reklama

Originální malý patinovaný stolek na gril krok za krokem

Léto je čas grilování a vyrobit si malý stolek pod gril není nijak těžké. Pokud máme gril větší, třeba na dřevěné uhlí nebo plyn, poslouží nám stolek na přípravu a odkládání grilovacích pomůcek, koření, omáček apod.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Základem stolku jsou čtyři nohy. Ty si vyrobíme z hranolků 4×4 cm, jejich výška bude 84 cm. U grilování se často stojí a i výška stolku je tomu přizpůsobena. Horní deska malého stolku je z dřevěné spárovky o síle 2 cm a rozměrech 65×45 cm. Korpus stolku deska na všech stranách přesahuje  o 2,5 cm.  Stolek můžeme vyrobit i z "horšího" materiálu, patinování vše schová a dá malému stolku trochu starší „opoužívaný“ vzhled.

Jak budeme postupovat

1. krok 

Korpus stolku, tedy nohy a luby, a pak i celkovou konstrukci spojíme pomocí dřevěných spojovacích kolíčků, které mají průměr 8 mm. Vrtákem o shodném průměru je také vyvrtáme, nejlépe na stojanové vrtačce nebo pomocí šablonky. Dřevěné kolíčky se vlepí do předvrtaných otvorů pomocí disperzního lepidla a to jak do otvorů v nohách, tak i v lubech, které nohy vzájemně spojí. Malý stolek stáhneme pomocí svěrek. Nemáme-li svěrky, postačí například i popruhový stahovák. Přebytečné lepidlo, které se při stahování vytlačí, otřeme pomocí vlhkého hadříku nebo houbičky.

Co budete potřebovat?
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Co budete potřebovat?

2. krok

Po slepení stolku začneme s povrchovou úpravou. Hrany malého stolku můžeme zbrousit smirkovým papírem na špalíčku nebo pomocí frézky. Pak už přistoupíme k natírání. Nejprve celý korpus stolku, včetně polic, natřeme černou, vodou ředitelnou barvou na dřevo. Tuto první vrstvu necháme pořádně zaschnout. Pokud nestačí jeden nátěr (barva pořádně nekryje materiál), uděláme ještě jednu vrstvu.

Naneste první tmavou vrstvu
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Naneste první tmavou vrstvu

3. krok 

Po důkladném zaschnutí černé a pro nás podkladové barvy přetřeme znovu celý malý stolek bílou barvou, opět vodou ředitelnou. Obě barvy by měly být od stejného výrobce. Teprve po jejím dokonalém zaschnutí se můžeme pustit do finální povrchové úpravy.

Na tmavou vrstvu naneste světlejší barvu
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Na tmavou vrstvu naneste světlejší barvu

4. krok 

Patinování povrchu provedeme proškrábáváním do spodní černé barvy. To je možné hrubším smirkem na špalíčku nebo brusce, ocelovým kartáčem nebo kovovou drátěnkou. Každá barva bude na odírání reagovat trochu jinak. Patinování si proto vyzkoušíme  nejprve například na vložené polici. Až pak na vrchní desce stolku. Stupeň zestaření a odření si můžeme zvolit dle svého vkusu. Pamatujme ale, že méně je někdy více. Jestliže se proškrábneme i trochu přes černou barvu na původní dřevo, nemusí to vadit. Je to opět jen další vrstva patiny a zestaření. Po dokončení malého stolku stačí přinést gril, zapojit jej a stolek pořádně vyzkoušet.

Patiny dosáhnete broušením
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Patiny dosáhnete broušením

5. krok

Nakonec můžeme ještě na stolek připevnit několik háčků na pohodlné zavěšení grilovacího nářadí. 

Připevněte praktické háčky
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Připevněte praktické háčky

Ostatní přísady nebo pečivo či zeleninu připravenou ke grilování můžeme odložit do polic

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 10. 8. 2023, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman