reklama

Nejlepší domácí lék proti kašli? Jitrocelový sirup!

Téměř každý z nás si nejlépe odpočine při nějakém svém koníčku či zálibě. Paní Irena Zahradníčková z Vršovic má ráda bylinky, věří v jejich léčivou sílu a připravuje z nich domácí medicíny. Poslala nám recepty na jitrocelové sirupy proti kašli a nachlazení, tak můžete posoudit sami, jestli opravdu fungují.

Když jsem byla malá, babička s prababičkou vždycky léčily (a vyléčily) kašel a rýmu sladkým sirupem z babího listí, jak říkaly jitrocelu kopinatému. Naučila jsem se od nich dělat různé bylinkové sirupy proti kašli, ale nejvíce pomáhají léčit nachlazení jitrocelové, a tak je každý rok je připravuji ve velkém. Listy nekvetoucích rostlin se mají trhat od června do srpna za slunečného počasí kolem druhé odpoledne, to jsou údajně nejúčinnější. Fotky nemám, recepty snad budou stačit.

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
i (Zdroj: istock.com)
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Jitrocelový sirup s třezalkou

Přibližně půl kila jitrocelových listů, plnou hrst smrkových výhonků, jednu třezalkovou nať a 2 citrony nakrájené na plátky dám do čtyřlitrové láhve od okurek. Zaliju převařenou studenou vodou. Druhý nebo třetí den scedím přes plátýnko a přidám asi tak 3 kila krystalového cukru. Při mírné teplotě a za stálého míchání (rád se připaluje) svařím do konzistence hustého sirupu nebo řídkého medu. Naleju do skleniček a dám je ledničky. Při nachlazení se užívá 1 lžička třikrát denně.

Zakopaný jitrocelový sirup

Natrhám jitrocelové lístky, propláchnu a nechám na sítu dobře okapat a uschnout. Pak je dávám do širokých sklenic (většinou dělám pět) ve vrstvách střídavě s krystalovým cukrem a všechno pořádně stlačím. Zakryju utěrkou nebo papírem. Hmota se postupně usazuje, takže následující dny se vrstvy postupně doplňují, až jsou sklenice úplně plné. Pak na každou dám dvě až tři vrstvy celofánu a pevně zavážu. V zákoutí zahrady mám jámu, do které sklenice dávám. Nad sklenice položím desku, zatížím kamenem a celé zasypu hlínou. Deska i kámen ale musí zůstat viditelné. V zemi zkvasí cukr s listy na sirup. Po 90 dnech sklenice vyndám, šťávu vylisuju ovocným lisem (ne přes hadřík ani přes sítko), nechám přejít varem, naplním do lahví, dobře zavřu a dám do ledničky. Při kašli a zahlenění se užívá po lžičkách, maximálně ale pět během celého dne.

Chcete tričko Prima Nápady? Napište nám, co pěstujete, chováte a vyrábíte! Těšíme se vaše fotky a rady, nápady i zkušenosti na adrese napady@iprima.cz.

Chcete mít tričko Prima Nápady? Napište nám co pěstujete, chováte a vyrábíte – a bude vaše!
i (Zdroj: archiv redakce)
Chcete mít tričko Prima Nápady? Napište nám co pěstujete, chováte a vyrábíte – a bude vaše!

Publikováno: 10. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce