brambor
- sádlo
- sůl
- pepř
- cukr
- ocet
Postup
Zelí: 3 velké cibule pokrájíme nadrobno. Osmahneme cibulku doměkka. Přidáme zelí a 3 polévkové lžíce cukru, 2 polévkové lžíce octa, sůl a pepř. Zalijeme 2 dcl vody a povaříme doměkka.
Brambory uvaříme ve slupce v osolené vodě a po oloupání nakrájíme na kostky. Rozpálíme 3 lžíce sádla a pokrájíme na něj 3 zbylé cibule a zprudka osmahneme. Přidáváme postupně brambory, škvarky, zelí a levandulovou masu. Jídlo chudých předků je vynikající na jaře, kdy čekáme na čerstvou zeleninu a ovoce. Krásně nám dodá energii, kterou ovšem za 2 hodiny bez problému strávíte.
Po vepřové hlavě se v kotli vařily jitrnice, jelita a tlačenka. Silná polévka z vývarů všemožného masa se tak nazývala „ovarovice“. Z vařené kůže, kližek a odřezků masa se dělávala tlačenka a huspenina (dnes známe jako sulc).
Část slaniny využily babičky a dědové k uzení, ostatní se vyškvařila na sádlo, bez kterého se neobešla žádná domácnost.
„Na ostatky lužky - budou jabka, hrušky (Masopustní úterý).“
Masopustní termíny 2021:
- Tučný čtvrtek - 11. února 2021
- Masopustní neděle - 14. února 2021
- Masopustní úterý - 16. února 2021
- Popeleční středa - 17. února 2021
Vedle masa patřilo na masopustní stůl také pečivo. Protože měly hospodyňky k dispozici sádlo, hodně se také smažilo. Koblihy, šišky, různé tvary jako hřebeny, prsty, „boží milosti“, „křehůtky“, ale také „uzly“, „věnce“, „osmičky“, „šneky“ i figurky.
Z kynutých koláčů se pekly tzv. družbance, které plnily podle krajů většinou hospodyně povidly, mákem i tvarohem.
Jak projít masopustem?
- Tučný čtvrtek neboli tučňák, poslední čtvrtek před masopustní nedělí, se hodovalo.
- O „Taneční neděli“ se plesalo i tančilo. Existoval tzv. mužovský bál, kam směli jen ženatí či vdané, nebo tzv. babský bál, kde po celý čas zvaly pány k tanci přítomné dámy.
- Masopustní pondělí patřilo právě mužovskému bálu.
- Maškarní úterý se lidé oblékli do masek a krojů i kostýmů. Při dovádění masek došlo i na divadelní hry a spoustu krajových zvyků.
- Popeleční středa dostala svůj název podle svěceného popelu, kterým kněz křižuje lidi v kostelu při bohoslužbě. Popel pochází z ratolestí kvetoucích kočiček, jívy. O Popeleční středě hledali muži směšně odění Masopusta. Prohlíželi kouty, skříně a dostávali koledu.
- O Masopustu lidé dodržovali mnoho zvyků a tradic
- Aby vám doma nebylo v tomto nelehkém čase smutno, zkuste si zahrát hry, kterými napodobíte masopustní tradice - stínání kohouta, porážku kobyly, babský mlýn, ostatky, pochování basy, vodění medvěda nebo růžičkovou koledu -, k tomu si nalijte pro lepší náladu a well-being náš BIO Ledový Vitafruit čaj s Levandulí Chodouňskou, který vám nejen chuťově zlepší náladu, ale také vás ozdraví - svými 9 vitamíny, antioxidanty, antibiotikem a antiseptikem z BIO Levandule Chodouňské.
Únor střídá v chladných a stále tmavých dnech březen - první posel jara. Je tu čas detoxikace a půstu - čas na levanduli, konopí a zelený čaj s Levandulí Chodouňskou.
Upřednostňujete-li poloviční půsty, nepřehánějte to s ovocnými šťávami, smoothie a ovocem jako takovým, protože i přes jeho vitamínovou pomoc obsahuje velké množství cukru, který bychom právě v období detoxikace (nebo ti odvážnější během půstu), měli vynechat. Zkuste náš tip, jak ozdravit tělo, nervový systém a nastartovat sladký spánek pro nadcházející dny!
Detoxikační půst z Levandulového údolí
Ráno: 2 lžičky sypaného zeleného čaje Chun Mee s Levandulí Chodouňskou zalijte 0,5 l horké vody (vypnout před bodem varu).
V poledne: Udělejte si stejnou dávku konopného sypaného čaje s Levandulí Chodouňskou.
Odpoledne: Dobijte energii vychlazenou Levandulovou harmonizovanou vodou s Levandulí Chodouňskou. Jde o čistý výluh z Levandule Chodouňské a citronu, který detoxikuje, posílá imunitu a zklidní nervové napětí, uvolní plyny v trávicím ústrojí a zklidňuje případné koliky a záněty.
Večer: Pokračujte již čistým teplým nebo studeným levandulovým čajem z Levandule Chodouňské. Spinkat budete jako andílek. Druhý den zjistíte, že se více potíte, toxiny odcházejí z těla. Třetí den odpoledne nastává euforie, příval energie a síly, vaše pleť je krásnější a pevnější, zmizely otoky a kruhy pod očima. I v dalších dnech spíte sladkým spánkem.
V případě, že máte nízký tlak, vynechte ráno zelený čaj a nahraďte jej levandulovým. Ten snižuje tlak méně. Sníží ale hladinu cholesterolu a detoxikuje stejně jako zelený. Kromě toho posiluje imunitu a nervy.
Po půstu 4. den odměňte vývarem nebo lehkým zeleninovým salátem, kterým navážete na detoxikaci.
Zeleninový salát s kozím sýrem a levandulovým medem (nebo levandulovou masou)
Ingredience:
- 1 balení salátových listů (směs - polníček, špenát, řepné lístky apod.)
- 6 cherry rajčátek, omytých a rozpůlených
- 200 g čerstvého kozího sýra
- 2 polévkové lžíce sherry octa
- 2 polévkové lžíce extra virgin olivového oleje s Levandulí Chodouňskou
- 3 čajové lžičky tekutého medu
- 2 lžičky ORGANIC čaje z Levandule Chodouňské
- 100 g ORGANIC třtinového cukru s Levandulí Chodouňskou
- hrubozrnná mořská sůl/ sůl Maldon
- Listy salátu zlehka promíchejte s cherry rajčátky. Na zálivku prošlehejte sherry ocet, extra virgin olivový olej s Levandulí Chodouňskou, med a špetku soli.
Jak si připravit levandulovou masu pro levandulový med?
Pochutnejte si na hrnku levandulového čaje (přelijte dvě lžičky levandulového čaje na půl litru vroucí vody). Dejte stranou 10 ml čaje a povařte jej se 100 g třtinového cukru s Levandulí Chodouňskou. Míchejte tak dlouho na prudkém ohni, až vznikne levandulová masa. Tu po vychladnutí smíchejte s připraveným dresinkem a medem.
Rozdělte salát na talíře, doplňte nočky z kozího sýra a přelijte zálivkou.
Salát je vynikající pro zdraví a okamžitou energii. Vychutnat si jej můžete s růžovým vínem nebo proseccem.
Publikováno: 2. 2. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce