reklama

Víte, po kterých bylinkách kočky šílí? I zvířata mají své drogy

Po kterých bylinkách kočky šílí? Dominantní jsou dvě – šanta kočičí a kozlík lékařský. Zatímco šanta voní jemně mátou či meduňkou, kozlík má aroma mnohem výraznější. Kočky, které jsou jako divé po šantě, většinou nejeví zájem o kozlík a naopak; některé lákají obě bylinky, jiné nereagují ani na jednu.

Šanta kočičí = bylinka jako droga pro kočky

Šanta kočičí (Nepeta cataria) je krásná trvalka příbuzná s mátou. Kočky zajímá čerstvá i sušená nadzemní část rostliny, mazlí se s ní, okusují ji a válejí se v ní. Může za to hlavně silice nepetalakton, která se narušením struktury lístků a stonků uvolňuje a kočky ji vdechují. Obvykle u nich dojde k prudkému roztažení zorniček a následnému typickému chování, které je způsobeno stimulujícími účinky rostliny. Takhle šanta obvykle působí 5 až 15 minut. Potom omámení samo odezní. Pokud naopak kočky šantu snědí, zapůsobí jako sedativum a zvířata se zklidní. Šanta nemá nežádoucí účinky a není návyková. Nelze se jí předávkovat, protože většina koček ví, kdy má dost. Některé kočky ale na šantu vůbec nijak nereagují, nic moc neříká kočkám seniorkám a koťatům, která ještě nedosáhla pohlavní dospělosti. Stejně jako čerstvé stonky působí i výtažky a sušené rostliny, které se přidávají především do kočičích hraček, které jim můžete i vyrobit sami.

Po kterých bylinkách kočky šílí: stejně jako čerstvá působí i sušená šanta
i (Zdroj: istock.com)
Po kterých bylinkách kočky šílí: stejně jako čerstvá působí i sušená šanta

Pěstování šanty kočičí není obtížné. Vysokým keříkům se daří na suchých, slunných místech a kvete od pozdního jara až do podzimu. Dařit se jí bude na zahrádce nebo v truhlíku za oknem. Pokud si ji vysadíte na zahrádce, pamatujte, že se stejně jako máta se šíří podzemními šlahouny, tak se je lepší, když ji budete pěstovat v nádobě. Nať sbírejte v době rozkvětu, počátkem léta, za slunného počasí. Sušte ji na vzdušném, tmavém místě zavěšenou v tenkých svazečcích. Uchovává se ve tmě, protože sluneční světlo obsaženou účinnou látku ničí. Čerstvě natrhanou šantu můžete také zmrazit.

Po kterých bylinkách kočky šílí: šanta kočičí (Nepeta cataria)
i (Zdroj: istock.com)
Po kterých bylinkách kočky šílí: šanta kočičí (Nepeta cataria)

Kozlík lékařský = bylinka jako droga pro kočky

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) obsahuje mj. enzym aktinidin, který kočky tolik přitahuje. Zatímco člověka spolehlivě uspí, mnohé kočky jsou po něm doslova jako divé. Stimuluje je, inspiruje, přináší jim pohodu a vitalitu. Ale ne všem. Účinné jsou hlavně sušené kořeny a oddenky kozlíku, které se dávají do různých kočičích hraček. Účinné jsou spreje z kozlíkového extraktu.

Kozlík najdete v křovinách u potoků a řek, na mokrých a vlhkých loukách a v příkopech, na rašeliništích, dá se pěstovat i na zahrádce. Oddenky s kořínky se sbírají buď před rozkvětem v květnu, nebo od srpna do září brzy ráno. Sbírat ho lze celé léto až do podzimu, nejvyšší obsah účinných látek ale v kořenu bude před rozkvětem. Oddenky rozřízněte a sušte při maximální teplotě 30 °C.

Po kterých bylinkách kočky šílí: kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
i (Zdroj: istock.com)
Po kterých bylinkách kočky šílí: kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Publikováno: 3. 5. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce