Nejen šaty, ale i boty dělají člověka. A pohodlné boty dělají navíc šťastného člověka. S trochou šikovnosti si zvládnete pohodlnou obuv přímo vám na míru ušít i sami. Stroj potřebujete výkonnější, který zvládne sešít kůži či pevnější látku, ale vše ostatní je v dnešní době už běžně dostupné. Na výběr je i spousta krásných a barevných, čistě opracovaných kůží pro skutečné originály.
Ručně šité boty byly kdysi výsadou bohatých a známkou luxusu. Zlaté české ručičky si ale poradí se vším a vlastní kožené boty si dnes zvládnete ušít i doma v kuchyni. Přesvědčí vás o tom paní Markéta Mihalcsatinová, která má svojí mini ševcovskou dílničku právě doma v kuchyni. Dárek od manžela v podobě kurzu šití barefoot jí tak nadchnul, že se pustila do šití pro celou rodinu.
Co je k tomu potřeba?
- šicí stroj, který zvládne práci s kůží
- ševcovské nářadí a ševcovské kopyto
- lepidlo na kůži a vhodné ředidlo
- opracované kůže a pevné nitě
Jak taková výroba probíhá?
Jako první je potřeba vytvořit návrh, jak má výsledná bota vlastně vypadat. A samozřejmě změřit správnou velikost. Nákres jednotlivých dílů se poté přenese na kůži a vystřihne podobně jako při šití konfekce. Můžete použít klasickou hnědou a černou barvu, nebo různé barevné až bláznivé kombinace barev.
Jednotlivé díly se poté postupně sešijí podle návrhu tak, aby vznikla základní část boty, což bude představovat horní část baarfootové obuvi. Vloží se připravený jazyk a přidělají nýty s otvory pro navlékání tkaniček.
Připravený základní díl pro obě boty je třeba důkladně namočit, aby se při další práci kůže nekrabatila a bylo možné jí vytvarovat pro pohodlné nošení. Připravený namočený díl boty se natáhne na ševcovské kopyto podle vybrané velikosti. Pozornost je potřeba věnovat pravé a levé části, aby se na kopytu neprohodily.
Po vytvarování boty se do spodní části vloží stélka, což je část, na kterou se našlapuje, a přilepí se k ní okraje boty. Další krok je vyplnění volného prostoru na stélce například plátkem korku, aby se plocha před nalepením podešve vyrovnala.
Pak se k botě přidělá barevně ladící podrážka vhodné velikosti a tvaru. Při této části práce se uplatní kladivo, aby podešev důkladným zatloukáním dokonale k botě přilnula.
Na závěr se navlečou tkaničky a vlastnoručně ušitá pohodlná a hlavně unikátní obuv na míru je připravena vyrazit do světa.
Publikováno: 31. 1. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná