Stejně jako připravujete čerstvé chutné domácí jídlo, můžete se pustit bez obav do přípravy vlastního mýdla. Máme pro vás zaručený recept na domácí bylinkové mýdlo! I když možná váš výtvor vzhledově nebude tak úplně dokonalý, budete mít radost z tvorby, získáte voňavé mýdlo a hlavně budete vědět, co přesně vaše mydlinky obsahují. Například domácí levandulové mýdlo zklidňuje a působí protizánětlivě, šípkové hydratuje a stahuje póry, heřmánkové zlepšuje mastnou a citlivou pleť a rakytníkové pomáhá na popáleniny.
Co na výrobu domácího mýdla potřebujete
- 13 % bambuckého másla = 299 g
- 22 % kokosového oleje = 506 g)
- 31 % olivového oleje = 713 ml
- 8 % louhu (NaOH – hydroxid sodný) = 184 ml
- 26 % destilované vody = 598 ml
- 0,08 % čisté drtě grepových jader = 3 špetky
- silice a bylinky podle vlastního uvážení (v tomto případě je to levandule)
- poměry surovin jsou uváděné z celkového množství 2,3 kg vyrobeného mýdla
Při výrobě mýdla je potřeba použít bezpečnostní pomůcky – brýle, rukavice, roušku, plášť nebo zástěru. Protože při neopatrnosti by mohlo dojít k potřísnění louhem, který může oblečení proděravět a popálit kůži.
Jak při výrobě domácího mýdla postupovat
1. krok: připravte si roztok destilované vody a louhu
Nejprve si připravíte roztok destilované vody a louhu – vždycky a zásadně přidáváte hydroxid sodný do vody, nikdy ne naopak! Tím louh zchlazujete a bráníte tomu, aby vystříknul. Také můžete vzít místo destilované vody výluh bylin, který připravíte jednoduše tak, že necháte danou bylinu den vyluhovat ve studené vodě, druhý den vše krátce povaříte a scedíte. Necháte vychladnout a přidáte louh.
2. krok: přidejte bambucké máslo, kokosový olej a drť
V druhém hrnci rozpusťte olivový olej. Potom k němu přidejte bambucké máslo a kokosový olej. Nezahřívejte, jde jenom o zkapalnění, vše za stálého míchání. Do tekutého základu pak přidejte drť grepových jader.
3. krok: nastává proces zmýdelnění
Jakmile má olej 30 °C, přidejte roztok louhu a vše mixujte, dokud se nevytvoří hustější vazovitá mýdlová hmota – tomuto procesu se v chemii říká zmýdelnění.
4. krok: nakonec přidejte do hmoty bylinky
Nakonec se přidají bylinky, v tomto případě levandulové květy. Jinak fantazii se meze nekladou, zkusit můžete například rakytník řešetlákový, heřmánek nebo šípky.
5. krok: hmotu nalijte do formy a nechte ztuhnout
Připravenou hmotu potom nalijte do formy, která se vyloží pečicím papírem, aby se ztuhlá hmota dostala dobře ven nepoškozená. Nechte do druhé dne v teple tuhnout.
6. krok: hmotu vyklopte z formy a ostrým nožem nakrájejte
Hmotu oparně vyklopte z formy, ostrým nožem nakrájejte na kousky a položte na dřevěný rošt, kde bude zrát přibližně osm týdnů.
7. krok: kontrolujte pH lakmusovými papírky
Během zrání kontrolujte pH lakmusovými papírky, které koupíte v každé lékárně – mělo být mít hodnotu mezi 7–9, čím zásaditější, tím lepší.
Domácí bylinkové mýdlo pro krásu a zdraví
Domácí levandulové mýdlo zklidňuje a působí protizánětlivě. Vlivem bylinek na lidské zdraví se zabývá MUDr. Mlčoch. „Do mýdel můžete využít řadu bylinek, například měsíček, sedmikrásku, jasmín, růže, fialky nebo sušené plody – borůvky, šípky, jeřabiny neb rakytník,“ říká Eva Janíková, zřizovatelka chráněné dílny Mýdlárna U Zámku a dodává: „Heřmánkové mýdlo zlepšuje mastnou a citlivou pleť, má protizánětlivé a zklidňující účinky. Šípkové zpevňuje, regeneruje, hydratuje, tonizuje, čistí a stahuje póry a mýdlo rakytníkové zvláčňuje, pomáhá na popáleniny a při hemoroidech."
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 9. 4. 2018, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková