reklama

Knírač: Oblíbený pes s výrazným vousem a obočím

Knírače pozná snad úplně každý, především podle nezaměnitelné úpravy srsti na hlavě. Jeho mohutný vous a dlouhé obočí z něho činí jedinečného krasavce mezi psy.

Knírači jsou považováni za německé plemeno, ale každá z velikostních variant kníračů (malý, střední a velký knírač) měla svůj vlastní vývoj.

Srst kníračů je hrubá, drátovitá s hustou podsadou. Na nohou a hlavě je srst dlouhá, na těle kratší. Knírači se musí vyčesávat, stříhat i trimovat, úprava srsti je dost náročná. Na druhou stranu, pokud knírače pečlivě trimujete, téměř nelíná, což je velká výhoda, především u psů, chovaných v bytě. Knírač vyžaduje pravidelnou návštěvu psího salonu nebo velmi šikovné ruce chovatele. Mezi knírači najdete psy se srstí černou, černo-stříbrnou, vzácněji bílou a nejčastěji jsou ve zbarvení zvaném pepř a sůl, tedy se srstí šedou. Dříve se kníračům kupírovaly uši i ocásky, což je dnes zakázané.

Pečlivě udržovaná srst knírače
i (Zdroj: pixabay.com)
Pečlivě udržovaná srst knírače

Knírači jsou velmi inteligentní a učenliví, mohou se využívat i jako psi služební, hodí se pro nejrůznější psí sporty. Jsou vhodnými společníky i pro rodiny s dětmi. Potřebují pevné vedení a důslednost, ale ne dril a hrubost. Všichni knírači jsou velmi dobrými hlídači, ale zbytečně neštěkají.

Knírač v barvě pepř a sůl
i (Zdroj: pixabay.com)
Knírač v barvě pepř a sůl

Malý knírač

Psík s pevnou postavou, spíše podsaditý než štíhlý. Dorůstá do výšky až 36 cm v kohoutku a váží 4–8 kg. Je snadno ovladatelný a vycvičitelný, dobře se přizpůsobuje životu v rodině, ve městě, hodí se i ke starším lidem, nevyžaduje tolik pohybu, jako jeho větší kolegové. Vyskytuje se ve všech čtyřech barevných variantách.

Vzácné bílé zbarvení knírače
i (Zdroj: pixabay.com)
Vzácné bílé zbarvení knírače

Střední knírač

Houževnatý, vytrvalý a statný pes, který byl původně využíván především jako hlídač stájí. Nezalekl se zloděje ani krys ve stájích. Dodnes je to velmi ostražitý hlídač, ale i velmi milý společník. Vyskytuje se pouze ve dvou barevných variantách, černý a pepř a sůl. Dorůstá do kohoutkové výšky 45–50 cm a váží 14–25 kg.

Knírači v černém zbarvení
i (Zdroj: pixabay.com)
Knírači v černém zbarvení

Velký knírač

Statný pes s kohoutkovou výškou až 70 cm a váhou až 45 kg. Je to pes temperamentní, živý, ale velmi dobromyslný a hravý, oddaný svému pánovi. Vynikající hlídač i obranář. Stejně jako knírač střední, se vyskytuje pouze v barvě černé a pepř a sůl.

Publikováno: 23. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce