Při rekonstrukci koupelny nezapomeňte na správnou hydroizolaci

Chystáte se rekonstruovat koupelnu, nebo plánujete novou? Určitě vybíráte obklady, sanitu i koupelnový nábytek. To ale nestačí. Jedním z nejdůležitějších kroků je správná hydroizolace, a pokud se provede nedobře, radost z nové koupelny může záhy přijít vniveč.

Co to vlastně je hydroizolace?

Jednoduše řečeno je to ochrana stavebního materiálu, tedy např. cihel, porobetonu, sádrokartonu a dalších před vlhkostí a vodou, která se v koupelně ale i v kuchyni běžně vyskytuje. Nejde jen o sprchový kout či vanu, před vlhkostí musíme ochránit celou koupelnu, toaletu a místa v kuchyni, kam proniká pára  či může zatéct vlhkost při běžném každodenním provozu. Hydroizolace je tedy vodotěsná vrstva, která se aplikuje právě na tato místa, kde by průsak vody třeba spárami v obkladu mohl poškodit stěnu i podlahu pod dlažbou, v patrových domech by pak vlhkost pronikla do nižších podlaží, na stropech a stěnách vytvořila nevzhledné mapy.

Hydroizolace koupelny: váleček
Hydroizolace koupelny: váleček (Zdroj: Pavel Zeman)

Tato izolační vrstva je tvořena jedno nebo dvousložkovým nátěrem, který vytvoří pružnou vrstvu a v rozích a prostupech je zpevněn těsnicí elastickou páskou nebo bandáží.

Hydroizolace koupelny: koupelna před hydroizolací
Hydroizolace koupelny: koupelna před hydroizolací (Zdroj: Pavel Zeman)

Hydroizolaci je možné nanášet na nejrůznější podklady, ať už se jedná o beton, cihly, omítku, malty, starší obklady nebo třeba cementotřískové desky, proto se dá použít jak u novostaveb tak u rekonstrukcí, kde se setkáme se staršími používanými materiály.

Nanášení nátěru v koupelně

Jako u všech nátěrů je potřeba nanášet na čistý podklad, takže nejprve odstraníme veškeré nečistoty a podklad napenetrujeme.  Nejprve se nátěr nanáší do rohů a kolem prostupů pomocí štětce nebo válečku. Do ještě čerstvého nátěru se vlepí těsnicí pásky a bandáže. Zpevní izolaci ve více namáhaných místech. Na trhu jsou i bandáže, které se lepí celoplošně na všechny plochy.

Hydroizolace koupelny: těsnicí páska
Hydroizolace koupelny: těsnicí páska (Zdroj: Pavel Zeman)

Po uplynutí nutné doby schnutí naneseme druhou vrstvu. Pokud je to možné, je vhodné nechat 24 hod odstup mezi jednotlivými nátěry.  Hydroizolaci nanášíme nejen k podlaze, ale do celého sprchového koutu, v místě vany do výšky 2 metry, 20 cm nad umyvadlo a také 20 cm nad podlahu.

Hydroizolace koupelny: výška nátěru
Hydroizolace koupelny: výška nátěru (Zdroj: Pavel Zeman)

Na řadě je obklad koupelny

Na zaschlý hydroizolační nátěr můžeme nanášet flexibilní obkladové lepidlo. Rozmícháme si jej nejlépe pomocí metly a nanesme zubatou stěrkou. Na hydroizolační nátěr naneseme lepidlo a můžeme standardně obkládat.  Pokud potřebujeme práci trochu urychlit, použijeme lepidlo, které je tuhé již po třech hodinách od nanesení.

Hydroizolace koupelny: lepidlo, pomůcky a míchání lepidla
Hydroizolace koupelny: lepidlo, pomůcky a míchání lepidla (Zdroj: Pavel Zeman)

Lepidlo naneseme pomocí zubaté stěrky a rozneseme jej do stejnoměrné vrstvy. Nanášíme vždy na část podlahy nebo zdi a do lepidla klademe obklad a dlažbu.

Hydroizolace koupelny: nanášení lepidla zubatou stěrkou
Hydroizolace koupelny: nanášení lepidla zubatou stěrkou (Zdroj: Pavel Zeman)

Dlaždice i obklad srovnáme do roviny, pomůže nám vodováha. Mistři obkladači zvládnou spáry mezi dlaždicemi „zpaměti“, je ale možné si při pokládce pomoci plastovými křížky, které určí rozestupy mezi dlaždicemi.

Hydroizolace koupelny: vyrovnávání podle vodováhy
Hydroizolace koupelny: vyrovnávání podle vodováhy (Zdroj: Pavel Zeman)

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu