reklama

Soutěž: Vypěstujte si jedlé květy lichořeřišnice

Kdyby lichořeřišnice neměla tak krásné květy, patřila by určitě mezi zeleninu. Mladé listy, květní poupata i květy mají příjemně ostrou, kořenitou chuť připomínající řeřichu a patří mezi nejpopulárnější jedlé květy. Chcete-li si tuhle krásnou, chutnou a léčivou letničku vypěstovat na zahradě nebo na balkoně, můžete soutěžit o kolekci lichořeřišnice pnoucích i nízkých odrůd ze sortimentu Semo Smržice, v níž nebudou chybět ani jedlé květy.

Lichořeřišnice větší (Trapeoleum majus L.) je rychle rostoucí letnička s okrouhlými, štítovitými listy. Kvete ostruhatými, krátce trubkovitými květy žlutooranžových až jasně červených barev od června až do prvních mrazíků. Vyséváme ji nejlépe do hnízd po 2–3 semenech do sponu 30 x 30 až 40 cm. Všechny odrůdy lichořeřišnice mají rády slunné a teplé stanoviště s propustnou půdou nepřehnojenou dusíkem. Nadbytek tohoto prvku podporuje růst listů a omezuje kvetení. Jemné lístky lichořeřišnic chutnají dřepčíkům. Udržujte záhonek s klíčícími rostlinkami vlhký, to dřepčíkům nesvědčí.

Pnoucí lichořeřišnice

Za vyzkoušení rozhodně stojí GRANDE SMĚS, bujná odrůda s velkými jednoduchými květy v žlutých, oranžových a červených odstínech nebo OUT OD AFRIKA  – pnoucí lichořeřišnice s bíle panašovanými (strakatými) listy.

Lichořeřišnice větší (Trapeoleum majus L.): pnoucí bujná Garde směs
Lichořeřišnice větší (Trapeoleum majus L.): pnoucí bujná Garde směs (Zdroj: archiv Semo)

Nízké lichořeřišnice

TOM POUCE je směs jednoduše kvetoucích rostlin v pestré paletě barev, květy na delších stopkách vystupují nad štítovité listy. BIJOU DOUBLE je plnokvětá nízká odrůda, směs žlutých, oranžových a červených odstínů. Dekorativní odrůda PRINCESS OF INDIA má jasně červené květy, které tvoří kontrast s tmavě zelenými až namodralými listy.

Lichořeřišnice větší (Trapeoleum majus L.): nízká odrůda Princess of India
Lichořeřišnice větší (Trapeoleum majus L.): nízká odrůda Princess of India (Zdroj: archiv Semo)

Vypěstujte si jedlé květy lichořeřišnice

Celá rostlina lichořeřišnice větší má silné fytoncidní účinky srovnatelné s česnekem. Působí proti streptokokům a stafylokokům a výborně dezinfikuje při bolesti v krku i při zánětech močových cest. Květy lichořeřišnice mají pikantní chuť a vynikají jako ozdoba zeleninových salátů, jednohubek nebo zákusků. Květy podporují chuť k jídlu, působí na vylučování trávicích šťáv a přinášejí pocit uspokojení z jídla. Po sklizni květy ihned sníme nebo, je-li to nutné, krátkodobě přechováváme v chladničce při teplotě pod 4 °C. Pupeny a nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu jako kapary, mladé výhonky a listy slouží jako koření. Tinktura ze semen a poupat je považována za významné přírodní antibiotikum.

Jedlé květy lichořeřišnice jako ozdoba salátů, jednohubek i zákusků
Jedlé květy lichořeřišnice jako ozdoba salátů, jednohubek i zákusků (Zdroj: archiv Semo)

Lichořeřišnice JEDLÉ KVĚTY je směsí pečlivě vybraných odrůd v různých barvách: zlatožlutá Golden Emperor, krémově bílá Milkmaid, šarlatově červená Scarlet Emperor, oranžově červená Spitfire, krémově žlutá Moonlight a světle červená Vesuvius.

Lichořeřišnice z kolekce JEDLÉ KVĚTY je směsí vybraných odrůd v různých barvách
Lichořeřišnice z kolekce JEDLÉ KVĚTY je směsí vybraných odrůd v různých barvách (Zdroj: archiv Semo)

ZDE můžete soutěžit o 5 kolekcí semínek lichořeřišnice pnoucích i nízkých odrůd ze sortimentu Semo Smržice, v níž nebudou chybět ani jedlé květy!

Soutěžit můžete do půlnoci 22. května 2018!

Herní řád zde 

Publikováno: 16. 5. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce