reklama

Skladujete doma potraviny správně?

Ačkoliv jsme obklopeni moderními technologiemi, občas zapomínáme na základní úkony. Jedním z nich je správné skladování potravin. V rámci zachování čerstvosti potravin bychom všechno nejraději vakuovali, mrazili a zachlazovali. Ale je tato metoda prospěšná pro všechny potraviny?

i (Zdroj: Prima DOMA)
Skladujete doma potraviny správně? (Zdroj: Prima DOMA)

Správné skladování potravin

Už naše babičky věděly, že když se skladují brambory a jablka dohromady v jedné místnosti, vydrží brambory déle čerstvé. A takových "vychytávek" je celá řada. Víte, jak máte správně skladovat potraviny, co patří do lednice  a co ne?

  • Banány - vlhkost má vliv na urychlení hnilobných procesů, do lednice nepatří
Banány
i (Zdroj: Prima DOMA)
Banány v lednici brzy začnou hnít
  • rajčata - při pokojové teplotě snáz dozrají a rozvinou chuť a vůni, v lednici nikoliv
  • brambory - uchovávejte je v temnu a suchu, nenaklíčí tak snadno, malé množství lez přechovávat v lednici
  • cibule a česnek - suchá a chladná místnost, v lednici mohou uvolnit silice a ostatní potraviny tak "načichnou", cibule a česnek ve vlhku plesniví
Zelenina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rajčata do lednice vůbec nepatří
  • pečivo vybalíme vždy z igelitového sáčku a zabalíme do utěrky a následně uskladníme v chlebníku, po více jak dvou dnech můžeme chléb nakrájený na krajíce uložit v sáčku v lednici
Pečivo
i (Zdroj: Prima DOMA)
V igelitu nám pečivo brzy "zgumovatí"
  • uzeniny ponecháváme v co nejnižší přihrádce v lednici, protože tam je vzduch nejchladnější; uzeniny v plastovopapírovém obalu vyjmeme a uložíme do neprodyšné dózy
  • sýry naopak uložíme do nejvrchnější přihrádky, aby se dostatečně rozvinulo jejich aroma a sýry dozrály
Uzeniny a sýry
i (Zdroj: Prima DOMA)
Uzeniny a sýry vybalte z papíru a uložte do uzavíratelné dózy
  • sypké materiály jako cukr, mouku nebo těstoviny uchováváme v suchu a na větratelném místě; nejlepší je tyto potraviny přesypat do uzavíratelných dóz, do kterých se nedostanou škůdci.

Málokdo ví, že lednice je rozdělena na tři zóny - nejteplejší, která je v nejsvrchnější části lednice, střední, která se nachází uprostřed a nejchladnější, kterou nalezneme na dně. Do horních přihrádek bychom proto měli ukládat potraviny, které snesou teplotu okolo 7-8 °C jako sýry nebo potraviny, určené k okamžité konzumaci. Do spodní přihrádky se pak umisťuje zelenina a ovoce a hned o přihrádku výš bychom měli ukládat uzeniny a masné výrobky, a potraviny, které budeme konzumovat později. Zde je teplota okolo 3-4 °C.

Lednice
i (Zdroj: Prima DOMA)
V lednici jsou 3 teplotní zóny

Pokud nejste zastánci doby igelitové, nakupujte v bezobalových obchodech. Zde si můžete jednak potraviny navážit do vlastních přinesených nádob nebo použít ty, které zmíněný obchod nabízí. Tyto dózy a sklenice jsou odnositelné a lze je doma využít jako dobře uzavíratelné nádoby na sypké potraviny.

Sklenice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sypké potraviny uchováte v uzavíratelných nádobách

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 11. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová