reklama

Pomocník, který by vám doma rozhodně neměl chybět: WD-40

Složení výrobku, které se od svého vzniku nezměnilo, je sice přísně střeženým tajemstvím, ale lidé přicházejí s nápady na nové využití této slavné modrožluté plechovky každý den. Je vhodný k dennímu použití běžně v domácnosti, jako základní vybavení do dílen nebo pro cyklisty jako pomoc v nouzi.

Byl vynalezen před více než 60 lety v malé laboratoři v San Diegu v Kalifornii, kde se pokoušeli vyvinout řadu antikorozních látek a odmašťovadel pro letecký průmysl. Konečný světově proslulý produkt získal jméno WD-40.

Maže

Základní vlastností maziva WD-40 je vysoká přilnavost ke kovům. Ta zabezpečí, aby se mazací složky široce rozprostřely a přes extrémní namáhání také udržely na všech pohybujících se částech ošetřovaného mechanismu. Maže všechny mechanismy, jako jsou nůžky, kleště, zámky, ventily, závity atp.

Chrání proti korozi

Dokáže se rozprostřít po celém ošetřovaném povrchu v podobě velmi tenkého olejového filmu. Dokonce i za vlhkosti úplně smočí povrch, dostane se do všech mikroskopických nerovností a trhlin a svým složením působí jako antikorozní povlak. Ten chrání materiál před agresivními korozními činiteli. Antikorozní vrstva je velice tenká a tudíž nevyžaduje dekonzervaci. WD-40 může chránit panty dveří, nářadí a nástroje, zámky, zbraně aj.

Vytěsňuje vodu

Po nanesení na ošetřovaný povrch vytváří voděvzdornou dielektrickou bariéru. Mazivo pronikne mezi kov a vodu, která následně ve formě kuliček steče z ošetřené plochy. WD-40 nevodí elektrický proud, a proto je vhodný pro odvodnění čehokoliv, od zapalování až po elektromotory, elektrické kabely, akumulátory, kde zabrání možným zkratům vyvolaných vlhkostí.

Čistí

Svým unikátním složením se WD-40 dostane pod špínu, saze, mastnotu a zapečená maziva. Čistí ošetřovaný materiál, rozpouští usazené nečistoty jako karbon, většinu adheziv, stopy po psacích tužkách. Odstraňuje špínu, rez a mastnotu z kontaktů na bateriích, svorkovnic, řetězů, nářadí a strojů. Protože neobsahuje silikony, neváže na sebe další nečistoty.

Uvolňuje

Má vynikající schopnost vzlínat. Mikroskopickými mezírkami se dostane mezi zarezlé, zatuhlé či zapečené spoje a během chvíle je uvolní a usnadní tak mnohdy velmi náročnou demontáž. Používá se pro snadnější montáž i demontáž matic, šroubů, čepů i třmenů.

Prima tip

Mnoho lidí používá WD-40 sprej jako univerzální mazací přípravek. To však není mazadlo, ale odmašťovač. Jeho úkolem je čistit, odvodnit a vysušit zaseknuté spoje či řetěz. Na chvíli možná máte pocit, že je vše namazané, ale za pár dní máte problém zpět. Po aplikaci WD-40 na uvolnění spoje musíte použít mazadlo.

Publikováno: 26. 4. 2018, Autor: Jaroslav Beran , Profil autora: Jaroslav Beran