reklama

Jak můžeme ochránit svého psa před komáry?

Ať už zůstáváme v létě doma, nebo se chystáme do světa, nechtěnou společnost nám budou dělat klíšťata, komáři a další bodavý hmyz. Zatímco u klíšťat si rizika s možným přenosem onemocnění víceméně všichni uvědomujeme, komáři zatím větší pozornosti unikají. Jak tedy můžeme ochránit svého psa před komáry?

Zdravotní rizika od bodavého hmyzu přitom hrozí nejen nám, ale i našim domácím mazlíčkům. Zejména pokud cestujeme se psem do jihoevropských zemí, měli bychom být ostražití před nákazou leishmaniózou či podkožní červivostí – to jsou onemocnění přenášená komáry a koutulemi. Riziko nákazy podkožní červivostí je ale už i v ČR velmi aktuální. Lidé se mohou chránit nejrůznějšími repelenty – a to samé by měli dopřát i svému mazlíčkovi. Při použití vhodného přípravku s repelentním účinkem se totiž parazit usmrtí dříve, než se ke psovi přisaje, a tak se eliminuje možnost nákazy onemocněním.

Ochrana psa před bodavým hmyzem: prevence nadevše

Doplňkově můžeme k ochraně domácích mazlíčků využít moskytiér či ventilátoru k odhánění hmyzu. Vhodné je nepouštět psa ven po západu slunce. Primárně bychom však měli zvolit vhodnou formu ochrany, například pomocí repelentního spot-on přípravku, který zabrání přisátí parazitů. Aplikace přípravku na kůži v linii hřbetu psa je jednoduchá, pouze je nutné ji pravidelně opakovat jednou za 4 týdny.

Prima tip: domácí repelent pro psa

Asi 100 g sušeného rozmarýnu lékařského zalijte 500 ml vroucí vody, přikryjte a nechte asi 30 minut vyluhovat, sceďte a nechte vychladnout. Přidejte 1 lžičku jablečného octa, promíchejte a nalijte do rozprašovače. Aplikujte po dvou až třech hodinách, chraňte oči a nos psa.

Ochrana psa před bodavým hmyzem: důslednost a obezřetnost

Jelikož si pes nemůže postěžovat, jak, co a kde ho bolí, musí být důsledný a všímavý jeho páníček, aby odhalil příznaky onemocnění, která přenášejí paraziti, a včas zahájil léčbu. „Obecně se u zvířat napadených bodavým hmyzem projevuje podrážděním kůže a svěděním, kdy se takzvaně drbají. Komáři si k sání krve často vyhledávají méně osrstěná či dokonce holá místa (kolem uší, oči), tudíž bývá bodnutí hmyzem pro majitele lépe viditelné,“ radí MVDr. Radek Protiva z plzeňské Veterinární kliniky RPVET. Pokud chovatelé u psů podcení prevenci, a mohlo tak dojít k nákaze zvířete, měli by být alespoň obezřetní a všímat si i malých, normálně neobvyklých příznaků.

Jak chránit svého psa před komáry 2
i (Zdroj: animalhealth.bayer.cz)
Jak chránit svého psa před komáry 2

Jak rozpoznat u psa leishmaniózu?

Jde o onemocnění přenášené koutulemi, u kterého dochází k postižení kůže či očí, úbytku váhy, nadměrnému růstu drápů, kožní lézi, kulhání, chudokrevnosti, selhávání ledvin či průjmu.

Jak rozpoznat u psa podkožní červivost?

Představuje u nás stále častější onemocnění přenášené komáry. Toto onemocnění je celkem těžce diagnostikovatelné, jelikož mnoho psů nejeví žádné nebo jen nenápadné známky napadení. Onemocnění se vyznačuje otoky, svěděním anebo zarudnutím kůže.

Publikováno: 14. 6. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce