Nejen štědrovečerní večeře, ale také Boží hod a druhý svátek vánoční patří k okamžikům, kdy se sejde celá rodina, a stoly se pod náporem jídla jen prohýbají. Připravte se letos v předstihu, ať se zbytečně nestresujete na posledních chvíli a zaměřte se na kvalitu. Právě ta udělá z vašeho kulinářského umění ten pravý gurmánský zážitek.
Ať už se na svátky chystáte péct krocana, kachnu, husu, nebo připravujete tradiční svíčkovou, dbejte na kvalitu potravin, ze kterých se menu skládá. Při výběru masa se zaměřte na jeho původ. Vydejte se na některou z lokálních bio farem a nechte si od farmáře poradit.
Ekologické farmy se zaměřují na tzv. welfare zvířat, tedy na životní potřeby zvířat. Ta žijí v případě skotu většinu svého života ve stádech na pastvinách, kam také přirozeně patří. Například kachny žijí ve skupinách, mají přístup na sluníčko, rostou přirozeně dlouho a v klidu si zobou slimáky či brouky. Po celou dobu je o ně pečováno s láskou, a to se projevuje i na výsledném produktu.
V biokvalitě seženete nejen vyzrálé maso, ale také kvalitní ovoce a zeleninu, které budou skvělé pro váš štědrovečerní salát nebo marmelády na to nejlepší linecké cukroví. V supermarketu je najdete pod označením logem biolistu nebo biozebry.
Kachna na pomerančích se zelím a hrníčkovými knedlíky
Vůně pomerančů je již léta neodmyslitelně spjatá s časem Vánoc. Vyzkoušejte recept na pečenou kachnu vylepšenou o aroma oblíbených citrusů. Bude se skvěle hodit k zelí i vyhlášeným hrníčkovým knedlíkům.
Na kachnu:
- 1 kachna v bio kvalitě
- 2 bio pomeranče
- 2 bio jablka
- 1 bio cibule
- 2 bio mrkve
- 3 čajové lžičky bio medu
- špetka soli
- bio kmín
- voda na podlití
Troubu předehřejte na 180 °C. Kachnu očistěte a opláchněte zvenku i zevnitř. Následně osolte a přidejte kmín. Nakrájená jablíčka vložte dovnitř kachny, dejte ji do pekáče a podlijte vodou. Trochu vody nalijte také dovnitř kachny. Potřete ji medem, posypejte pomerančovou kůrou a přidejte cibuli. Obložte ji nakrájenou mrkví, jablky a pomeranči.
Podle libosti můžete přidat i jinou zeleninu, například kapustu. Takto připravený pekáč vložte do trouby a pečte asi 2 hodiny. Každá trouba je jiná a bude potřeba maso hlídat a podlévat. Jakmile kachna změkne, propíchněte kůži vidličkou, aby vytekl tuk. Po dalších dvou hodinách kachnu vytáhněte, do výpeku přidejte trochu medu, kachnu jím polijte a dejte péct na dalších 40 minut.
Na knedlíky:
- 2 hrnky bio mouky
- 2 hrnky mléka
- 4 ks bio bílého pečiva
- 4 bio vejce
- sůl a pepř
- petrželka
- bio sádlo na vymazání hrnečků
Mezitím, co se peče kachna, si připravte knedlíky. V míse smíchejte mouku, mléko a žloutky. Dále přidejte na malé kostičky nakrájené pečivo, petrželku, sůl a pepř. Vše promíchejte a následně zlehka přimíchávejte sníh z bílků. Těsto vlijte do vymazaných hrnečků, plňte je jen asi do 2/3. Do velkého hrnce nalijte vodu do poloviny výšky hrnečků a přiveďte k varu. Zakryjte pokličkou a vařte asi půl hodiny. Poté nechejte knedlíky v hrnci 5 minut odstát, vyklopte je a nakrájejte nití.
Na zelí:
- 1 bio hlávka zelí
- 150 g špeku v bio kvalitě
- 2 bio cibule
- asi 450 ml masového vývaru v bio kvalitě
- špetka bio cukru
- bio ocet na dochucení
- bio kmín, pepř a sůl
Nakrájený špek společně s cibulí vypečte na pánvi. Jakmile začne cibule chytat barvu, přidejte nakrájené zelí. Podlijte směs 1/3 vývaru, přiklopte poklicí a duste. Po chvíli zelí osolte a přidejte kmín, zbytek vývaru a duste dalších 20 minut. Měkké zelí ochuťte octem a cukrem.
Přejeme vám dobrou chuť!
Zdroj informací: jidlo.cz; recepty.eu; Ministerstvo zemědělství
Publikováno: 27. 11. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce