reklama

Zabezpečte své domácí mazlíčky před Silvestrem

Pro nás lidi je Silvestr posledním dnem v roce, kdy se můžeme pořádně odvázat a užít si bujaré oslavy se spoustou dobrého jídla, pití, s muzikou a ohňostrojem. To, co je ale pro nás veselá zábava, může být zdrojem strachu a stresu pro někoho jiného. Zejména pro divoká zvířata a naše domácí mazlíčky.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Zabezpečte své domácí mazlíčky před Silvestrem (Zdroj: Prima DOMA)

Veselý Silvestr není moc veselý pro zvířata

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rachejtle, ohňostroje, bouchací kuličky tak nějak neodmyslitelně patří ke konci každého roku - na Silvestra. Vítáme Nový rok hlučně a radostně, avšak naše veselé pocity bohužel nesdílejí naši zvířecí parťáci a fauna okolo nás všeobecně. Hluk a tento nadměrný jim vadí, přivádí je do stresu a může mít dokonce vliv na vyšší úmrtnost zvířat ve volné přírodě.

Pes
i (Zdroj: Prima DOMA)
Bojácný pes se vás nejspíš bude držet na každém kroku

Pro spoustu majitelů psů a koček je proto silvestrovský ohňostroj a rachejtle doslova noční můrou. To nejlepší, co pro své mazlíčky v tento den můžete udělat je odvést je na nějaké opravdu tiché místo. Takových míst je ale bohužel opravdu velmi málo. Mnozí lidé na Silvestra z nejrůznějších důvodů musí zůstat i třeba přímo ve středu tohoto dění. A proto vám nabízíme několik rad, jak svým chlupatým kamarádům silvestrovské oslavy usnadnit:

  • protože na spoustě míst začínají oslavy již odpoledne, vezměte svého pejska na dlouhou procházku a nepouštějte ho z vodítka po celou dobu, co jste venku
  • večer i noc může pes strávit v místnosti, kterou dobře zná
  • takovou místnost můžete od hluku i izolovat - zakryjte okna těžkými závěsy, použijte okenice (třeba na chalupě), zevnitř oken můžete dát polystyrenovou desku.
Společnost
i (Zdroj: Prima DOMA)
Snažte se strávit hlučnou noc společně

Někteří psi se od majitele neodloučí za žádnou cenu, v takovém případě máte dvě možnosti:

  • buďto strávíte společně se svým psem večer a noc v této místnosti, kde se můžeme obložit dobrotami a pustit si oblíbený film
  • v případě, že se svým psem být v danou chvíli nemůžete, lze zvolit uklidňující prostředky.

Přírodní preparáty

Ve spoustě pamlsků na uklidnění je obsažen konopný olej kanabidiol, který působí šetrně k organismu a není psychoaktivní jako THC. 

Bachovy kapky - tzv. krizová směs z portfolia bachových rostlinných esencí. Velmi důležité je začít s jejich podáváním aspoň týden před Silvestrem. Pozdější podávání by nemuselo mít správný účinek.

Kapky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podávejte psovi týden před Silvestrem uklidňující preparáty

Ostatní přípravky

Tam, kde nestačí přírodní přípravky, je možno použít veterinární preparát s obsahem acetylpromazinu, který ale smí zvířeti aplikovat pouze veterinář. Jedná se o sedativum, které může na každého psa působit různě a pro každé psa také platí jiné dávkování. Veterinární lékař také nejspíše doporučí tento přípravek vyzkoušet ještě před silvestrovskou nocí tzv. nanečisto, aby bylo možno posoudit, jak bude preparát pes snášet. 

Léky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Existuje i preparát, který na uklidnění aplikuje veterinář

Silvestr a kočka

Většina koček přítomnost majitele při bujarých silvestrovských oslavách nevyžaduje a vystačí si s nějakou jí dobře známou skrýší, ve které se cítí bezpečně. Pro takové účely je vhodná třeba koupelna nebo jiná místnost bez oken, kam kočce umístíme její pelíšek - ideální je plyšová boudička, která tlumí hluk zvenku. Nezapomeneme jí připravit bedýnku s kočkolitem, krmení a vodu. 

Kočka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vystresovanou kočku nedrážděte a nechte jí na místě, kde se bude cítit bezpečně

Kočky, které jsou náchylné ke stresu z hluku, je možné uklidit syntetickými hormony. Říká se jim také kočičí hormony dobré nálady. Máme je k dispozici ve formě difuzéru do zásuvky. Začneme jej používat asi týden před Silvestrem v místech, kde se kočka nejčastěji zdržuje. Přímo na Silvestra difuzér umístíme tam, kde bude kočka večer a noc trávit. 

Pasta
i (Zdroj: Prima DOMA)
I kočce lze podat uklidňující pastu

I kočce je možno podat konopný kanabidiol ve formě pasty nebo kapek, které nakapeme kočce na oblíbený pamlsek. Také omezíme důvěrné kontakty zejména dětí, pokud o ně kočka nestojí, neboť přílišné dotyky by jí mohly stresovat víc. 

Publikováno: 30. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová