Echinacea česky třapatka je rostlina s purpurovými kvítky, která podporuje imunitu; a protože kvalita obranyschopnosti organismu v podstatě rozhoduje o našem zdraví nebo nemoci, stala se v posledních letech jedním z nejpoužívanějších rostlinných léčiv. Snadno se pěstuje, na zahradě udělá spoustu parády a ještě upevní zdraví celé rodině. A podle našich receptů si můžete udělat domácí echinaceový extrakt, masti i tinkturu.
Echinacea pochází ze Severní Ameriky. Indiánské kmeny ji po staletí používaly k hojení zánětů a poranění kůže, při bolestech zubů, zažívacích potížích, bolesti v krku a jako prostředek proti hadímu uštknutí. Stala se oblíbenou léčivkou Evropanů při osídlování Ameriky. Využívali ji jako univerzální prostředek proti infekčním chorobám a na hojení všech ran. V Evropě se třapatky objevily jako okrasné květiny, teprve na počátku 20. století se objevily první pokusy o terapeutické využití.
Jak pěstovat echinaceu
Echinacea česky třapatka připomíná svým květem kopretinu. Všechny druhy můžeme u nás bez problémů pěstovat. Kvete druhým rokem a pak jako trvalka zůstává na záhonu mnoho let. Na dobře vyhnojeném, osluněném a propustném záhonu udělá na zahradě spoustu parády a ještě se postará o zdraví celé rodiny. Z devíti druhů této rostliny mají jako léčivky význam pouze tři: Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia a Echinacea pallida. Třapatka nachová (E. purpurea) bývá vysoká až 1,2 m a má mnohočetný hnědý svazčitý kořen, listy jsou drsné se zubatými okraji. Purpurové květy jsou 4-6 cm dlouhé. Třapatka úzkolistá (E. angustifolia) dorůstá výšky necelého metru a má šedohnědé kořeny. Světle purpurové květy tvoří řidší paprsek. Třapatka bledá (E. pallida) je vysoká zhruba 1 m a velmi se podobá třapatce úzkolisté, jen úzké jazykové květy jsou výrazně ohnuté směrem k lodyze. Má bílý pyl.
Proč a jak echinacea léčí
Terapeuticky se využívají všechny části rostliny - květ, list, stonek a kořen, ve kterém jsou účinné látky koncentrovány nejvíce. Květy a listy se sbírají v době květu od června do srpna. Suší se ve stínu při teplotě do 30 °C. Na jaře a na podzim se sbírají kořeny a po omytí se suší umělým teplem při 40 °C. Echinacea obsahuje široké spektrum účinných látek, mj. silice, pryskyřice, inulin, pentosany, vyšší mastné kyseliny palmitová a lonolová, deriváty kyseliny kávové, polysacharidy, alkaloidy, třísloviny, steroly, flavonoidy. Za imunostimulační efekt jsou významnou měrou zodpovědné polysacharidy. Echinacea stimuluje buňky imunitního systému, které jsou klíčovou zbraní v boji proti infekci. Echinacea vykazuje značnou antibiotickou aktivitu. Preventivním a pravidelným užíváním se dá zvýšit odolnost proti běžným infekčním onemocněním. Pomáhá v prevenci dvou nejčastějších virových onemocnění - zánětu dýchacích cest a chřipky. Nejúčinnější je při prvních příznacích onemocnění. Přípravky z třapatek se používají vnitřně (nejlépe ve formě extraktu z kořenů nebo květů) i zevně (nálev nebo mast). Echinaceová kúra by neměla trvat déle než jeden měsíc. Pokud ji potřebujeme zopakovat, nechme si mezi dvěma kúrami týdenní pauzu.
Echinacea: recept na domácí extrakt
Květy nebo nasekané kořeny zalijeme vysokoprocentním čirým alkoholem (nejlépe lékárenský líh) v poměru 1 díl byliny na 4 díly alkoholu. Za občasného protřepání necháme 3 týdny vyluhovat, potom tekutinu přefiltrujeme a nalijeme do tmavé lahvičky. Preventivně se v období chřipek užívá třikrát denně 20 kapek, při začínajících příznacích nemocí z nachlazení 50 kapek. Léčivou mast připravíme smícháním 1 dílu extraktu a 9 dílů masťového základu. Používáme při kožních nemocích (špatně se hojící rány, jizvy, ekzémy, proleženiny).
Echinacea: recept na domácí tinkturu
Asi 120 g květů nebo listů nebo 100 g drceného čerstvého kořene zalijeme 500 ml čistého lihu a necháme týden stát za občasného protřepání při pokojové teplotě v uzavřené nádobě. Osmý den tinkturu přefiltrujeme. K prevenci se používá jedna lžička tinktury ráno nalačno, v době chřipková epidemie přidáme jednu lžičku i večer. V době nemoci se doporučuje užívat jednu lžičku každé 3 hodiny.
Publikováno: 15. 7. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce