reklama

Křečci jako domácí mazlíčci pro nenáročné chovatele

Křečci patří mezi drobné hlodavce, kteří již mnoho let zpříjemňují životy nás lidí. Patří mezi oblíbené domácí mazlíčky. I přesto, že jejich chov není nijak náročný, neuškodí si připomenout základní pravidla v chovu křečků.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Křečci jako domácí mazlíčci pro nenáročné chovatele (Zdroj: Prima DOMA)

Jak správně chovat křečky?

Pokud vás děti neustále moří prosbami o živého zvířecího kamaráda, zkuste dřív, než jim pořídíte psa nebo kočku zauvažovat nad něčím menším a méně náročným. Kromě morčat mezi tyto drobné domácí mazlíčky můžeme zařadit křečky. 

Než si ale křečka pořídíte, měli byste vědět, jak mu zajistit spokojený život u vás. 

Hračky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pořiďte křečkovi do klece zábavu

Křeček je drobný hlodavec a v různých částech světa jich nalezneme okolo 20 druhů. V zajetí - tedy v našich domech a bytech chováme nejčastěji pětici křečků:

  • křeček zlatý - Mesocricetus auratus
  • křečík džungarský - Phodopus sungorus
  • křečík Campbellův - Phodopus campbelli
  • křečík Roborovského - Phodopus roborovskii
  • křečík čínský - Cricetulus barabensis

Křeček bude v první řadě potřebovat svoje zázemí, nejlépe klec, která je cca 40x30x30 cm. Pokud bude větší, bude křeček spokojenější. V případě drátěné klece dbejte na to, aby mezery mezi dráty byly maximálně 1,2 cm. Větší mezery mohou mít za následek to, že vám křeček z klece uteče. Křečkovi stačí poměrně malá škvíra k tomu, aby tudy prostrčil hlavu a jakmile projde hlava, projde celý křeček.

Křečkování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Křeček si rád schovává část krmení na horší časy

Křeček je zvířátko aktivní, a proto budeme přemýšlet, jak ho přes den zabavit. Ideální bude mu do klece umístit hračky, prolézačky, točící kolo a podobně. 

Další podmínkou spokojeného křečka je vhodná podestýlka. Ve volné přírodě si křeček dokáže vyhrabat až 1 metr hlubokou noru. Pokud bude mít ve své kleci vysokou vrstvu podestýlky, bude se jí prohrabávat až na dno. Jako podestýlku můžete použít papírovou podestýlku pro hlodavce, hobliny, dřevěné peletky nebo kukuřičné stelivo. Naprosto nevhodná je naopak kočičí podestýlka do WC. 

Protože křeček většinu dne prospí (je to noční tvor), dejte mu do klece domeček, který bude imitovat noru, aby v něm mohl nerušeně odpočívat. Není vhodné ho před den zbytečně budit, je to trochu mrzout. 

Stelivo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Klec pokryjte vhodnou vrstvou steliva

Krmení

Minimálně každý druhý den je potřeba křečkovi měnit vodu v napáječce. Pořídíme mu misku na krmivo, vhodné jsou také jesličky na seno, ale nejsou podmínkou, seno může zůstat i volně v kleci. V zookoutcích seženete speciální namíchané krmivo pro křečka, přilepšujte mu i zeleným krmením - jetelem nebo trávou. Má rád také mrkev, brokolici, hlávkový salát, salátovou okurku nebo květák. Dokonce má rád i ovoce, podáváme mu banány, jahody nebo jablka. A nezapomeneme ani na semínka, např. dýňová nebo slunečnicová. 

Pořekadlo o křečkování zásob je pravdivé, křeček si skutečně část potravy schovává na horší časy. Ve volné přírodě přenáší své zásoby do nory v lícních torbách, v kleci je bude schovávat do některého rohu. Tyto "zásoby" je potřeba kontrolovat, zda mu v kleci neplesniví.

Krmení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Křeček potřebuje rozmanitou rostlinnou stravu

Hlodavé zuby křečkovi neustále dorůstají a je potřeba, aby si je měl kde obrušovat. Poskytněte mu minerální kámen, dřevěné tyčky nebo klacíky. Jinak se křeček pustí do vybavení klece a zničí jej. 

Křeček je samotář i ve volné přírodě, takže společnost jiného křečka nebude vyhledávat a společenství více křečků povede pouze k šarvátkám mezi nimi. Perou se dokonce i sameček se samičkou.

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová