reklama

Soutěž: Vypěstujte si vlastní okurky ze semínek!

Okurka setá (Cucumis sativus) u nás patří k vůbec nejoblíbenější zelenině. Její pěstování na zahradě není nijak složité a zvládne ho i začátečník. Kolik okurek v létě sklidíte, záleží mimo jiné také na odrůdě, kterou si vyberete a my vám poradíme, na které letos vsadit. Chcete-li si okurky letos zkusit vypěstovat sami ze semínek, můžete soutěžit o kolekci nejkvalitnějších odrůd ze sortimentu Semo Smržice.

Jak okurky na zahradě pěstovat

Semínka okurky do volné půdy vyséváme od poloviny května, když už nehrozí pozdní mrazíky a půda je dostatečně vyhřátá. Rozhodně se nevyplatí spěchat. Výhodné je nastlání pásem černé netkané textilie, která udržuje stabilní teplotu, zabraňuje prorůstání plevelů, propouští vodu, plody díky ní ani po deštích neleží na zemi a neznečistí je tedy rozbahněná zemina. Na předem připravený záhon rozložíme fólii v šíři 160 cm. Pomocí kolíků se připevní k zemi, eventuálně se okraje zahrnou zeminou. Prostředkem fólie se natáhne provázek, podle kterého se ve vzdálenosti asi 40 cm od sebe proříznou otvory ve tvaru kříže. Do nich pak buď vyséváme semena, nebo vysazujeme předpěstované sazenice. Optimální velikost předpěstované sadby je zcela vyvinutý první pravý list.

Okurka typu multifruit
Okurka typu multifruit (Zdroj: archiv Semo)

Vybrané odrůdy okurek

Královnou nakládaček je Charlotte F1, velmi raná, hustoostná odrůda s převážně samičím kvetením typu multifruit, což znamená, že nasazuje 3 až 5 plodů na každém nodu. Plody jsou štíhlé, tvarově vyrovnané, s jemnou a hustou bradavičnatostí, nehořké. Vyznačuje se vysokým výnosovým potenciálem, odolností k deformacím a vysokou tolerancí k plísni okurkové. Vyznačuje se kompaktním růstem daným zkrácenými internódii (internodium je vzdálenost mezi dvěma listy). Díky kratšímu vzrůstu se pěstuje v hustším sponu.

Okurka setá: odrůda CHARLOTTE F1
Okurka setá: odrůda CHARLOTTE F1 (Zdroj: archiv Semo)

Vycházející hvězdou se zdá být Dafne F1. Velmi raná, hruboostná, partenokarpická (nepotřebuje ke zdárnému vývoji plodů opylení) nakládačka je vhodná pro polní pěstování i fóliovníky. Má bílý hrubý osten, geneticky nehořký, vyrovnaný tupý plod. Má velmi vysokou toleranci k plísni okurkové, je rezistentní k CMV (virová mozaika okurek) a k černi okurkové (Cladosporium). Okurky jsou vhodné pro nakládání do sladkokyselých nálevů i na výrobu kvašáků.

Okurka setá: odrůda DAFNE F1
Okurka setá: odrůda DAFNE F1 (Zdroj: archiv Semo)

Markýza F1 je šlechtičnou mezi polními salátovkami, vyniká vysokou vyrovnaností plodů, raností i odolností k plísni okurkové. Plody jsou krásně tmavě vybarvené a nesvětlají ani na spodní straně. Jsou geneticky nehořké. Délka plodu je 18–22 cm. Výborný zdravotní stav je podtržen i  tolerancí k padlí, což je významné, pokud budete tuto odrůdu pěstovat z pozdní výsadby. Je raná a hodí se k pozdní výsadbě.

Okurka setá: odrůda MARKÝZA F1
Okurka setá: odrůda MARKÝZA F1 (Zdroj: archiv Semo)

Nakládačka Anya F1 je partenokarpická odrůda s hrubou bradavičnatostí. Je velmi výnosná, typu multifruit. Má velmi vysokou toleranci k plísni okurkové, je rezistentní k CMV (virová mozaika okurek) a k černi okurkové (Cladosporium). Plody začínají růst již za prvním listem, jsou atraktivní a vyrovnané, středně zelené, velmi vyrovnané, geneticky nehořké. Mimo použití jako klasické nakládačky do sladkokyselého nálevu jsou výbornou surovinou také na kvašáky, zachovávají si po zkvašení dlouhou dobu pevnost a křupavost.

Okurka setá: odrůda ANYA F1
Okurka setá: odrůda ANYA F1 (Zdroj: archiv Semo)

ZDE soutěžte o 5 kolekcí semínek nejkvalitnějších odrůd okurek od firmy SEMO Smržice

Soutěžit můžete do půlnoci 1. května 2018!

Herní řád zde 

Publikováno: 24. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce