Kastrace koček je pro veterináře zcela rutinním zákrokem, kdy dochází k chirurgickému odstranění reprodukčních orgánů zvířete. Tento výkon představuje výhodu nejen pro majitele kočky, ale i pro kočku samotnou. Umožní jí žít plnohodnotný život bez říje, březostí a dalších jevů, což zvíře velmi vyčerpává.
Kočka domácí je velmi rozšířené zvíře, které řada z vás chová doma, ale také mnoho jedinců je pouštěno běžně do venkovního prostředí. Pokud se setká nekastrovaná kočka a nekastrovaný kocour, dochází k páření a kočka může zanedlouho porodit až šest koťat najednou. Jenže, vše má svá úskalí. Při páření koček či častých potyčkách kocourů v období předjaří a jara dochází také z přenosu smrtelných nemocí. Kočičí AIDS (FIV), leukémie (FeLV) nebo peritonitida (FIP) jsou neléčitelné choroby, přenášející se hlavně v komunitě nekastrovaných zvířat, a to pokousáním a slinami od nakaženého zvířete. Tyto choroby je možné maximálně zpomalit dobrou péčí o zvíře. Kromě toho je velkou zátěží obrovské množství koťat, dospělé nekastrované kočce se za rok může narodit až 18 drobečků, kteří strádají a pokud se jim včas nedostane pomoci, hynou celkovou zesláblostí nebo pod koly automobilů. To samé může potkat i dospělé nekastrované kusy. I vlivem laxního přístupu značného množství majitelů dochází k obrovské zátěži zvířecích útulků. Kočky pohlavně dospívají zhruba na šesti měsících věku a v této době je nejvhodnější kastraci řešit.
Jak probíhá kastrace?
Kastrování probíhá tak, že nejprve se se zvířetem dostavíte na předoperační vyšetření, kdy je posuzováno, zda je zvíře schopné podstoupit narkózu a zákrok. Již večer před zákrokem je doporučené zvíře nekrmit, ale je vhodné, aby se zvíře napilo. Kastrace probíhá tak, že kočkám je proveden malý řez na boku, tudy vytaženy pohlavní orgány, ty odstraněny a přechází se na zašití rány. U kocoura je to jednodušší, dochází pouze k odstranění varlat, takže zásah do organismu zvířete je minimální. Celý proces probíhá většinou tak, že ráno předáte kočku veterináři a v odpoledni si pro ní přijdete. Určitě je doporučeno nechat si celou noc kastrované zvíře doma, může být velmi malátné, protože doznívá účinek anestetik a léků proti bolesti. Pokud nejsou stehy samovstřebávací, bude nutné nechat je u veterináře zhruba za týden vytáhnout.
V rámci vyšetření před kastrací nechejte kočku i řádně prohlédnout
Kastrovaní kocouři se z agresivních jedinců stanou přítulnými miláčky, většinou si povšimneme, že z pohublého a zanedbaného zvířete se stane krásný kus s nádhernou hustou srstí. Netoulají se, hodně se drží blízko domova a loví myši. Kočkám ulevíte kastrací ještě více, protože nemají třikrát ročně koťata, nejsou ohroženy nádory mléčné žlázy a jejich celková kondice se často velmi zlepší. Snažte se podávat vyváženou stravu, nejen granulovaná krmiva. Na trhu je velké množství produktů, nicméně vždy se podívejte na etiketu, kde je uvedeno složení. Pro kastrované jedince je granulované krmivo označeno, má totiž odlišné složení a brání tomu, aby zvíře začalo rychle nabírat na váze. Tento jev je pozorovatelný především u domácích koček, kterým je zapotřebí pak dopřát více pohybu a rozvrhnout krmný plán tak, aby se problém s váhou minimalizoval. Pokud venkovní kočka loví myši, pak musíme také pravidelně odčervovat.
Kastrovaní kocouři mohou být zdraví a ve vynikající kondici, také mají delší život
Absolutně nejhorším řešením pro kočku je podávání antikoncepčních pilulek, které vůbec nepřinášejí účinek. Naopak významně ohrožují život zvířete. Pokud kočka, která dostává antikoncepci zabřezne, dochází ke značnému zvýšení rizika život ohrožujících komplikací. Nejčastějším jevem je porod mrtvých koťat nebo nemožnost koťata porodit, což je nutné neprodleně řešit chirurgickým zákrokem, jinak kočka uhyne. Může docházet také k hnisavým zánětům dělohy nebo nádorům na mléčných žlázách. Proto je vhodné se touto možností vůbec nezabývat a řešit kastraci, která je pro kočku bezpečná, zbaví jí zbytečných rizik a prodlouží život.
Publikováno: 17. 2. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček