reklama

Olej z třezalky tečkované: Síla byliny svatého Jana

Třezalku tečkovanou, zvanou také bylina svatého Jana, svatojánská bylina, čarovník nebo dokonce prostřelenec, používali už staří Řekové a je to jedna z nejvýznamnějších bylin lidového léčitelství. Jak si z třezalky připravit olej, nám poradí Michala Švihelová.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nejvhodnější doba sběru třezalky tečkované

Největší sílu má rostlina na letní slunovrat. Ideální den pro sběr je na sv. Jana 24.6., díky čemuž se i tato rostlina dostala do seznamu svatojánských bylin a olej (macerát) z této byliny se také nazývá Svatojánský olej. Sběr se dá rozdělit i podle tradic. Na její sběr se vydejte na louku až po uschnutí ranní rosy ve slunečný den. Čím intenzivněji slunce svítí, tím více účinných látek se v rostlině uvolní, ale nesmí se trhat během poledne. Vezměte si nůžky a odstříhávejte pouze horní kvetoucí část, stonky by měly být alespoň třicetimetrové. Třezalka je rozšířená v Evropě, Asii, Austrálii, severní Africe i Americe. Dokonce ve 20 zemích je evidovaná jako silně invazivní rostlina neboli nepůvodní, silně se šířící rostlina. Nacházíme ji spíše na zplanělé, málo živné půdě, na okrajích cest, lesů, na úhorech, mezích a loukách.

Jak můžeme třezalku zpracovat

Třezalkové květy, ideálně čerstvé na sv. Jana sbírané, jsou ideální na zpracování tinktur (do alkoholu a macerátů (do oleje). Celé rostliny se dají sušit ideálně na tmavých místech, ze sušených květů se dá vytvořit prášek k užívání, případně výluh (čaj). Z olejů se dají připravovat různé masti pro péči o pleť a pro regenerační účinky, případně proti striím nebo na potřebu zvýšené regenerace kůže. Doma květy třezalky sušíme v silnější vrstvě na plechu vyloženém papírem nebo z nich uděláme svazek a zavěsíme na šňůru. Nejvíce jim přeje stín a vzdušná místnost. Suchou třezalku skladujeme v papírových krabicích.

Sušená třezalka tečkovaná
i (Zdroj: Prima FTV)
Sušená třezalka tečkovaná

Svatojanský olej

Připravíme si třezalkové květy čerstvé/sušené asi 20 g, kvalitní za studena lisovaný olej 200 ml (olivový, slunečnicový, kokosový), čistou uzavíratelnou sklenici, pláténko na procedění a tmavou sklenici na hotový macerát.

Olej z třezalky tečkované
i (Zdroj: Prima FTV)
Olej z třezalky tečkované

Sklenici řádně vyčistíme, ideálně pomocí technického lihu, vypečením nebo výhřevem v mikrovlnné troubě, kdy se nám odstraní případné bakterie a zároveň nám ve sklenici nezbude voda (všechny tyto látky by mohly během procesu macerace způsobit vznik plísně, nebo žluknutí oleje či další nežádoucí vlivy). Do takto připravené sklenice vložíme do ⅔ květy třezalky, v našem případě sušené a zalijeme olejem tak, aby byly květy ponořeny a nad nimi byl si 1 cm oleje. Olej s třezalkou můžeme macerovat mnoha způsoby a v různých délkách, podle toho, jaké máme podmínky a jak silný macerát očekáváme. Macerování podpoříme pomocí vodní lázně. Sklenici s olejem a bylinou, zahříváme ve vodní lázni do 45 °C, vyšší teplota by snížila jeho kvalitu. Zahříváme několik hodin, poté necháme odležet několik dní, případně záhřev můžeme zopakovat. Vždy musí být květy ponořeny. Jakmile zhodnotíme, že proces macerace je u konce, přes čisté, ideálně v mikrovlnce vydezinfikované, plátýnko, macerát přecedíme. Vzniklý olej cedíme do opět důkladně čisté lahvičky, ideálně tmavé. Olej ze sušené třezalky je žlutý, červený je z čerstvých květů.

Olej z třezalky tečkované: Síla byliny svatého Jana
i (Zdroj: Prima FTV)
Olej z třezalky tečkované: Síla byliny svatého Jana

Jak olej užívat

Olej se dá užívat jak vnitřně (2 lžičky před jídlem), kdy perfektně pomáhá na vředy, problémy s trávicím traktem, depresivní poruchy a další. Dále vnější užití je vhodné na spálení od sluníčka, popáleniny, popraskanou kůži a rty, hemeroidy, akné, ekzémy, čerstvé rány, zanícené rány, podporuje hojení jizev i po císařském řezu, bolesti svalů (obklady a masáž).

Účinky třezalky tečkované

V třezalce tečkované bylo zjištěno více než 150 různých látek, z nichž řada má prokazatelný biologický účinek. Bylina je známá jako analgetikum, lék proti zánětu a malárii, pro snadnější vykašlávání, antiseptikum, prostředek uvolňující křeče a hojivý prostředek. Pomáhá proti poruchám spánku, a to díky Hyperforinu, který také pomáhá proti virovým onemocněním například oparům. Obecně je dobře tolerována, ale u citlivějších jedinců (většinou blond a světlých typů) může vyvolat přecitlivělost na slunce, úzkost, sucho v ústech, závrať, únavu, bolest hlavy a další, všechny tyto příznaky vymizí po ukončení užívání. Může reagovat s běžnými léky na bolesti či proti horečkám, v případě častého užívání léků, je vhodné konzumaci třezalkových výrobků konzultovat s lékařem. Nedoporučuje se dětem, těhotným a kojícím ženám.

Publikováno: 15. 6. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký