reklama

Ošetření povrchů a údržba kuchyně pomocí nanotechnologií

Pamatujete, jak naše babičky čistily stoly octem? Věděly proč. Ocet totiž výborně čistí, odmašťuje, zvládne zlikvidovat vodní kámen a hlavně dezinfikuje. Ovšem údržba moderní kuchyně si také žádá i moderní přístup, a proto se dnes zaměříme na to, jakým povrchům by mohly babské rady spíše uškodit, a jak nejlépe udržovat moderní a náročné povrchy v kuchyni.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Ošetření povrchů a údržba kuchyně pomocí nanotechnologií (Zdroj: Prima DOMA)

Je ale také pravda, že ocet doprovází poměrně nepříjemný zápach. Ale i na to existuje fígl, stačí, když do sklenice s octem naházíte slupky od citrusů, v zimě můžete přidat i nějaké to koření (třeba anýz, skořici nebo třeba hřebíček), a pak i pár kapek esenciálního oleje. Nechte sklenici na 14 dní odstát a pak už jen stačí přelít do rozprašovače a můžete používat na povrchy, sklokeramické desky, nerez, lednici, okna i zrcadla.

Kde babské rady udělají více škody než užitku

Jedním z takových choulostivých materiálů je bezesporu nerez, který jako nový sice vypadá nádherně, ale tak vypadá bohužel jen do chvíle, než se na něm objeví první mastné otisky prstů nebo nedej bože škrábance, které už se nedají nijak opravit. Na takové povrchy je proto nejlepší používat hadřík z mikrovlákna a pak běžné domácí čističe, k nimž náleží i onen octový čistič. Někomu může vadit, že ocet doprovází poměrně nepříjemný zápach. Ale i na to existuje fígl, stačí, když do sklenice s octem vložíte slupky od citrusů, v zimě můžete přidat i nějaké to koření (třeba anýz, skořici nebo třeba hřebíček), a pak i pár kapek esenciálního oleje. Nechejte sklenici na 14 dní odstát a pak už jen stačí přelít do rozprašovače a můžete používat na povrchy, sklokeramické desky, nerez, lednici, okna i zrcadla. Eventuálně se dá k čištění použít i jedlá soda. Na internetu se dokonce doporučuje na lesk aplikace citronu nebo slupek od brambor. Jsou to však skutečně účinné babské rady? Nejsou nakonec více ke škodě než k užitku?

Ocet
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na ocet přísahaly naše babičky jako na všemocný čistící prostředek

Jak správně pečovat o nerezové povrchy

Když se na tuto problematiku podíváme z odborného hlediska, je nutné si všimnout, že fleky na nerezu jsou vlastně mastnotou, a proto je zapotřebí nejprve nerez odmastit. K tomu určitě můžete použít citron, ale klidně můžete použít i ocet. Také se říká, že k ošetření nerezu pak můžete použít olivový nebo kokosový olej. Nutno však upozornit, že ani jeden z prostředků však primárně není určen k odmašťování nebo k ošetření nerezu. Dnes už navíc existují metody, které dokáží zabránit ulpívání otisků prstů nebo tvorbě map od vodního kamene.

Nerez
i (Zdroj: Prima DOMA)
Skvrny na nerezu jsou vlastně mastnotou, a proto je zapotřebí nejprve nerez odmastit

A jak je to s čištěním sklokeramické desky?

Dalším takovým náročným a často znečištěným povrchem v kuchyni, který jistě nečistíme ani tak často, jak by si to zasloužil, je sklokeramická deska. I s její údržbou mohou být problémy - my však i tady víme, jak na to.

Když se vám stane, že se sklokeramická deska při vaření znečistí nějakou potravinou, je nutné ji okamžitě vypnout. Pak je zapotřebí ji v nějakém krátkém časovém úseku vyčistit. To jde poměrně snadno. Horší je ale to, když se takové znečištění ponechá "na později". Pak se špína zapeče a následné čištění je už pouze odstraňování nějakého důsledku původního znečištění. Naštěstí dnes existují takové technologie, které připečení zabrání, protože jsou schopny odolávat vysokým teplotám a dokážou na povrchu vytvořit velmi tenkou a velmi odolnou ochrannou vrstvu. Ta potom vytvoří jakýsi můstek mezi sklokeramickou deskou a znečišťující potravinou, která se tolik nepřipeče a mnohem snáze se z desky odstraňuje.

Sklokeramika
i (Zdroj: Prima DOMA)
Když se vám stane, že se vám sklokeramická deska při vaření znečistí nějakou potravinou, je nutné ji okamžitě vypnout

Sklo v moderní domácnosti

V moderních domácnostech se také hojně vyskytují skleněné povrchy. Jenže i ty se velmi špatně udržují, a tak jsou často spíše zdrojem starostí místo radostí. Řešením je samozřejmě jejich čištění. Jenomže není čištění jako čištění. Důležité je vodní kapky ze skla setřít, pokud možno, ihned. Když při čištění kapičky neodstraníte úplně dokonale, tak postupem času naleptávají vrchní vrstvu skla a trvale je poškodí. Naštěstí dnes již existují technologie, s nimiž vytvoříte na skle ochrannou vrstvu, která je chrání a zároveň také odpuzují vodu a vodní kámen. Potom, když vznikne na skle nějaká skvrna, dá se velmi snadno utřít bez toho, aby na skle zůstaly kapky. A ani v případě, že znečištění nebo kapky vody na skle zůstanou delší dobu, nedojde k jeho poškození, protože se přes tento ochranný štít se nedostanou.

Sklo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Naštěstí dnes již existují technologie, s kterou vytvoříte na skle ochrannou vrstvu, která jej chrání a zároveň také odpuzuje vodu a vodní kámen

Na co není radno babské rady používat? 

V prvé řadě je nezbytné si uvědomit, že kuchyně v dobách našich babiček vypadaly jinak. Určitě to nebyly designové kuchyně a nebyly ani tolik náchylné. Byly vyrobené z jiných materiálů. Dneska se v kuchyních zcela běžně objevují nádherné mramory, a protože je to vápenec, tak například kyselý citron nebo ocet na něm okamžitě vyleptá neodstranitelnou skvrnu.

Jaké moderní technologie na površích vytvoří ochranný film?

Jde o nanotechnologii. Kosmetika s nanotechnologií zajistí ochranu povrchů a to tak, že na onom povrchu zanechává velice tenký ochranný film. Každý povrch je hrubý a nanotechnologie dokáže ten povrch zahladit tak, že to není vidět.

Pozor však, nepleťte si čištění s ochranou.  Uklízet bude potřeba stále, ale na ochranné vrstvě se špína nedrží ani ji nepropustí, takže to zabere opravdu nesrovnatelně málo času. Je třeba si uvědomit, že v dobách našich babiček bylo naprosto přirozené, že byly ženy většinu času doma, a tak měly čas se věnovat domácnosti. Tato představa se bohužel podvědomě přenáší do současnosti. A i dnešní ženy jsou proto k tomu tlačeny. Jenže to je nereálné. Moderní ženy nemají na starost pouze domácnost, chodí také do zaměstnání a chtějí se věnovat i svým zájmům, a tak toho času na čištění více choulostivé domácnosti nemají tolik. Babičky také mohly flek pouze vyčistit. Moderní doba však umožňuje nejen odstranění skvrny, ale i dlouhodobou ochranu povrchu, která následně zajistí to, že vám čištění nezabere tolik času.

Povrchy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Moderní doba umožňuje nejen odstranění fleku, ale i ochranu povrchu díky nanotechnologiím

Úspora času s Nano Kitchen Home Protection Pack

Dokazuje to i sada nanokosmetiky PIKATEC, která obsahuje ochranné politury na keramické povrchy a dlažby, na lakované povrchy skříněk a pracovních desek i na ochranu nerezových materiálů. Ošetřit s nimi můžete mimo jiné i vodovodní baterie a sklo-keramické varné desky. Patentovaná sada přípravků vám na površích vytvoří neviditelný a velmi odolný tenký film, který až po 2 roky bude chránit jimi ošetřené plochy před špínou, bakteriemi a poškozením. V konečném výsledku vám tak tato sada ušetří nejen čas, ale i peníze.

Nerez
i (Zdroj: PIKATEC)
Sada nanokosmetiky zajistí ochranu většiny povrchů nejen v kuchyni

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 12. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová