reklama

Smog může i zabíjet. Chránit se můžete několika způsoby

Zimní smog vzniká nejčastěji v průmyslových aglomeracích či hustě osídlených oblastech sloučením mlhy s oxidy síry a dalšími látkami, které jsou tvořeny spalováním. Ke znečištění vzduchu přispívá průmysl i automobilová doprava. Zesilují ho teplotní inverze a bezvětří. Objevuje se nejčastěji v období od listopadu do února. Bohužel, na smog je obyčejná rouška krátká, pomoci však mohou kvalitnější respirátory a také inhalace, díky které odplavíte nečistoty z dýchacích cest.

i (Zdroj: Depositphotos)
Smog může i zabíjet. Chránit se můžete několika způsoby (Zdroj: Depositphotos)

Citlivou skupinou ohroženou smogovou situací jsou děti, včetně kojenců a těhotné ženy. Dále sem patří starší lidé a osoby s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí jako je astma či chronická obstrukční choroba plic a oběhového ústrojí a také lidé jinak oslabení např. kombinací stresu, kouření, nevhodné výživy, lidé v rekonvalescenci, s oslabenou imunitou.

Jak se chránit?

Pokud trápí dýchací potíže i vás, kromě omezeného pohybu venku se snažte vyhýbat i dalším rizikovým faktorům, mezi které patří kouření, a to i to pasivní. Nezapomeňte ale doma větrat. Zůstat doma zavřený bez čerstvého vzduchu je totiž snad ještě horší než vyrazit ven. Větrat je potřeba, i když je smog, ale větrání by mělo být krátké, 3-4 minuty, a intenzivní. Pokud se se smogovou situací potýkáte v místě vašeho bydliště často, zvažte investici do domácí čističky vzduchu.

Dušení
i (Zdroj: Depositphotos)
Smog má velký vliv na dýchací aparát

Pomoci vám i vašim dětem může inhalace, kterou se doporučuje provádět denně po dobu alespoň 10 - 15 minut. Při potížích doporučuji zvlhčování nosní sliznice aerosolovou terapií pomocí kompresorových inhalátorů. Inhalování může pomoci i při virových respiračních nemocech, při alergických příznacích z horních cest dýchacích nebo některých zánětech. Zvlhčená sliznice díky tomu dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny či nečistoty.

Co dělat během vyhlášené smogové situace, i když váš žádné obtíže netrápí?

  • Omezte pohyb v době ranních hodin a od 16 h do večerních hodin
  • Omezte větší fyzickou venkovní aktivitu
  • Omezte větrání místností – větrejte krátce a intenzivně
  • První příznaky onemocnění dýchacího ústrojí se snažte léčit včasně a účinně
  • Sledujte aktuální informace na webu Českého hydrometeorologického ústavu: portal.chmi.cz
  • Pokud to bude možné, snažte se využívat služeb MHD a automobily nechejte několik dní doma
  • Pokud žijete v oblasti, kde je smogová situace vyhlášena, snažte se minimalizovat vypouštění škodlivin do ovzduší.
Příroda
i (Zdroj: Depositphotos)
Vlive smogu trpí i příroda, nejen lidé

Publikováno: 26. 11. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce