reklama

Rosolli - finský salát s červenou řepou

Podobné pokrmy jako finský salát rosolli se nacházejí v severní Evropě, od nížin přes Skandinávii až po Rusko. Zejména ruský vinegret je velmi podobný finskému rosolli. Tento salát má mnoho variant, stejně jako náš tradiční bramborový. Ve finské kuchyni se rosolli jedl většinou jako studená příloha, zejména jako součást tradiční finské vánoční tabule .

i (Zdroj: Fiskars)
Rosolli - finský salát s červenou řepou (Zdroj: Fiskars)

Rosolli

Salát z červené řepy, brambor a další zeleniny typické růžovo-fialové barvy nesmí ve Finsku chybět na žádném štědrovečerním stole. A stejně jako tradiční český bramborový salát i ten finský má spoustu variant. Někdo si ho nedovede představit bez naložených sleďů, někdo bez orestované cibulky, bylinek, medu atd. Představujeme jeho klasickou variantu.

Důležité je všechny ingredience nakrájet na stejně velké kostičky – cca 8-10 mm. Na krájení většího množství zeleniny je ideální velký kuchařský nůž Fiskars Hard Edge. Je mimořádně ostrý a přes svou velikost i lehký, takže si ho určitě oblíbí ženy. Při přípravě dávejte pozor u tepelné úpravy, aby všechny suroviny byly přibližně stejně „na skus“. Konzistenci řepy, brambor a mrkve tedy přizpůsobíme kyselým okurkám a jablku, které už dále tepelně neupravujeme.

Suroviny:

  • 5 ks středních brambor – varný typ A
  • 4 ks střední červené řepy
  • 5 ks středních mrkví
  • 1 ks zelené jablko
  • 5 ks větších nakládaných okurek
  • 1 hrst kopru
  • 400 g zakysané smetany
  • sůl, pepř
5_na_stejne_kousky
i (Zdroj: Fiskars)
Všechny suroviny by měly být nakrájené na stejně velké kousky a uvařené „na skus“

Na pečenou červenou řepu:

  • 4 stroužky česneku
  • 4 snítky rozmarýnu
  • 4 lžičky hrubé mořské soli
  • 4 lžíce olivového oleje
  • 4 lžíce balsamikového octu
4_nakrajime
i (Zdroj: Fiskars)
Pro nakrájení zeleniny použijeme velký kuchařský nůž

Postup:

Řepu omyjeme a ve slupce upečeme zabalenou po jedné v alobalu s česnekem, rozmarýnem, solí, olejem a octem cca 1 hodinu v rozehřáté troubě na 200 °C. Můžeme samozřejmě koupit již uvařenou, ale chuťově se té domácí opravdu nevyrovná.

1_peceni_repy
i (Zdroj: Fiskars)
Červenou řepu pečeme cca hodinu v alobalu

Brambory ani mrkev neloupeme a uvaříme „na skus“. S důmyslnou pokličkou, kterou mají hrnce Fiskars Functional Form, nám nehrozí popálení při slévání ani bez použití chňapky.

2_brambory
i (Zdroj: Fiskars)
Brambory vaříme ve slupce

Jablka oloupeme. Vyzkoušejte škrabku s otočnou čepelí, která se snadno přizpůsobí všemu, co zrovna potřebujeme oloupat. Oloupaná jablka spolu s nakládanými okurkami nakrájíme na zhruba 1 cm velké kostičky. Přendáme do velké mísy a pořádně promícháme. Dochutíme lákem z okurek, solí a pepřem.

3_oloupeme
i (Zdroj: Fiskars)
Jablko si oloupeme

Nakonec vmícháme zakysanou smetanu a nasekaný kopr.

6_zamichame
i (Zdroj: Fiskars)
Ochutíme a zamícháme se zakysanou smetanou a nasekaným koprem

Můžeme podávat s rybou, stejně tak se ale hodí i ke grilovanému nebo pečenému masu nebo jen s vařeným vejcem. K promíchání salátu jsme použili 2 speciální samostatné velké lžíce, nyní je do sebe jednoduše zacvakneme a vzniknou nám salátové kleště, kterými můžeme servírovat.

7_servirujeme
i (Zdroj: Fiskars)
Salátové kleště jsou výbornou vychytávkou při přípravě salátů

Autor receptu: Gurmaniak.cz, více o produktech se dočtete na www.fiskars.cz.

Publikováno: 18. 12. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat