reklama

Kontryhel ženám pomůže, ať si vzpomenou na jakékoli potíže

Kontryhel obecný, na první pohled nenápadná luční bylinka, ženám pomůže, ať si vzpomenou na jakékoli ženské potíže. Podporuje léčení gynekologických problémů a provází dívky a ženy od začátku dospívání až do přechodu, navíc má blahodárné účinky na pleť a pomáhá při hubnutí.

i (Zdroj: istock.com)
Kontryhel: Bylina s účinky, které ocení především ženy

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgari) je vytrvalá luční bylina s typickými laločnatými listy a drobnými žlutozelenými květy. Říká se mu také perlová bylina, protože v úžlabích listů se často až do pozdního odpoledne třpytí kapky rosy. Má rád vlhko, najdete ho většinou na loukách a pastvinách, v zahradách, ve světlých vlhčích lesích, podél cest a potoků.

V úžlabích listů se i odpoledne třpytí kapky rosy
i (Zdroj: pixabay.com)
V úžlabích listů se i odpoledne třpytí kapky rosy

Od května zhruba do září  se sbírá kvetoucí olistěná nať nebo listy, nejlépe dopoledne za suchého počasí. Suší se ve stínu. Bylinka je choulostivá, snadno se zapaří. Dobře usušená má svěží zelenou barvu, svíravou nahořklou chuť a je bez pachu. Usušený kontryhel je křehký a snadno se drobí, proto s ním zacházejte opatrně. Balí se do papírových obalů. Skladuje se na suchém a tmavém místě.

Od května se sbírá kvetoucí olistěná nať
i (Zdroj: istock.com)
Od května se sbírá kvetoucí olistěná nať

Proč a jak kontryhel ženám pomáhá

Kontryhel obecný obsahuje třísloviny a hořčiny, v menším množství kyselinu salicylovou, silice, organické kyseliny a minerální látky. Je zdrojem rostlinných hormonů – fytohormonů, které dokážou v těle spolupracovat s ženskými hormony, a proto je kontryhel ideální bylinkou při gynekologických obtížích všeho druhu. Používá se zejména ke zmírnění nadměrného menstruačního krvácení, bolestivé menstruaci a při problémech s výtokem. Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány, zlepšuje stav dělohy náchylné k potratům a zvyšuje šanci na otěhotnění. Je ceněnou bylinou při problémech žen v klimakteriu.

Kontryhel také zrychluje metabolismus, podporuje spalování tuků a zabraňuje zadržování vody v těle, čímž se stává významným pomocníkem při hubnutí i detoxikaci. Kontryhel pomáhá i při průjmech, onemocnění ledvin, poruchách močového měchýře či při obtížích s močením. Kontryhel má blahodárné účinky na pleť. Obklady a tinktury urychlují hojení, působí proti různým kožním zánětům včetně akné a také zpevňují a regenerují naši pokožku. Traduje se, že když si dáte čerstvě utrženou bylinku před spaním pod polštář, budete klidně spát a budou se vám zdát krásny sny.

Z čerstvé bylinky se dá připravit nálev, tinktura či koupel
i (Zdroj: istock.com)
Z čerstvé bylinky se dá připravit nálev, tinktura či koupel

Kontryhelová kúra

Asi 2 lžičky sušené kontryhelové natě přelijte 250 ml vroucí vody, zakryjte. Nechte 8–10 minut vyluhovat a pak sceďte. Utržený kontryhel najemno potrhejte (asi 1 lžíci) a zalijte 250 ml horké vody, zakryjte a nechte zhruba 15 minut vyluhovat. Sceďte. Nálev se pije vlažný a vždy se připravuje čerstvý! Jako kúru při hubnutí pijte 2 hrnky denně před jídlem po dobu dvou týdnů, pak si dejte třítýdenní přestávku a ještě jednou zopakujte. Při gynekologických obtížích zvyšte dávku na 3 šálky vlažného nálevu denně.

Dobře usušený má zelenou barvu a je bez pachu
i (Zdroj: istock.com)
Dobře usušený má zelenou barvu a je bez pachu

Kontryhelová tinktura 

Vrchovatou hrst čerstvě natrhaného kontryhelu zalijte 500 ml vysokoprocentního čistého alkoholu nebo lékárenského lihu a nechte asi 14 dní vyluhovat. Pak slijte a čirou tekutinu rozlijte do tmavých lahviček. Dejte do ledničky. Pokud máte akné a problematickou mastnou pleť, aplikujte třikrát denně.

Omlazující bylinná koupel

Smíchejte 60 g kontryhelové natě s 30 g květu jírovce maďalu, 30 g květu měsíčku lékařského, 25 g květu heřmánku pravého a 25 g květu lípy srdčité. Zalijte 2,5 l studené vody a pomalu přiveďte k varu. Pod pokličkou povařte asi 10 minut, sejměte a dalších 5 minut nechte vyluhovat. Pak sceďte do vany s vodou přibližně 37 °C teplou. Dopřejte si zhruba 15minutou koupel. Průběžně si omývejte i obličej.

Zdroj informací: autorka článku, kouzelnebylinky.cz

Publikováno: 22. 6. 2024, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vyrobit mast, tinkturu a čaj z kontryhele

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kontryhel je krásná bylinka, která rozzáří zahradu a prospívá našemu zdraví. Pomáhá ledvinám, trávení, pleti, funguje proti nespavosti a spoustě dalších neduhů. Vyrobte si spolu s Evou mast, tinkturu a čaj.