Květiny zalité v křišťálové pryskyřici: Letní šperky s neuvadající krásou

Každý hodinář potvrdí, že se dají zastavit hodiny ale čas nikoliv. Ovšem momentální vizuální podobu tu zastavíte. Kamerou, fotoaparátem nebo pryskyřicí, jak to umí šperkařka Denisa Vášová.

Květiny zalité v křišťálové pryskyřici

Pryskyřice je běžně dostupná v obchodech pro tvoření. Je to osvědčený materiál, který se dá vrstvit, po vytvrdnutí zůstává stálý, nežloutne, nepraská a šperky a doplňky jsou prakticky nerozbitné.

Květiny zalité v křišťálové pryskyřici: Letní šperky s neuvadající krásou
Květiny zalité v křišťálové pryskyřici: Letní šperky s neuvadající krásou (Zdroj: Prima FTV)

Jak budeme postupovat při výrobě šperků

1. krok: připravíme šperkové lůžko

Nejdříve si připravíme předmět, který budeme zalévat. Musí být suchý! V našem případě se jedná o sedmikrásku. Květiny nejčastěji usušíme a lisujeme. Sedmikrásku vložíme do nabarveného kovového lůžka (stačí lakem na nehty). Doporučuji začátečníkům zvolit lůžko s okraji, předejdeme tím tomu, že by nám pryskyřice mohla přetéct.

Květiny zalité v křišťálové pryskyřici: připravíme šperkové lůžko
Květiny zalité v křišťálové pryskyřici: připravíme šperkové lůžko (Zdroj: Prima FTV)

2. krok: namícháme pryskyřici

Dále namícháme špachtlí v nádobce pryskyřici a tvrdidlo, a to v poměru 2:1. Používáme jednorázové rukavice, abychom předešli poranění kůže pryskyřicí.

Květiny zalité v křišťálové pryskyřici: namícháme pryskyřici
Květiny zalité v křišťálové pryskyřici: namícháme pryskyřici (Zdroj: Prima FTV)

3. krok: nalijeme na sedmikrásku

Na sedmikrásku nalijeme první vrstvu. Když máme lůžko zalité do požadovaného tvaru, počkáme 24 hodin, aby pryskyřice správně vytvrdla. Pokud zaléváme sušenou květinu je potřeba jí jednou vrstvou nejprve zafixovat, aby nevyplavala na povrch. Dalším vrstvením nám vznikne efekt vodní hladiny.

Květiny zalité v křišťálové pryskyřici: nalijeme na sedmikrásku
Květiny zalité v křišťálové pryskyřici: nalijeme na sedmikrásku (Zdroj: Prima FTV)

4. krok: vytvoříme šperk

Opět počkáme 24 hodin, a obrousíme případné ostré hrany a nerovnosti mini vrtačkou. Pomocí kleští nasadíme na náušnicový háček, případně řetízek a máme hotovo. Všechny pomůcky zakoupíme ve specializovaných prodejnách hobby potřeb a potřeb pro tvoření.

Květiny zalité v křišťálové pryskyřici: vytvoříme šperk
Květiny zalité v křišťálové pryskyřici: vytvoříme šperk (Zdroj: Prima FTV)

Autor:

Kutilství a zahrádkářství patří k činnostem, které mají léčebné účinky, jsou blahodárné pro lidskou psychiku, jsou cestou k dlouhověkosti a snižují riziko předčasného úmrtí až o čtvrtinu. Moji předkové tento přístup k životu praktikovali a já ho hodlám následovat.

Související k tématu