reklama

Víte, jak se dá využít rašelina?

Rašelina je právem považována za přírodní zlato. Je to nahromaděný, částečně rozložený rostlinný materiál. Obsahuje převážně organické látky a organické kyseliny, pH 2-6. Rašelina vzniká v rašeliništích, které se často lidově nazývají močály, bažiny, nebo slatě.

Víte, jak se dá využít rašelina? (Zdroj: Prima DOMA)

Rašelina - rostlinné zlato

Věděli jste, že 1 mm rašeliny vzniká celý rok? Rašelina může být stará stovky, a dokonce i tisíce let. Zásoby rašeliny se nalézají na mnoha místech na světě. Rašelina se vrství z rostlinného materiálu, obvykle v bažinatých oblastech, kde je omezen úplný rozklad rostlin. Obsahuje spoustu důležitých spalitelných látek, organické látky (celulózu) a organické kyseliny, pH 2-6. 

Rašelina
Rašelina je použitelná v celé řadě odvětví (Zdroj: Prima DOMA)

Druhy rašeliny a její využití

Borka - používala se v dřívějších dobách k vytápění. Jedná se o velké rašelinové kvádry, které se vyráběly podobně jako cihly, tedy se sušily a následně je využívali obyvatelé, kteří neměli nárok na příděl uhlí. V současnosti se takto topí ještě v některých oblastech Irska nebo Skandinávie.

Česká rašelina tmavá - těží přímo u nás na českých blatech a je hojně využívána jako příměs do zahradních substrátů. Kromě odumřelých částí mechů obsahuje i další rostlinné příměsi a je specifická tím, že na sebe výborně váže vodu.

Rašelina z Pobaltí a Běloruska - je světlejší, je složena pouze z mechů rašeliníku a v zahradnictví je využívána jako výplň, v níž jsou rostliny pěstovány. Substrát s obsahem této rašeliny je celkově lehčí.

Rašelinové jiffy - slisovaná kolečka rašeliny, do kterých se vloží semínko rostliny, zalije se a jiff postupně nabobtnává, aby semínku vytvořil ideální prostředí pro růst. Následně se jiff s naklíčenou rostlinkou zasadí do substrátu.

Jiffy
Rašelinové jiffy jsou výborným startovacím prvkem v semenářství (Zdroj: Prima DOMA)

Další využití:

  • podestýlka v teraristice a akvaristice
  • zahradnictví
  • potravinářství (zejména při výrobě sladové whisky)
  • lázeňství (onemocnění kloubního aparátu)
  • domácí koupele (výluhy z rašeliny)
Potravinářství
Rašelina je nezbytná při přípravě sladové whisky (Zdroj: Prima DOMA)

Díky antibakteriálním účinkům je rašelinu možno využít i v kosmetice na výrobu koupelí a antibakteriálních mýdel. Koupel v rašelinových nebo bylino-rašelinových koupelích pomáhá odstranit stres, dále napomáhá při pocitu nachlazení, při potížích pohybového aparátu, s léčbou kožních problémů nebo mykózy. Má silné zahřívací schopnosti, proto měli by se jejího užívání vyvarovat lidé s velmi vysokým krevním tlakem.

Víte, jak se dá využít rašelina? (Zdroj: Prima DOMA)
Rašelinové koupele pomáhají i při problémech s pohybovým aparátem (Zdroj: Rašelina a.s.)

 

Lázeňství
Rašelinové koupele se používají při onemocnění kloubů (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 5. 11. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová