Každý hodinář potvrdí, že se dají zastavit hodiny ale čas nikoliv. Ovšem momentální vizuální podobu tu zastavíte. Kamerou, fotoaparátem nebo pryskyřicí, jak to umí šperkařka Denisa Vášová.
Květiny zalité v křišťálové pryskyřici
Pryskyřice je běžně dostupná v obchodech pro tvoření. Je to osvědčený materiál, který se dá vrstvit, po vytvrdnutí zůstává stálý, nežloutne, nepraská a šperky a doplňky jsou prakticky nerozbitné.
Jak budeme postupovat při výrobě šperků
1. krok: připravíme šperkové lůžko
Nejdříve si připravíme předmět, který budeme zalévat. Musí být suchý! V našem případě se jedná o sedmikrásku. Květiny nejčastěji usušíme a lisujeme. Sedmikrásku vložíme do nabarveného kovového lůžka (stačí lakem na nehty). Doporučuji začátečníkům zvolit lůžko s okraji, předejdeme tím tomu, že by nám pryskyřice mohla přetéct.
2. krok: namícháme pryskyřici
Dále namícháme špachtlí v nádobce pryskyřici a tvrdidlo, a to v poměru 2:1. Používáme jednorázové rukavice, abychom předešli poranění kůže pryskyřicí.
3. krok: nalijeme na sedmikrásku
Na sedmikrásku nalijeme první vrstvu. Když máme lůžko zalité do požadovaného tvaru, počkáme 24 hodin, aby pryskyřice správně vytvrdla. Pokud zaléváme sušenou květinu je potřeba jí jednou vrstvou nejprve zafixovat, aby nevyplavala na povrch. Dalším vrstvením nám vznikne efekt vodní hladiny.
4. krok: vytvoříme šperk
Opět počkáme 24 hodin, a obrousíme případné ostré hrany a nerovnosti mini vrtačkou. Pomocí kleští nasadíme na náušnicový háček, případně řetízek a máme hotovo. Všechny pomůcky zakoupíme ve specializovaných prodejnách hobby potřeb a potřeb pro tvoření.
Publikováno: 5. 6. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký