Fialka neboli violka vonná (Viola odorata) není jenom voňavá a krásná, ale i léčivá bylinka k zakousnutí – a to je možná pro někoho překvapení. Patří k vůbec nejstarším používaným léčivkám, a navíc mladé listy a květy se skvěle uplatní v kuchyni.
Violka vonná (Viola odorata), u nás známá jako fialka, vyrůstá brzy na jaře z podzemních oddenků a kvete většinou počátkem dubna. Od ostatních, velmi podobných druhů violek se odlišuje hlavně typickou intenzivní vůní a tmavou barvou květů. Fialka patří mezi nejstarší léčivé byliny vůbec. Váženou léčivkou byla už v antice, kdy se doporučovalo vdechovat její vůni při bolestech hlavy, nespavosti a návalech vzteku.
Fialka jako léčivá bylinka
Violka vonná obsahuje vápník, železo, vitaminy C a A, dále saponiny, glykosidy, violin, vonné silice, hojivý sliz a sloučeninu kyseliny salicylové, díky níž má protirevmatický účinek. V lidovém léčitelství se cení hlavně jako prostředek proti kašli, protože usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny a tlumí bolesti na prsou. Nálev z violky (velmi často ve spojení s prvosenkou jarní) dokáže ulevit i při astmatu, pomáhá i při bolestech hlavy a chrapotu. Má také diuretické, detoxikační a antirevmatické účinky. Fialka je účinná při různých kožních problémech, používá se i jako kloktadlo.
Fialková tinktura
Při dně a revmatismu přináší úlevu potírání bolavých míst fialkovou tinkturou. Smícháme po 1 dílu květu violky vonné, jehliček rozmarýnu lékařského a natě mateřídoušky obecné. Zalijeme čistým alkoholem (nejméně 42%) nebo francovkou tak, aby byly bylinky zcela zakryté. Necháme nejméně týden macerovat. Scedíme a uložíme do chladu.
Fialkový sirup
Kdo mívá problémy se suchým kašlem, měl by zkusit fialkový sirup. Tři hrsti květů trhaných za plného slunce vložíme do uzavíratelné sklenice, zalijeme 1 litrem převařené vody a necháme do druhého dne. Scedíme a z květů vymačkáme co nejvíce šťávy. Tekutinu dáme do hrnce, přisypeme 1,5 kg cukru. Vaříme do sirupové konzistence. Nakonec můžeme přidat pár kapek citronu. Sirup je výborný i jen tak na ochucení různých nápojů; skvělá je domácí limonáda.
Fialka jako bylinka k zakousnutí
Rozhodneme-li se fialky jíst, vynecháme rostliny zvadlé, vybledlé či uzavřené. Květy musí být rozvité a svěží, prostě tak akorát – jinak chutnají trpce. Opláchnuté čerstvé kvítky fialek překvapí v omeletách a zapékaných pokrmech, mohou být součástí jarních polévek, salátů a pomazánek. Květy se dávají do octa nebo oleje, pak se používají jako zálivka do salátů. Stále větší oblibě se těší kandované květy fialek. Bílek jen lehce promícháme vidličkou, aby nepěnil. Čerstvé květy potřeme bílkem, pocukrujeme a opatrně rozložíme na pečicí papír. Necháme uschnout při pokojové teplotě.
Fialková rýže
Jeden šálek propláchnuté a okapané rýže zalijeme 2 šálky mléka, přidáme 10–15 čerstvě utržených květů violky vonné a dusíme doměkka. Můžeme buď osolit, nebo osladit.
Zdroj informací: autorka článku, pharmapoint.cz
Publikováno: 7. 4. 2018, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová