reklama

Chameleon: Jak ochočit exotického domácího mazlíčka

Co myslíte, že asi udělá chameleon, když mu řeknete „k noze“ nebo „lehni“? Neudělá nic. Možná zakoulí očima. A představte si, že ochočit se chameleon dá. Nevěříte? My už ano. A chovatelka Jana Špačková o tom přesvědčí i vás.

Jak ochočit chameleona

Chameleoni jsou velmi chytrá zvířátka, která se za dobrou péči dokážou odvděčit. Mají skvělou paměť, a když se o ně hezky staráte, jsou schopni si s vámi vybudovat vztah. Každý chameleon má jinou povahu, ale všem se musíte věnovat. Pokud chcete, aby byl ochočený, musíte ho pouštět z klece nebo terária ven, brát ho do ruky…

Chameleon se musí socializovat postupně
Chameleon se musí socializovat postupně (Zdroj: Prima FTV)

Podmínky pro chov chameleona

Potřebujete především vhodnou klec nebo terárium, vybavené umělými nebo živými rostlinami a hlavně třemi druhy světel. Pro chov chameleonů je potřeba výhřevná žárovka, zdroj denního světla a UV žárovka. Dále vyžadují samozřejmě vodu a krmivo, vitaminy a vápník. Prostor musí být dostatečně větraný.

Chameleoni v kleci
Chameleoni v kleci (Zdroj: Prima FTV)

Jak poznáte náladu u chameleona

Pokud leze, rozhlíží se a má pěkné jasné barvy, je spokojený. Ovšem pokud pouze apaticky sedí, schovává se za větvičky a má barvy tmavé, pak spokojený není.

Zářivé barvy spokojeného chameleona
Zářivé barvy spokojeného chameleona (Zdroj: Prima FTV)

Publikováno: 4. 4. 2018, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký