reklama

Objevte léčivou sílu mladých listů a pupenů stromů

Dost často se mluví o přijímání energie ze stromů, stačí obejmout kmen nebo chvíli posedět pod korunou a člověk získá novou chuť do života. Stejné blahodárné účinky mají i listy a pupeny. Ostatně je na tom založená celá věda - gemmoterapie, která právě využívá sílu účinků pupenů. Objevte léčivou sílu mladých listů a pupenů stromů ještě dnes.

Pupeny stromů obsahují mimořádně hodnotné látky, které se v jiné části rostliny nevyskytují, zahrnují široké spektrum hormonů, enzymů, minerálů, stopové prvky, vitaminy a další látky. Pupen (latinsky gemmon) obsahuje to nejlepší z celé rostliny, a právě proto jsou tinktury z pupenových výluhů - gemmoterapeutika mimořádně účinná. „Používají se hlavně k regeneraci organismu sužovaného bolestmi a vážnými chorobami. Příkladem je onemocnění boreliózou, kdy po doléčení antibiotiky zůstávají dlouhodobě některé zdravotní problémy, především bolesti kloubů, únava a ekzémy. Gemmoterepeutika z topolu zmírňují a doléčují poškození, které borelie v těle způsobily,“ říká  moravská bylinkářka Jarmila Podhorná. Aspoň jednou ročně by si každýměl dopřát kúru z tinktury pupenů.

Léčivá síla pupenů stromů: topol černý (Populus nigra)
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Léčivá síla pupenů stromů: topol černý (Populus nigra)

Léčivá síla stromů: topol černý

Topol černý (Populus nigra) bývá pěstován v místech pro odvodnění bažin, protože má obrovskou spotřebu vody. Říká se, že symbolizuje spojení nebe a země. Látky v pupenech topolu podporují vylučování kyseliny močové, což se uplatňuje hlavně při zánětech močového měchýře; působí i dezinfekčně. Topol ve směsi s borovicí, černým rybízem a vinnou révou odstraňuje kloubní, svalové a kostní problémy, dodává tělu stopové prvky a vitaminy, které jsou potřebné pro kostní tkáň. Nálev se připravuje z 1 lžičky rozmačkaných pupenů a 250 ml horké vody, nechá se asi 15 minut vyluhovat. Pupeny se dají sbírat na jaře z poražených stromů a používají se čerstvé, mají kořenitě hořkou příchuť a silné analgetické vlastnosti.

Prima tip: topolové víno

Na bronchitidu je výborným lékem topolové víno. Asi 70 g pupenů se nechá týden macerovat v 1 litru bílého vína. Odpíjí se postupně po půl deci každý den. Předávkování může způsobit zvracení a nevolnost.

Léčivá síla pupenů stromů: olše lepkavá (Alnus glutinoza)
i (Zdroj: pixabay.com)
Léčivá síla pupenů stromů: olše lepkavá (Alnus glutinoza)

Léčivá síla stromů: olše lepkavá

Olši lepkavou (Alnus glutinoza) naleznete v blízkosti potoků a řek, spolu s vrbami a topoly. Je typická pro lužní lesy. Nasbírané a usušené mladé listy pomáhají při nachlazeních, průjmech a horečkách. Čerstvé rozmačkané listy ulevují vředům a bolavým nohám, obklady působí hojivě na rozpraskané bradavky kojících matek. „Tinktura z kůry olše působí proti stafylokokům, proti Escherichia coli, Bacillus subtilis i proti některým prvokům druhu Paramaecinum caudatum, Stilonima millibus, Oparia renerum a Lamblia intestinalis. Šištice se mohou využívat v léčbě nemocí, provázených zimnicí,“ uvádí Jarmila Podhorná. Odvar z pupenů a listů olše podporuje zdravou činnost srdce, tlumí migrény, posiluje nervových systém a vylepšuje paměť. Drcené tenké větvičky a listy olše se dají používat k zábalům - stačí připravit silný odvar z listů i větviček, namočit do něj obvaz a přiložit k bolavému kloubu. Obklad bude intenzivnější, když do něj zabalíte i rozdrcené mladé listí. Samozřejmě bolest hned neustoupí, jako když sníte tabletku proti bolesti, ale pravidelnou péčí stav zlepšíte.

Léčivá síla pupenů stromů: lípa obecná (Tilia vulgaris)
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Léčivá síla pupenů stromů: lípa obecná (Tilia vulgaris)

Léčivá síla stromů: lípa obecná

Lípa obecná (Tilia vulgaris) je oblíbená pro své květy, ale stejně dobře se dají zpracovat pupeny. Pomáhá při všech nemocech z nachlazení, neboť podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. V těchto případech se často kombinuje s květem černého bezu. Lípa má také slabé protizánětlivé a močopudné účinky, uvolňuje křeče a podporuje chuť k jídlu, pomáhá při narušené funkci žlučníku a křečích v oblasti střev a trávicího ústrojí. Čaj připravte spařením 1 lžíce byliny sklenicí vařící vody, nechte 10-15 minut vyluhovat. Zevně se dá používat na vlasovou pokožku při výskytu lupů.

Léčivá síla pupenů stromů: jedle bílá (Abies alba)
i (Zdroj: pixabay.com)
Léčivá síla pupenů stromů: jedle bílá (Abies alba)

Léčivá síla stromů: jedle bílá

Jedle bílá (Abies alba) je symbolem vitality. „Pupeny jedle představují pediatrický lék, především při potížích s růstem a metabolismem kostí. Usnadňuje rovnováhu minerálů v těle a zabraňuje demineralizaci mladého organismu. Působí při bolestech kloubů při růstu dospívajících, pomáhá při bolestech zad, při zánětu kostní dřeně či při osteochondritidě. Zpevňuje kosti a usnadňuje tvorbu kostní tkáně,“ uvádí Jarmila Podhorná a doplňuje: „Je také úžasnou prevencí proti kazivosti zubů.“

Prima tip: jedlový med

Jeden díl mladých jedlových výhonků propláchněte a nechte okapat. Zalijte litrem vařící vody a 10 minut povařte. Nechte tři dny ustát. Potom vodu přeceďte přes plátýnko, přidejte 3 díly cukru a asi 30 minut vařte. Když bude směs stále řídká, přidejte více cukru nebo vařte déle, dokud nezískáte konzistenci medu. Dejte do skleniček a uzavřete víčkem, uchovávejte v temnu.

Léčivá síla pupenů stromů: bříza bělokorá (Betula pendula)
i (Zdroj: istock.com)
Léčivá síla pupenů stromů: bříza bělokorá (Betula pendula)

Léčivá síla stromů: bříza bělokorá

Hned jak začnou pučet první lístky břízky, připravte si z nich čaj, protože výborně pročiští tělo a má blahodárný vliv na ledviny. Pupeny z břízy bělokoré (Betula pendula) jsou hlavním drenážním přípravkem, který připraví tělo pro zintenzivnění účinků dalších látek potřebných tělu. Hlavním pozitivem jsou její močopudné účinky bez přílišného dráždění a zátěže ledvin, proto není divu, že je bříza součástí mnoha čajových urologických směsí.  „Bílý pigment betulin, který je v kůře stromu, má protizánětlivé účinky a jeho chemické deriváty jsou testovány na anti-HIV aktivitu. Břízu můžete využívat i specificky: stimuluje jaterní funkce a dává dobré výsledky i v oblasti respiračního ústrojí, zejména v kombinaci s habrem. Léčí kostní záněty a dekalcifikace kostí, především ve spojení s jedlí. Dobré výsledky přináší i v léčbě některých typů žloutenky a při zánětech slinivky břišní,“ vysvětluje bylinkářka. Když chcete začít s detoxikací, pomůže kúra pití čistého březového výluhu, účinnější je tinktura z pupenů břízy. Stejně tak se doporučuje při redukční dietě, protože stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky, a tím připraví tělo k odbourávání tukových zásob.

Publikováno: 26. 4. 2018, Autor: Zdena Nováčková , Profil autora: Zdena Nováčková