reklama

Některé kočky květiny milují až příliš… ale pozor, mohou se jim stát osudnými

Květiny občas bývají pro zvířátka velmi nebezpečné. Existuje hodně rostlin, které jsou toxické pro kočky. U některých stačí jedno zakousnutí do listu či květu, šťáva se dostane na sliznici, vstřebá se a kočka je do několika hodin až dnů mrtvá.

i (Zdroj: pixabay.com)
Chraňte kočky před toxickými rostlinami (Zdroj: pixabay.com)

Rostliny toxické pro kardiovaskulární systém kočky

Rododendron - Stonky, květy i nektar a listy obsahují různé deriváty toxických sloučenin odvozených od granayatoxinu a pryskyřičné diterpenoidy.

Azalka - Hlavně z nektaru květů a listů, také obsahujících granayatoxiny, se mohou otrávit psi i kočky pozřením 2–3 listů.

Účinek se projeví za 20 minut až za 2 hodiny, někdy i za 6 hodin. Zvíře může zvracet, mít průjem, sliní, bolí ho břicho, třese se, může mít křeče, motat se, může uhynout na selhání srdce.

Rosliny toxické pro zažívací systém

Rostliny z čeledi Áronovité (monstera, filodendron, diefenbachie, epipremnum, anturium, agalonema, kala) - Otrava se projeví obvykle do 4 hodinách po pozření či podráždění dutiny ústní. Zvířata třepou hlavou a škrábou si čenich. Mohou hodně slintat a může jim otéct jazyk, tlama i hrtan, špatně polykají a dýchají. Citlivější jedinci mohou zvracet, mít průjem, mohou se objevit arytmie, kóma a zvíře může i uhynout.

Některé kočky květiny milují až příliš
i (Zdroj: pixabay.com)
Některé kočky květiny milují až příliš

Čeleď pryšcovité (vánoční hvězda, trnová koruna, pestrý kroton): Jedovaté jsou všechny části rostlin, hlavně listy a stonek. Při mechanickém poškození vytéká z listů latex obsahující diterpeny, které na kůži vyvolávají záněty, dráždí sliznice a zažívací aparát. K otravám dochází pozřením většího množství listů. Zvíře může kašlat, slintat, zvracet, mít průjem, při silném podráždění očí latexem může i dočasně oslepnout. Jako první pomoc se podává mléko nebo voda.

Pozor na brambořík. Jedovaté jsou hlízy a oddenky obsahují triterpenický saponin a další toxické látky. Asi 300 mg hlízy může způsobit zvracení, průjem (i krvavý) a silné bolesti břicha.

Rostliny nebezpečné pro ledviny

Orchideje, lilie, denivky - Jedovaté jsou celé rostliny, kočky obvykle sežerou květy, listy nebo stonek, toxické látky zatím nebyly identifikovány, ale dokážou kočku zabít i po pouhém okusování. Jed způsobí rychlé akutní selhání ledviny. Kočka může slintat, může a nemusí zvracet, je dezorientovaná, špatně se pohybuje, mohou jí otéct tváře a končetiny, postupně se zhoršuje dýchání a uhyne v křečích. Většinou se nedá zachránit ani rychlým ošetřením u veterináře. Při lehčích otravách selhávají ledviny pomaleji, kočka nežere, je apatická, nemočí nebo jen málo. Je nutná okamžitá návštěva u veterináře.

Zdroj informací: yoggies.cz; srdcemprokocky.cz

Publikováno: 15. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.