reklama

Krásný a funkční plot: Jaké oplocení bude pro váš pozemek nejvhodnější

Hledáte pro svůj pozemek to správné oplocení a nevíte si rady, jaký vybrat styl či materiál? Podívejte se na náš přehled nejzajímavějších plotů a určitě si vyberete. Dozvíte se, jak se o jednotlivé typy plotů starat a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Krásný a funkční plot

Výběr materiálu, ze kterého postavíte plot okolo domu či pozemku, není jednoduchý. Musíte zvážit hledisko estetické i funkční a v neposlední řadě své finanční možnosti. Dobrou zprávou je, že výběr je opravdu pestrý.

Dřevěný plot

Dřevo se používá na stavbu plotu odnepaměti, je to jeden z nejoblíbenějších a nejdostupnějších materiálů. Poskytuje nepřeberné množství tvarů a povrchových úprav. Používá se dřevo smrkové, které má nejnižší trvanlivost nebo borovicové či modřínové. Dále pak dřeviny exotické, které už se však pohybují ve vyšších cenových relacích. Pokud tedy pomineme tato exotická dřeva, pak výhodou dřevěného plotu je pořizovací cena a nevýhodou nutnost pravidelné péče, potřeba nátěru a nízká životnost. Dřevo podléhá nejen povětrnostním podmínkám, ale také houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu.

Dřevěný plot
i (Zdroj: Pinterest.com)
Dřevěný plot

Drátěný plot

Plot z drátěného pletiva je tou nejrychlejší, nejdostupnější a nejlevnější variantou. Ale málo platné, za tato nej platíme malou estetickou hodnotou. Drátěný plot je nejrychlejší na výstavbu. Hodí se pro ohrazení zahrady, výběhu pro zvířata nebo stavebního pozemku v průběhu stavby domu. Ani z bezpečnostního hlediska nepatří tento plot k nejlepším variantám. Pokud se vám nechce plot pravidelně natírat, zvolte variantu pozinkovanou nebo potaženou plastem.

Drátěný plot
i (Zdroj: Pinterest.com)
Drátěný plot

Plot z gabionů

Jedná se o plot z ocelových dílců, vysypávaný kamením, který je v současné době velmi oblíbený, především pro oplocení moderních staveb. Plot je velmi pevný a trvanlivý. Pokud vyžadujete plot vysoký, pak je trochu složitá manipulace s kamením. Aby tento plot nepůsobil příliš jako pevnost, je dobré ho doplnit o popínavé rostliny nebo vložit dřevěné dílce.

Plot z gabionů
i (Zdroj: Pinterest.com)
Plot z gabionů

Kovaný plot

Pod pojmem kovaný plot se dá představit jak zdobný, tvarově složitý plot, vhodný ke starým vilám, tak minimalisticky pojatý plot u novostavby. Kvalitní kované ploty jsou téměř bezúdržbové, to ale vyžaduje kvalitní žárové pozinkování, čemuž zpravidla odpovídá i pořizovací cena. Nevýhodou je možná i vysoká průhlednost plotu.

Kovaný plot
i (Zdroj: Pinterest.com)
Kovaný plot

Plastový plot

Plastové latě jsou celkem levnou a naprosto bezúdržbovou variantou dřevěných plotů, pokud vám tedy nevadí použití plastu. Vyrábí se ve dvou variantách, levnější z recyklátu a dražší z PVC.

Plastový plot
i (Zdroj: Pinterest.com)
Plastový plot

Publikováno: 30. 5. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.