reklama

Znáte nejlepší kamarádku krásných vlasů a zdravých kloubů? Je to bříza!

Bříza bělokorá je posvátným léčivým stromem odpradávna stejně jako jsou mladé březové listy součástí lidové medicíny. Je nejlepší kamarádkou zdravých kloubů, ledvin, močového měchýře a krásných vlasů i pokožky. Bříza je symbolem mládí, svěžesti a krásy.

Břízu bělokorou (Betula pendula) si snad ani není možné splést s jiným stromem - její bílá kůra a elegantní tvar koruny jsou nezaměnitelné. U nás je velmi rozšířeným stromem, nejčastěji ji najdeme na pasekách, ve smíšených lesích a poblíž potoků a rybníků, je nenáročná, má ráda vlhčí prostředí a vydrží i poměrně silné mrazy.

Břízu bělokorou (Betula pendula) si není možné splést s jiným stromem
i (Zdroj: pixabay.com)
Břízu bělokorou (Betula pendula) si není možné splést s jiným stromem

Bříza bělokorá: sběr a sušení

Dříve se docela běžně sbírala míza stromu, tzv. březová voda. Kmen stromu se nařízl a přivázaly se k němu nádoby na zachytávání vytékající mízy. Tato tekutina se pak používala na mnoho neduhů. Protože samotná míza je poměrně koncentrovaná, pro přímou aplikaci je dobré ji naředit vodou. Dnes se sbírají především mladé listy a pupeny. Vhodný čas na sběr je jaro. Sklízejí se jednoduše drhnutím proti směru růstu přímo z větví. I jejich sušení je nenáročné, stačí je pouze rozprostřít v tenké vrstvě v dobře větrané místnosti a občas obrátit.

Dříve se mladá březová kůra používala i k výrobě oděvů a obuvi. Dřevo břízy je lehké a nepropouští vodu, vyráběly se z něj například i střešní krytiny. Bříza je ideálním stromem pro vysušování příliš vlhkých míst, od pradávna se proto vysazovala např. v blízkosti domů, jejichž zdi trpěly přílišnou vlhkostí.

Bříza bělokorá: dříve se březová kůra používala k výrobě oděvů a obuvi
i (Zdroj: istock.com)
Bříza bělokorá: dříve se březová kůra používala k výrobě oděvů a obuvi

Bříza bělokorá: proč a jak pomáhá

V listech břízy jsou obsaženy mj. flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny, organické kyseliny, saponiny a fytoncidně působící látky. Odvar nebo nálev z listů má silné močopudné účinky (zvýšené vylučování moči však není provázeno drážděním ledvin) a je vhodný pro čištění a odvodňování těla, při snížené funkci ledvin, ledvinových kamenech a zánětlivých onemocněních močového měchýře. Je prospěšná při arterioskleróze. Její působení je podpořeno značným podílem vitaminu C. Čisticí účinek břízy má význam i při kloubních onemocněních, jako je revma a artróza, dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňuje otoky kloubů. Skvěle se uplatí i při redukčních dietách a celulitidě. Detoxikace organismu pomocí březového čaje má zároveň příznivý vliv na stav pokožky. Březové listy se uplatní i zevně. Čistí a dezinfikují vlasovou pokožku, zabraňují tvorbě lupů, snižují mastnotu vlasů a zároveň podporují růst vlasů, jejich pružnost a lesk. Pro kosmetické účely se z listů připravují léčivé a dezinfekční koupele, které čistí pleť, uvolňují póry a podporují regenerační schopnost kůže, proti vyrážkám a nadměrnému pocení nohou. Mladé lístky se hodí při bolestech kloubů, stačí je jen přiložit na postižené místo, obalit igelitem, zavázat šátkem a nechat působit, nejlépe přes noc.

Bříza bělokorá: ze sušených listů se připravuje diuretický čaj
i (Zdroj: istock.com)
Bříza bělokorá: ze sušených listů se připravuje diuretický čaj

Bříza bělokorá: Diuretický čaj

Půl litrem vroucí vody zalijte 4 lžičky sušených březových listů, zakryjte a nechte asi 20 minut vyluhovat. Sceďte. Pijte vlažný třikrát denně. Vždy si nálev připravte čerstvý. Čaj z březových listů má také dezinfekční účinek.

Bříza bělokorá: z čerstvých listů se připravuje březová koupel
i (Zdroj: istock.com)
Bříza bělokorá: z čerstvých listů se připravuje březová koupel

Bříza bělokorá: koupel proti celulitidě

Březová koupel uvolňuje ucpané póry, má dezinfekční a regenerační účinek, skvěle funguje proti celulitidě. Dvě hrsti čerstvých lístků břízy přelijte litrem vroucí vody a zakryjte pokličkou. Po 30 minutách sceďte a přilijte do vany s vodou.

Publikováno: 20. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce