reklama

Je nejvyšší čas na zazimování želv

Želvy potřebují ke správnému a spokojenému růstu přes zimu spát. Vysvětlíme si, jak se taková želva zazimuje a co je potřeba pro to udělat, aby zazimování přežila v dobré kondici.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Je nejvyšší čas na zazimování želv (Zdroj: Prima DOMA)

Zazimování želv

Želvy, ať už suchozemské nebo vodní patří mezi oblíbené domácí mazlíčky. Nejsou příliš náročné a péči o ně zvládnou i malé děti. Pouze na podzim je potřeba přemýšlet, co s želvou přes zimu uděláme.

Proč želvy zazimovat?

Je potřeba zachovat v životě želvy stejný cyklus, jaký má ve volné přírodě. Před zazimováním je potřeba, aby byla želva v co nejlepší kondici. Správný chovatel své želvy pozoruje, aby věděl, kolik váží, jaký mají přírůstek, jak jsou na tom zdravotně a podobně. 

Venkovní želvy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Želvy potřebují 4-6 měsíců k zimnímu spánku

Pokud si koupíme malou letošní želvičku a nepočítáme se mezi zkušené chovatele želv, raději želvě tento rok zazimování odpustíme a počkáme s ním až napřesrok.

Při venkovním chovu máme dvě varianty, jak želvy zazimovat. Můžeme želvám dopřát vlastní domeček ve výběhu, kde na zimu přizpůsobíme teplotu okolo 5-6 °C. Druhá varianta je použít na zazimování želv sklep s konstantní teplotou, kde želvy vydrží až do jara. V obou případech je potřeba hlídat jak teplotu, tak vzdušnou vlhkost. 

V domácím chovu postupujeme obdobně.Buď použijeme sklep a nebo, pokud je sklep nevyhovující (např. v panelovém domě jsou sklepy vyhřívané a teplé), seženeme si malou lednici, do které želvy na zimu umístíme. 

Želva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Můžeme k zazimování použít i lednici

Přípravy před zazimováním

14 dní před zimováním přestaneme želvu krmit, ale musí mít neustále přísun vody. Během této doby se želva dokonale vyprázdní. Pokud máme želvu v teráriu, nepřestaneme jí svítit.

Po této době je potřeba dát želvu na hodiny do vody, čímž se vyprázdní a nasákne do sebe trochu vody a zavodní se. 

Následující den jí dáme zpět do terária na 24 hodin, ale již vypneme světlo a necháme želvu v klidovém režimu. 

Po 24 hodinách želvu přeneseme do sklepa nebo do lednice. Použijeme starou dostatečně prostornou krabici, kterou vysteleme nejlépe topolovým listím, které neplesniví. Můžeme také použít látku, kterou navlhčíme asi tak, jako před žehlením kropíme prádlo.

Domeček
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ideální je použít zateplený domeček s nastavitelnou teplotou

Želvy pak v krabici pravidelně kontrolujeme, zda jsou v pořádku, ale nebudíme je. 

Jestliže budeme želvy zazimovat v lednici, dáváme velký pozor na to, aby se želva nedostala až k zadní části lednice, která se namrazuje a zase odmrazuje. Pokud by se delší dobu v tomto místě dotýkala stěny lednice, mohla by sama zmrznout. 

V zimním spánku želvy zůstávají 4-6 měsíců podle druhu želvy a oblasti, ze které pochází. Ideální je želvy zazimovat ke konci října a ze zimního spánku je probudit v březnu. 

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová