reklama

Místo drahých dekorací si vyrobte vánočního skřítka dveřníka

Ačkoliv obchody doslova přetékají nejrůznějšími vánočními dekoracemi, může se nám stát, že je nestihneme koupit nebo se nám nelíbí, protože máme jiný vkus a jinou představu vánoční dekorace. Můžeme si tedy doma nějakou zajímavou dekoraci vyrobit podle našich představ. Co třeba zkusit takového vánočního skřítka dveřníka, který vám bude zpříjemňovat zimní atmosféru?

i (Zdroj: Prima DOMA)
Místo drahých dekorací si vyrobte vánočního skřítka dveřníka (Zdroj: Prima DOMA)

Výroba skřítka dveřníka

Takový veselý a vtipný skřítek - dveřník nemusí být záležitostí jen vánoční. Záleží na tom, pro jakou příležitost si ho vyrobíte a jak ho ozdobíte. Pokud s ním počítáte na Vánoce, je pochopitelné, že budete jeho barvy ladit do vánoční atmosféry. Není to ale povinnost, protože tento praktický skřítek vám bude pomáhat po celý rok.

Co budeme potřebovat?

  • igelitový sáček
  • písek
  • vlněnou kouli do pračky
  • svetrovou metráž nebo starý svetr nebo filcové přířezy
  • šicí potřeby + silnější nit nebo bavlnka
  • tavná pistole
  • potřeby na suché plstění
  • provázek nebo stužka
Příze
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na vlasy a vousy použijeme přírodní přízi

Postup:

Do igelitového sáčku nasypeme písek a sáček pevně zavážeme. 

Písek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Tělo vyrobíme ze sáčku s pískem

Celý sáček pak položíme na kousek metráže, nebo ustřižený kousek starého svetru. 

Kousek svetru nahoře zašijeme tak, aby byl sáček s pískem celý ukrytý uvnitř. Není potřeba hledět na estetiku sešívání. Takto vytvoříme tělíčko skřítka ve svetříku.

Šití
i (Zdroj: Prima DOMA)
Horní část důkladně sešijeme

Tavnou pistolí přilepíme hlavu, což bude vlněná koule, kterou používáme při praní na zachytávání žmolků. Lepidlem nešetříme.

Lepení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vlněnou kouli k tělíčku přilepíme

Na hlavičku technikou suchého plstění připevníme vlasy a vousy skřítka. Použijeme přírodní vlnu, barvu si určíme sami podle nálady a potřeby. 

Tělo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hlavu bude tvořit vlněná koule do pračky

Vlasy připevníme pouze po obvodu hlavy, není potřeba plstit celou hlavu, protože skřítek bude mít čepičku. Dáme si ale záležet na vytvoření pořádně hustého plnovousu. Při plstění dbejte na vlastní bezpečnost, zejména pozor na poranění prstů plstící jehlou, která je velmi ostrá.

Plstění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Technikou suchého plstění vytvoříme vlasy a vousy

Doprostřed obličeje pak přilepíme vlněnou kuličku, která bude představovat skřítkův nos. Takové huňaté kuličky si můžeme buď vyrobit z vlny nebo je už hotové seženeme v hobby obchodech.

Z kousku filcu nastřihneme čepičku. Ta bude mít lichoběžníkový tvar, půjde tak snadněji zavinout a vytvarovat. Čepičku stočíme do kornoutu a přilepíme na hlavu. Při lepení si pomáháme špendlíky, kterými podržíme čepičku na hlavě v žádaném tvaru. Po zaschnutí lepidla špendlíky vytáhneme.

Čepička
i (Zdroj: Prima DOMA)
Čepičku z filcu přilepíme

Spodní okraj čepičky lze dozdobit filcovou stužkou, krajkou nebo provázkem. Horné část čepičky stáhneme provázkem nebo stužkou.

Hotového skřítka posadíme ke dveřím, které nám bude jednak hlídat a také nám je může jako správný skřítek dveřník a gentleman podržet, když půjdeme dovnitř s plnýma rukama.

Skřítek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hotového skřítka použijeme jako dveřní zarážku

Vlněné koule mají celou řadu využití, a pokud jich máte doma dost, můžete si z nich vyrobit třeba ozdoby na stromeček nebo odekorovat a obdarovat jimi vaši kočičku jako novou hračkou.

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová