reklama

Tipy, jak v šatníku nastolit řád a pořádek

O krásné velké šatně s uspořádaným oblečením, kabelkami a botami, jako vidíme na obrázcích v magazínech, sní téměř každá žena. Ve skutečnosti není pro většinu z nás lehké udržet si v šatníku pořádek. Máme pro vás pár tipů, které vám pomohou nastolit ve vašem šatníku čistotu a řád a udržet pořádek nadlouho.

i (Zdroj: Depositphotos)
Tipy, jak v šatníku nastolit řád a pořádek (Zdroj: ZOOM Communication)

Pořádek v šatníku - vytřídit a rozdělit

Prvním krokem nemůže být nic jiného, než vyházet vše z šatníku na jedno místo a oblečení roztřídit. Stranou přijdou kousky, které je potřeba vyspravit, vyžehlit, či zašít. Oblečení, které již nevyužijete, dávejte na druhou hromádku. Tyto nepotřebné kousky mohou posloužit ještě někomu dalšímu, proto je také vyperte a rozmyslete si, jak si nimi nejlépe naložíte. Máte několika možností. Oděvy můžete darovat někomu z blízkých či známých, prodat, či dokonce vyměnit za něco nového, což vám umožní například portál vinted.cz.

_FOT22822 cmyk
i (Zdroj: ZOOM Communication)
Dokonalou péči o vaše barevné prádlo zajistí tekutý prací prostředek Color gel na barevné prádlo

Poslední možností je využít sběrné kontejnery na textil, které jsou určeny k vytřídění stále použitelných textilií. V České republice je jich kolem 8000. Do kontejnerů nepatří oděvy a textilie, které jsou obnošené, roztrhané, znečištěné, nebo jinak znehodnocené – ty již patří do směsného odpadu. Podle statistik Ministerstva průmyslu a obchodu ročně vyprodukuje každý občan ČR průměrně 10 kg textilního odpadu, z toho však více než 90 % není dále využíváno. Z tohoto důvodu myslete udržitelně a dejte šanci i kouskům, které potřebují pouze opravit zip, či zbavit se skvrn. Mějte na paměti, že vhodná peče, která zahrnuje praní při doporučené teplotě, použití speciálních pracích prostředků a šetrné žehlení, prodlouží životnost. Na trhu dnes seženete i velmi efektivní pomocníky, kteří udrží barvy vašeho barevného, bílého i černého prádla nadlouho zářivé a odstraňovače skvrn, které již při prvním praní rychle zatočí se skvrnami od vína, kávy, ovoce či dokonce potu.

Image foto_skvrny na pradle_NEON
i (Zdroj: ZOOM Communication)
Odstraňovač skvrn s aktivním kyslíkem na bílé prádlo rychle zatočí i s těmi nejodolnějšími nečistotami od kávy, krve, ovoce či vína

Vytvořit udržitelný systém

Jakmile budete mít hromádku oblečení, která se vrací do šatníku zpět, přichází další krok, vytvoření efektivního a udržitelného systému. Správným systémem roztřídění a uložení vnesete do šatníku řád a pořádek, který vám pomůže v tom, aby hezký pohled na vaši skříň a její obsah nebyl pouze jednodenní záležitostí. Pořádek v šatníku vám pomůže, že již nebudete nosit stále ty samé kousky dokola, jelikož ostatní jsou mimo dosah vašeho oka, či dokonce zapomenuty na dně skříně. První rada zní, rozdělte si šatník podle ročního období, funkčnosti či formálnosti, nebo například podle barev, záleží pouze na Vás, co vyhodnotíte jako nejefektivnější. Nyní máme podzim a čeká nás příchod zimy, proto můžete letní věci uložit do šuplíků či spodních poliček. Kombinujete rádi oblečení stejných barev? Potom si udělejte v šatníku systém podle barevnosti.

Ochranne_vaky_Brabantia_(2)
i (Zdroj: ZOOM Communication)
Obaly jsou ideální pro sezónní skladování oblečení, ochrání oblečení před prachem i moly

Druhá rada zní - přemýšlejte prakticky, proto oblečení, které nosíte nejčastěji, uložte či pověste dopředu. Promyslete si, co vše můžete mít na ramínkách, pro vše ostatní využijte jiný způsob uložení. Ne každý má tuto možnost, ale pokud patříte mezi šťastlivce s dostatečným prostorem, vyvěste na ramínka vše, co jen můžete. Ramínka jsou velmi efektivní a pomohou vám udržet oděvy nepomačkané a zároveň přehledně na očích. Ramínka si kupte ve stejné barvě ve větším množství, je jedno, zda se vám líbí dřevěné, či plastové, vyberte si jeden druh a držte se ho, díky tomu bude skříň vypadat opticky jednotně a uklizeně. Věci, které skládáte, ukládejte horizontálně a nevytvářejte klasické „komínky“, díky kterým sami nevíte, co v šatníku máte. Základní pravidlo zní: pět a dost. Vyhnete se tak nepořádku při vyndávání z komínků a zmačkání vyžehleného oblečení.

Raminko_na_kalhoty_Brabantia_(1)
i (Zdroj: ZOOM Communication)
Ramínko Soft Touch na kalhoty skutečně šetří místo, protože pojme čtvery kalhoty nebo sukně najednou

Vydržet a udržovat pořádek 21 dní

Držte se systému po dobu, než si na udržení nastoleného řádu vytvoříte zvyk. Podle většiny tvrzení trvá průměrně 21 dní, než se tak stane. Pravděpodobně je tato doba velmi individuální. Pro někoho může být zvyk na nový systém kratší záležitostí, pro jiné jedince může být udržení pořádku mnohem těžším úkolem. Zkuste se po těchto 21 dní držet pravidla, že každé oblečení, které si vyzkoušíte a nakonec neobléknete, uklidíte zpět na své místo.

Úložný prostor
i (Zdroj: Depositphotos)
Nenechávejte své oblečení mimo šatní skříň

Je důležité, i přestože pospícháte nebo se vám zrovna nechce, nenechat oblečení povalovat mimo skříň, nehodit jej na zem, či přes opěradlo židle. Jen tak dosáhnete dlouhodobě precizního šatníku, ve kterém budete mít přehled. Všechny tyto nové návyky vám z ranního oblékání vytvoří příjemný rituál. Zároveň díky přehlednosti nebudou mimo vaše optické vnímání žádné kousky oděvu, čímž se vyhnete nesmyslnému nakupování nového oblečení a nebudete nadbytečně zatěžovat životní prostředí. O své oblečení se pečlivě starejte a věnujte mu šetrnou péči, neházejte jednoduše vše při prvních známkách poškození do koše, a určitě nebudete litovat.

Úložný prostor
i (Zdroj: ZOOM Communication)
Otevřené řešení a odolné bambusové police vytvoří skvěle prostředí pro vaše oblečení

Publikováno: 24. 11. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce