reklama

Letní vedra zvládají jen díky žaluziím

Rodinný dům dle vlastních představ je splněním snu čtyřčlenné rodiny v malebné vesničce na Valašsku. Rodina dříve obývala dům po babičce, přičemž stále snila o tom, že jednou budou bydlet ve vlastním. S místem pojí rodinu silné pouto, protože majitel se zde narodil, a tak cítí velkou sounáležitost s regionem i místními. Svých rodinných vazeb rodina značně využila při stavbě a zařizování interiéru celého domu. Ačkoli je majitel vášnivým cestovatelem, ve světové architektuře inspiraci nehledal. Dům se vyznačuje jednoduchými liniemi a dostatkem prostoru, který splňuje požadavky mladé aktivní rodiny.

Letní vedra zvládají jen díky žaluziím (Zdroj: Climax)

Sen o vlastním bydlení

Výběr lokality byl spíše náhodou a úsměvným příběhem než cíleným hledáním. „Můj kamarád hledal pozemek pro svou vlastní stavbu, a jelikož věděl, že se v regionu vyznám, své návrhy se mnou vždy probíral. Jeden pozemek se mi moc líbil. Věděl jsem, že je to krásné místo na rovině v centru vesnice, a přitom tam není vůbec vidět. Pro známého byl však pozemek zbytečně velký a pro mě ten pravý,“ vypráví majitel. Na 300 m² stála původně stará stodola, kterou bylo třeba před zahájením stavby zbourat a pozemek zarovnat. Díky skvělému umístění domu s terasou situovanou na jihozápad dopřává prostor krásný výhled do okolních lesů a kopců, který působí uklidňujícím dojmem. Prostornou terasu zastiňuje a chrání hliníková pergola Espacio doplněná o boční clony. „Motoricky ovládané lamely do sebe dokonale zapadnou a z pergoly se tak stává dokonalý přístřešek po celý rok. Dešťová voda navíc odtéká do žlabu, který je schovaný v nosných nohách a není tedy vidět,“ říká Filip Šimara ze společnosti Climax, která je největším výrobcem stínicí techniky u nás a jejíž zastínění majitelé použili.

DSC_2323
Obývacímu pokoji proto dominují podhledy s přiznanými krovy (Zdroj: Climax)

Půdorys domu si majitel navrhl sám a jinak svěřil celý projekt do rukou vsetínského architekta Jana Chlápka. Majitel přesně věděl, jaké místnosti v domě rodina potřebuje. „Stavebně konstrukční věci jsem řešil sám, ale vše jsem konzultoval s manželkou, což se ukázalo jako skvělá kombinace. Chtěla mít v domě i prostor, o kterém ví pouze žena a muž nemá tušení, že takový prostor existuje.“ Při projektování šlo o velmi úzkou spolupráci, kterou si majitelé prověřili při drobných úpravách na předešlém domku.

DSC_2309
Majitelé zastávají názor, že klimatizace v domě není potřeba, pokud máte kvalitní stínění (Zdroj: Climax)

Díky jasné představě majitele a nosné spolupráci šel projekt velmi rychle a trval jen v řádech několika měsíců. Obě strany dokázaly své představy harmonicky zkombinovat. Architektovi se podařilo do stavby vnést několik zajímavých designových prvků. Například východní terasu, která dům krásně prosvětluje.

Čisté linie a útulnost dřeva

Zařizování interiéru měli manželé nejprve v plánu sami. Ovšem osud jim přihrál do cesty dalšího dobrého souseda, který je akademickým architektem. „Rádi si spolu dáme večer sklenku vína a při jednom takovém večeru jsem ho požádal, zda by se k nám mohl přijít podívat,“ vypráví majitel a pokračuje: „Za dva týdny mi k další skleničce přinesl i návrh a dnes jsem velmi šťastný za to, že jsme si jeho rady vzali k srdci, protože si skvěle poradil především se světlem. Několik návrhů nás skutečně ohromilo.“

DSC_2335
Podlahové vytápění v domě šetří výdaje (Zdroj: Climax)

Rodina je zastáncem čistých linií a jednoduchosti. Oba manželé mají rádi čisté bílé zdi, což se, jak sami říkají, se dvěma syny hrající přes zimu hokej v obývacím pokoji, těžko udržuje. V domě se i přesto rozhodli pro bílou v kombinaci se šedou doplněnou o prvky dřeva. Obývacímu pokoji proto dominují podhledy s přiznanými krovy, které místnosti dodávají na útulnosti.

DSC_2360
Rodina je zastáncem čistých linií a jednoduchosti (Zdroj: Climax)

Majitele domu celou stavbu provází velké štěstí na lidi, kteří za úspěšnou realizací stojí. Většinu majitelé znají osobně, a tak nebyl problém se na čemkoliv domluvit. Stejná situace proběhla i při výrobě nábytku. Majitel má dva bratrance truhláře, kteří se společně postarali o nábytek na míru od kuchyně, postele až po dveře. S výsledkem je celá rodina maximálně spokojena.

DSC_2440
Zařizování interiéru měli manželé nejprve v plánu sami (Zdroj: Climax)

Se stíněním bez klimatizace

Majitelé zastávají názor, že klimatizace v domě není potřeba, pokud máte kvalitní stínění. „Záleží, z jakých materiálů dům postavíte a jak je orientován. Je samozřejmě velký rozdíl mezi starým a novým domem. V našem dřívějším domě jsme při vysokých letních teplotách nebyli schopni spát. Nyní máme v domě díky stínění i přes léto krásných 23 stupňů,“ pochvaluje si majitel. Na oknech jsou venkovní žaluzie Z-90 Noval značky Climax zabudované do podomítkových schránek. Zatažené žaluzie brání pronikání slunečních paprsků do místnosti a chrání tedy i před teplem. Naklopení lamel umožňuje pokoj současně zastínit a větrat. A jelikož se v domě často větrá, jsou okna doplněná o sítě proti hmyzu. Většinou posuvné, protože doplňují prosklené plochy se vstupem na terasu.

DSC_2500
Majitel přesně věděl, jaké místnosti v domě rodina potřebuje (Zdroj: Climax)

V kuchyni jsou instalovány designové látkové rolety Zebra pro denní a noční použití, které se snadno udržují, a v koupelně a na toaletě kvůli zvýšenému soukromí roletky Orion. V pokojích, kde se spí, se stínění ovládá pomocí spínače a v ostatních užitných prostorách domu dálkovým ovladačem.

Zahrada pro malé fotbalisty

Jednou z dominant domu je krásná prostorná zahrada, která je zcela v režii manželky. Zahrada je rozdělena do části zeleninové, ovocné a části s okrasnými keři. Koncept zahrady vycházel z potřeby velkého zatravněného prostoru, který měl od začátku sloužit jako fotbalové hřiště pro majitele a jeho syny: „Prostor pro fotbal nám stačí, ale klidně bychom s klukama využili i větší plochu. To už by se ovšem manželce příliš nelíbilo,“ směje se majitel domu. Rodině s konceptem zahrady pomáhala jejich známá, která se specializuje na zahradní architekturu.

DSC_2534
Prostor pro fotbal nám stačí (Zdroj: Climax)

Dům má také několik technických specifik. Kromě vlastní studny, která slouží k zavlažování zahrady, jsou nejzajímavější podomítkové okapy. Zpočátku měli majitelé problémem najít na Valašsku firmu, která si s tímto stavebním specifikem poradí. Jak už je ale pro rodinu typické, i tentokrát měli velké štěstí a okapy jsou stejně jako schránky pro venkovní žaluzie zapuštěné ve zdivu. Podlahové vytápění v domě šetří výdaje a v zimě si rodina užívá příjemné chvíle u krbu.  

DSC_2598
Díky skvělému umístění domu s terasou situovanou na jihozápad dopřává prostor krásný výhled (Zdroj: Climax)

TECHNICKÉ ÚDAJE

Zastavěná plocha: 300 m2

Užitná plocha: 180 m2

Konstrukce: zdivo Porotherm 44 T vypěněné, terasové portály z hliníku a plastu, vinylová podlaha

Střecha: plechová střecha Lindab Click

Vytápění: podlahové vytápění a krb

Stínicí technika: pergola Espacio s bočními clonami Unirol, venkovní žaluzie Z-90 Noval, sítě proti hmyzu, látkové rolety Zebra a Orion od Climax

ESPACIO 6 2018 (24)
Jednou z dominant domu je krásná prostorná zahrada (Zdroj: Climax)

Publikováno: 2. 2. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce