Holubářství má u nás dlouholetou tradici, většinou se holubi chovali a chovají pro okrasu a sportovní využití. Gigant, jeden z největších holubů, není dobrý letec a raději se pohybuje po zemi. Pro své užitkové vlastnosti, ale i odolnost, vzhled i širokou barevnou variabilitu se stal oblíbeným plemenem po celém světě.
Holub plemene gigant byl vyšlechtěn v USA křížením užitkových poštovních holubů s karnó, kingy, anglickými výstavními a ostatními plemeny. První oficiální standard byl v USA publikován v roce 1929. Gigant je jeden z největších brojlerových holubů; díky své popularitě bylo plemeno uznané i k výstavním účelům. Jde o velkého holuba s mohutnou hlavou, široce nasazenou hrudí a zády, existuje mnoho barevných variant od modré přes červenou, bílou až po mandlovou a opálovou. Nejen pro své užitkové vlastnosti, ale i odolnost, vzhled i širokou barevnou variabilitu se stal oblíbeným plemenem po celém světě. U nás se giganti zprvu využívali ke křížení za účelem vylepšení užitkových vlastností, až později se začali chovat v čistokrevné plemenitbě. Třicetiletá tradice chovu tohoto plemene vyústila v založení Klubu chovatelů holubů gigantů.
Intimní život gigantů
Holub plemen gigant dospívá v 6 měsících. Zda bude vhodný do chovu, je zřejmé až v době jeho dospělosti. Špičkový jedinec soutěží na výstavách maximálně 2 až 3 roky. Pak je vhodný do chovu, ale už ne na výstavu. Holub se dožívá v průměru 7 let. „Chovné období začíná páření na přelona ledna a února a končí v září, kdy holubi začínají pelichat. Holoubata se líhnou za 18 dnů, na vejcích sedí střídavě oba rodiče. Hnízdo holoubata opouštějí po čtyřech týdnech. Giganti mají vynikající plodnost – v průměru kolem čtyř až pěti hnízdění do roka, ale ani 14 holoubat od jednoho páru za chovnou sezonu není výjimkou. Pravidelně odchovávají po dvou holoubatech v jednom hnízdění", vysvětluje Ondřej Matouš, chovatel gigantů z Milovic.
Správná výživa gigantů
Jedinec denně spořádá 10 až 15 g směsi, která se skládá z granulí s přídavkem ječmene, kukuřice, pšenice, hrachu, prosa, pelušky, bobu, slunečnice a řepky. Když se zvířata chovají pouze ve voliéře, musí se jim do vody přidávat vitaminy, do krmení minerály a holubí grit je neodmyslitelnou součástí jejich stravy. Když mají možnost volného pohybu, najdou si vše potřebné v přírodě. Vzhledem k své hmotnosti (950 až 1000 g ) to nejsou dobří letci a raději se pohybují po zemi.
Choroby a očkování
Nejzákeřnější nemoci holubů jsou salmonelóza, proti které se musí alespoň dvakrát do roka očkovat, pseudomor (očkuje se dvakrát do roka) a trichomoniáza (vakcinace je jednou do roka před chovnou sezónou). Holubi nejsou údajně náchylní na ptačí chřipku, ale mohou být jejími nositeli.
Prima tip: gigantům chutná bramborová nať
Oblíbenou pochoutkou gigantů je bramborová nať. Vrhají se na ni s vervou a důkladně ji ozobají.
Publikováno: 25. 4. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová