reklama

Úklid před Vánoci nemusí být strašák

V tomto období je pro mnohé noční můrou předvánoční úklid, tedy důkladný hloubkový úklid celého domu či bytu, aby bylo na svátky vše čisté a nablýskané. Pokud si ale vše dobře naplánujete, nemusí být Vánoce v tomto ohledu horor - a poklizená domácnost jen přispěje ke klidu a pohodě.

Úklid před Vánoci nemusí být strašák (Zdroj: Prima DOMA)

Pravidla pro nejen předvánoční úklid

Pro opravdu efektivní úklid nejen před Vánoci je třeba si osvojit několik základních pravidel - vše pak poběží jako na drátkách a práce bude hezky ubývat.

 • Nenechávejte úklid na poslední chvíli nebo pouze na víkendy, tím si můžete celý proces jen znechutit. Uklízejte po krátkých časových úsecích i během týdne,
 • vytvořte si seznam - podle něj jeďte a položky si postupně odškrtávejte, uvidíte tak, co vše jste už stihli uklidit,
 • vodorovné plochy - čistěte od shora dolů, nebudete si tak znečišťovat již uklizené. Začněte tedy u stropu ometením pavučin, sundejte závěsy a záclony, které rovnou hodíte do pračky, pokračujte mytím oken, odstraňte prach ze stěn a nábytku, podlahu si nechte na konec;
 • svislé plochy - konkrétně mluvíme o mytí oken a zrcadel - ty je nutné naopak čistit odspodu nahoru,
 • nakonec nezapomeňte na špatně přístupná místa.
Obrázek2
Úklid vodorovných a svislých ploch má svá pravidla (Zdroj: Prima DOMA)

Barvy hrají svou roli i při úklidu

Barevnou metodu, která se používá i při profesionálním úklidu, byste si měli osvojit. Jde o systém, kdy si barevně rozlišíte utěrky a používáte je jen na konkrétní činnost. Zabráníte tím možnému přenosu bakterií - nebudete přeci jednou utěrkou umývat toaletu a utírat kuchyňský stůl. Profesionálové používají toto rozdělení:

 • modrá barva - generální úklid - je určena pro místa, kde se předpokládá nízký výskyt bakterií i dalšího znečištění. Modré úklidové vybavení použijte ve všech místnostech kromě toalety, kuchyně, koupelny - např, v chodbách, ložnicích, dětských pokojích a v obýváku,
 • zelená barva - kuchyně a jídelny - vybavení v této barvě použijte všude tam, kde pracujete s potravinami,
 • červená barva - sanita - toaleta či další místa s vysokým výskytem bakterií (např. přebalovací pulty) se uklízejí pomocí červených pomůcek,
 • žlutá barva - umývárny - patří do koupelen,
 • bílá - dezinfekce - můžete ji využít kdekoli, kde je třeba se zbavit bakterií,
 • ostatní barvy - podle potřeby můžete používat i další barvy.

Každá z těchto oblastí také vyžaduje jiný druh čisticích prostředků – např. na vodní kámen jsou třeba kyselé prostředky, na mastnotu zase alkalické.

Obrázek3
Před vytíráním je třeba podlahu důkladně vysát (Zdroj: Prima DOMA)

Litry vody nejsou zapotřebí

Již dávno při úklidu neplatí pravidlo: “Co je mokré, to je čisté”. Mnoho povrchů v domácnosti uvítá, pokud k jejich čištění použijete minimum vody. Jde například o laminátové a dřevěné podlahy, kde voda zatéká do spár a poškozuje je, to samé se týká dalších povrchů. Důležité je naopak ale pracovat s vodou čistou a čistými pomůckami, abyste si jen neroznášeli špinavou vodou nečistoty. Pracujte tedy s malým množstvím vody, ale dbejte na to, aby byla vždy čistá. Zabráníte tak také vzniku map.

Chytří pomocníci při úklidu

S úklidem vám může pomoci mnoho moderních přístrojů - úklid s nimi bude rychlý a výsledky dokonalé. Jde o různé robotické vysavače, vysavače na okna, parní čističe či parní mopy. S úklidem podlahy vám pomůže podlahová myčka od Kärcher. Pro dřevěnou nebo laminátovou podlahu je naprosto ideální, protože používá minimum vody, ale použít ji můžete na všechny typy tvrdých povrchů. Umí ušetřit vodu i čisticí prostředky, některé typy myček vám uspoří i čas - krom vytírání vás zároveň zbaví i hrubých nečistot, odpadne vám tak vysávání před samotným vytíráním. Podlahová myčka FC 7 Cordless Premium je akumulátorová, nemusíte se tedy zlobit s věčným přepínáním kabelu do vhodné zásuvky, abyste všude dosáhli - na jedno nabití funguje 45 minut, což je dostatečná doba k tomu, abyste uklidili více jak 130 m² podlahové plochy. Válce podlahu efektivně čistí a zároveň odsávají nečistoty do oddělené nádoby.

Obrázek4
Podlahová myčka, která zároveň vysává, ušetří při úklidu vodu, čisticí prostředky i čas (Zdroj: Prima DOMA)

Tak směle do předvánočního úklidu, se správným postupem a pomocníky to bude hračka a svátky vám nic nezkazí.

Publikováno: 8. 12. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová