reklama

Pořizujeme štěně – základní péče na kterou se připravit

Štěňátka jsou neodolatelná, ale jejich pořízení vyžaduje časovou náročnost a vysokou míru nasazení nejen nás, ale i celé naší rodiny. Na co všechno ohledně péče myslet před tím, než se rozhodnete přivést domů mladého pejska? Veterinární poradce radí, na co si dát primárně pozor.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pořizujeme štěně – základní péče, na kterou se připravit (Zdroj: Depositphotos)

Jistě není třeba zdůrazňovat, že pořízení si domácího mazlíčka je velké rozhodnutí, ke kterému je nutné přistupovat zodpovědně – nový přírůstek do rodiny totiž není jen o mazlení a zábavě. Je třeba myslet mimo výchovu a venčení na spoustu věcí, bez kterých se štěně v průběhu svého dospívání neobejde. Výběr správného krmiva, pravidelné návštěvy veterináře a starost o srst, chrup, uši či drápky jsou naprostou samozřejmostí každého majitele. Jak na ně?

Krmení v průběhu prvního roku života

Výběr krmiva může být náročný, štěňata oproti dospělým psům vyžadují více bílkovin, tuků, vápníku a fosforu. Dobrý chovatel vám při koupi štěněte všechno podrobně vysvětlí a věnuje několik dávek krmiva, kterým bylo štěně krmené. Pokud mládě prosperuje, nevidím důvod na změnu krmiva. Imunitní systém mladých zvířat se neustále vyvíjí a náhlá změna krmiva může způsobit trávící obtíže. Pokud musíte krmivo přesto změnit, měňte ho postupně. Štěně krmte speciálním krmivem pro juniory, které zajišťuje jeho správný vývoj. Pokud byste podávali nevhodné krmivo, mohou se dostavit různé problémy, například deformované končetiny. Dobrý veterinář vás při pravidelné kontrole na tyto problémy upozorní. Při výběru krmiva je třeba dát pozor na velikost psa. Velká plemena dospívají pomaleji a mají jiné výživové nároky než malá plemena.

TIP: Suché krmivo nabízí kvalitní, lehce stravitelné bílkoviny a minerální látky, které jsou přizpůsobené potřebám mladých psů. Vyšší obsah energie podporuje správný a zdravý vývoj. Toto krmivo pokrývá celkovou potřebu živin vašeho psa a dodává mu všechny důležité minerály, vitamíny a stopové prvky pro dlouhý a zdravý život. Neobsahuje žádná barviva, geneticky modifikované potraviny ani aromatické látky.

image_pes
i (Zdroj: Hornbach)
Výběr krmiva může být náročný, štěňata oproti dospělým psům vyžadují více bílkovin, tuků, vápníku a fosforu

Veterinář a pravidelné zdravotní prohlídky

Štěně potřebuje v období prvního roku života několik návštěv veterináře. Při první návštěvě nezapomeňte vzít s sebou všechny doklady poskytnuté chovatelskou anebo adopční skupinou. Váš veterinář udělá vyšetření a prodiskutuje s vámi harmonogram očkování. Štěňata potřebují několik základních očkování počínaje šestým týdnem. Některé vakcíny si vyžadují také opakovací dávku. Seriózní chovatelé a útulky vám dají psa už očipovaného a se základním očkováním, které je třeba postupně opakovat. Při koupi psa se proto nezapomeňte zeptat na tyto základní informace.

Pravidelné očkování – imunitní systém štěňat není do osmého týdne dostatečně silný. Prevenci v tomto období zajišťuje takzvaná pasivní imunita prostřednictvím mléka od matky. Mateřské mléko však zároveň může neutralizovat většinu vakcín. Právě z tohoto důvodu se první očkování plánují nejdříve od šestého týdne života. Základní očkování je aplikované prostřednictvím kombinované vakcíny. Každá země má jiná doporučení na povinná očkování. V České republice převažuje očkování proti psince, vzteklině, parvoviróze a infekčnímu zánětu jater.

image_pes_1
i (Zdroj: Hornbach)
Štěně potřebuje v období prvního roku života několik návštěv veterináře

 TIP: Praktická přepravka nesmí chybět v žádné domácnosti. Lehce rozložitelná přepravka je výborným pomocníkem při cestě k veterináři či na dovolenou. Přepravka též splňuje certifikát IATA, takže je vhodná i na dopravu letadlem.

5897980_01_prepravka_na_psy
i (Zdroj: Hornbach)
Praktická přepravka nesmí chybět v žádné domácnosti

Základní péče o štěně

Štěně je potřeba vést ke správným návykům od raného věku. Dentální hygiena, odčervení či vyčesávání v období línání představují pouze zlomek toho, na co se musíte připravit.

  • Dentální hygiena – i když štěňátka ztratila mléčné zuby a narostou jim nové před dovršením prvního roku, je důležité naučit je akceptovat čištění zubů co nejdříve. Péče o zuby je mimořádně důležitá, protože problémy se zuby se vyskytují už ve věku čtyř let. K dispozici je mnoho zubních past s různými příchutěmi a speciální kartáčky, které vám práci ulehčí.

TIP: Přípravky péče o zuby vám pomohou odstraňovat zubní plak a zabrání tak dlouhodobému poškození zubů vašeho psa. Ergonomicky tvarovaný zubní kartáček dosáhne na zadní stoličky, kde se vytváří nejvíce zubního kamene. Ideálně se používá se zubní pastou nebo gelem.

8494102_02_gel_zuby_pes
8494102_02_gel_zuby_pes (Zdroj: Hornbach)
8494104_05_zubni_kartacek_pes
Pejskovi pořiďte vlastní zubní kartáček (Zdroj: Hornbach)
  • Péče o tlapky – pokud necháte drápky příliš dlouhé, mohou se kroutit, lámat či dokonce zarůstat do tlapek. Dlouhé drápy se mohou zachytávat o předměty, koberce anebo způsobit silnou bolest při běhání. Pokud uslyšíte cvakání drápů na podlaze, je čas na manikúru. Stejně dobře se starejte také o kůži na tlapkách. V létě může horký asfalt způsobit popáleniny a v období zimy zase mrazivá zem nebo sůl praskliny.
  • Čištění uší – některá plemena potřebují častější a důkladnější čištění než jiná. To platí zejména pro psy náchylné na infekce uší. Na čištění používejte zásadně tekutinu na to určenou. Do ucha nakapejte pár kapek čistící tekutiny, jemně ucho promasírujte a nechte vašeho psa zatřást hlavou. Ušní kanálek následně utřete ručníkem nebo vatou. Stejný postup zopakujte také s druhým uchem.
8494079_01_balzam_na_tlapky_pes
Starejte se také o kůži na tlapkách (Zdroj: Hornbach)
8494091_01_cisteni_usi_pes
Některá plemena potřebují častější a důkladnější čištění než jiná (Zdroj: Hornbach)

Více informací na: www.hornbach.cz.

Publikováno: 20. 1. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce