reklama

Jak si vyrobit přenádherné krajkové madeirské kraslice

Vejce bylo již v předkřesťanských dobách považováno za symbol úrodnosti a nového života, neboť samo o sobě je zárodkem života. Může být tedy chápáno i jako zárodečný chaos, ze kterého vznikl svět, jeho skořápka naopak budí pocit bezpečí. Vidět v něm lze rovněž zamčený hrob, ve kterém je ukryt život, a tedy přímou paralelu a odkaz na Ježíšovo zmrtvýchvstání, které si připomínáme právě nyní, v rámci oslav Velikonoc.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tradice barvení vajec však sahá daleko do minulosti a právě původní a nejstarší barvení načerveno, stojí i v etymologii samotného slova „kraslice“. Lidé se ovšem nespokojili jen s barvením a malováním a ve své fantazii zašli ještě dál. Představíme vám jednu méně obvyklou techniku zdobení, tzv. madeirské kraslice.

„Technika madeirové kraslice vznikla podle madeirové krajky, kdy se krajka vyšívala bílou nití na plátno,“ vysvětluje lektorka kreativních kurzů Monika Schiszmanová a zároveň prozrazuje, co vše budeme k výrobě madeirské kraslice potřebovat:

Malování kraslic
i (Zdroj: Zdeněk Sekanina)
Malování kraslic
  • vyfouknutá vejce
  • modelářskou minivrtačku
  • tužky na rozkreslení
  • měřítko
  • gumičky
  • kružítko
  • rozehřátou voskovku
  • kahánek
  • špendlík zapíchnutý v tužce či v klacíku

U této techniky je obzvlášť důležité, aby byla skořápka vejce neporušená a bez prasklinek, proto je potřeba dávat velký pozor již při vyfukování. Dále přichází na řadu pečlivé rozvržení. „Nejprve si rozkreslím vzor,“ popisuje paní Schiszmanová, „a začínám tím, že si vajíčko rozdělím. K tomu používám gumičku, kterou na vajíčko navléknu a obtáhnu tužkou jako základ pro dírky. Aby vajíčko ve výsledku vypadalo hezky, používám papírové měřítko, podle kterého si vyměřuju rozmístění dírek.“

Rozpouštění vosku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozpouštění vosku

Poté lze již bez obav přistoupit k vrtání a není potřeba se bát trochu zatlačit, skořápka vejce je pevná a vydrží. „Když máme základní vzor vyvrtaný, potřebujeme se zbavit nevzhledné blanky, která trčí zevnitř,“ instruuje lektorka. K tomu použijeme nějaký bělicí dezinfekční prostředek, do kterého vejce na chvíli ponoříme a minutku počkáme, než chemikálie blanku vyžere. Krásně vybělené vajíčko můžeme začít konečně zdobit.

„K barvení používám jednoduše špendlík zabodnutý do tužky a rozpuštěnou voskovku,“ říká Monika Schiszmanová. „Vzoreček dělám tak, jak se mi líbí nebo jak se mi hodí ho umístit mezi dírky. Nejprve dírky obtáhnu a pak dělám čárky a tečky tak, aby vzniknul nějaký hezký vzor. Fantazii se meze nekladou.“ Na závěr můžeme dírkami kraslice protáhnout barevnou stužku – nejen účelově pro zavěšení, ale i jako součást její výzdoby. „Čas věnovaný na výrobu jedné madeirské kraslice závisí na počtu dírek a složitosti vzoru, který zvolíme, může to být čtvrthodina, ale také hodina i více,“ uzavírá zkušená kreslířka.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 18. 4. 2017, Autor: Zdeněk Sekanina, Profil autora: Zdeněk Sekanina