reklama

Psí divoch vyžaduje zábavu pro tělo i mysl aneb Ať se psíci vydovádí

Mezi psy existují jedinci, kteří dokážou v klidu ležet na gauči a venčení se věnují pouze po nezbytně dlouhou dobu. Tuto menšinu dnes pomineme a budeme se věnovat potřebám pejsků se zcela opačnou náturou. Tedy sportovcům a hračičkám duší i tělem.

Možná to znáte sami, přinesli jste si domů roztomilé štěňátko a ono se po pár týdnech projevilo jako demoliční četa a přepadové komando v jednom. Takového psího divocha většinou stačí důkladně zabavit, začít s výcvikem, nechat ho řádně vyběhat a dokonale unavit. Hyperaktivním jedincům, mezi kterými jednoznačně vedou podobná plemena jako Jack Russell teriéři či border kólie, prostě musíte zabavit mozek i tělo. Všeobecně mezi divoká plemena patří plemena pracovní, pastevecká a lovecká, která byla vyšlechtěna na výkon, výdrž a velkou ochotu pracovat.

Jack Rusell teriér a balonek, nerozlučná dvojka
Jack Rusell teriér a balonek, nerozlučná dvojka (Zdroj: pixabay.com)

Jak tedy vybít přebytečnou psí energii?

Vyzkoušejte dlouhé vycházky

Několikaminutové venčení jen pro vykonání potřeby nestačí žádnému psovi a divochovi zvlášť. Půl hodiny stačí ráno, kdy spěcháte do práce, ale jednou denně, nejlépe večer, by měla procházka trvat alespoň jednu hodinu, ale i déle, v závislosti na potřebách psa. A za víkendový celodenní výlet, třeba na kolech, vás bude pes milovat.

Dopřejte jim dovádění s kamarády

Většina psů miluje hru se svými druhy více než cokoliv jiného. Pravidelná návštěva psí louky jim prospěje po všech stránkách. Naši mazlíci budou dobře socializovaní, budou zvyklí se dělit o míček i oblíbené klacky. Psa, zvyklého na kolektiv poznáte snadno. Rád se seznamuje a málokdy vyvolává šarvátky, pouze vybízí ostatní ke hře.

Malý nebo velký, hra je velká zábava
Malý nebo velký, hra je velká zábava (Zdroj: pixabay.com)

Vyberte si psí sport

Nabídka psích sportů je velmi široká a vybere si opravdu každý. Některé jsou náročné pouze pro psa, jiné vyžadují dobrou fyzickou kondici i od majitele. Můžete vyzkoušet coursing, kdy pes běhá v terénu, překonává překážky a musí ulovit taženou kořist, dogfrisbee, to musí zase pes chytat hozené frisbee, nebo dogracing, tedy běh přes překážky. Samostatnou kapitolou je královská disciplína dogdancing neboli tanec se psem. Skvělé je i agility, sport podobný koňskému parkuru.

Sportovec tělem i důší
Sportovec tělem i důší (Zdroj: pixabay.com)

Zabavte psí hlavu

Především inteligentním psům musíte poskytnout i dostatek mentální zábavy. Je jedno, jestli si budete hrát na schovávanou doma či venku. Psa usadíte povelem sedni a čekej a jdete se schovat. Na povel pak pes hledá svého pána nebo schovanou hračku či pamlsek. Divili byste se, jak pes dokáže dlouho předstírat hledání, přestože o vás dávno ví svým skvělým čichem. Chytřejší psi ocení i různé hlavolamy s hledáním pamlsků. Také nácvik nejrůznějších klaunských kousků většinu divochů velmi baví a vy pak můžete udivovat návštěvy domácím cirkusem.

Pořiďte nebo vyrobte psíkům hračky

Hračky, se kterými se psi zabaví ve chvílích, kdy na ně nemáte čas, můžete samozřejmě jednoduše nakoupit, ale velmi snadno je vyrobíte i sami. Může to být jednoduché přetahovadlo i složitější chobotnice nebo tenisák plný dobrot.

Báječná přetahovaná
Báječná přetahovaná (Zdroj: pixabay.com)

Pozor na únavu a dehydrataci

Nic se však nesmí přehánět. Takoví psi občas sami nevědí, kdy mají dost a sportovali by do padnutí. Pokud pes začne zrychleně a těžce dýchat s vyplazeným jazykem a často si lehá, dopřejte mu přestávku. A nezapomínejte ani na dostatek tekutin.

Publikováno: 7. 6. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce