reklama

Letní zahrada: Plevel je pěkný prevít, ale může být i užitečný

Mít tak zahradu bez úporného plevele, to je sen všech zahrádkářů. Jenomže plevel je převít a roste mnohem rychleji než pracně pěstované rostliny. Ale na druhou stranu - víte, že plevel naznačuje mnohé o půdě, kde roste? Z nadměrného výskytu některých plevelů se dá usuzovat na důležité vlastnosti půdy. Prozradíme, jak to vlastně je.

I když jste na jaře pečlivě v potu tváře odstranili všechen plevel, stejně vesele bují nový. Teď vás potrápí především plevele vrcholného léta, kterým nevadí ani vysoké teploty, ani málo vláhy. Takový plevel prospívá i v chudší a suché půdě a dokáže růst až neuvěřitelně rychle. Pravidelně kontrolujte i zákoutí zahrady, odkud se často plevele šíří, nedopusťte jejich rozmnožení na kompostech a v jejich bezprostřední blízkosti. Plečkováním nebo mělkou okopávkou likvidujte plevel zvláště pod stromy a tam kde je půda bez nastýlky.

Letní zahrada bez plevele: pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)
i (Zdroj: archiv autorky)
Letní zahrada bez plevele: pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)

Letní zahrada bez plevele: jednoleté plevele

Jednoleté plevele, jako jsou zejména ptačinec žabinec (Stellaria media), pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora), lebedy (Atriplex) a kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) odstraňte okopávkou za příhodného slunečného počasí. Nejdůležitější zásadou je nenechat je vykvést, aby se vám nevysemenily. To je pak hotová katastrofa.

Letní zahrada bez plevele: pcháč rolní (Cirsium arvense)
i (Zdroj: archiv autorky)
Letní zahrada bez plevele: pcháč rolní (Cirsium arvense)

Letní zahrada bez plevele: úporné plevele

Existují plevele velice úporné, které téměř nelze zlikvidovat, dokonce ani chemicky. Mezi nejúpornější plevele patří svlačec rolní (Convolvulum arvansis), pcháč rolní (Cirsium arvense), pýr plazivý (Elytria repens), bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria),  pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) či kopřiva dvoudomá (Urtica dioica). Když rostlinku pouze utrhnete a nezlikvidujete ji i s kořenem, znovu zregeneruje a vyroste. Odstraňování nadzemních částí tyto plevele tedy jen oslabí, ale nezahubí. Chce to velkou trpělivost.

Letní zahrada bez plevele: bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)
i (Zdroj: archiv autorky)
Letní zahrada bez plevele: bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Plevel je prevít, ale o půdě vám hodně naznačí

Věděli jste, že plevele vám mohou naznačit o vlastnostech půdy na zahradě? Na mnohých stanovištích můžete z nadměrného výskytu některých druhů plevelů usuzovat na důležité vlastnosti půdy, které se vám hodí při pěstování kulturních rostlin.

Bohaté a humózní půdy indikují kopřiva dvoudomá a kopřiva žahavka (Urtica dioica, U. urens), kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris), ptačinec žabinec (Stellaria media)

Jílovité půdy indikují pryskyřník rolní (Ranunculus arvensis), podběl lékařský (Tussilago farfara), svízel přítula (Gallium aparine)

Hlinité (těžší a mokré) půdy indikují jitrocel větší (Plantago major),  jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), pryskyřník plazivý (Ranunculus repens), pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Letní zahrada bez plevele: pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)
i (Zdroj: archiv autorky)
Letní zahrada bez plevele: pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Půdy chudé na vápník indikují hasivka orličí (Pteridium aquilinum), rmen rolní (Anthemis arvensis), maceška trojbarevná (Viola tricolor)

Vápenité půdy indikují čekanka obecná (Cichorium intybus), šalvěj luční (Salvia pratensis)

Písčité (suché) půdy indikují osívka jarní (Erophila verna), mák vlčí (Papaver rhoeas)

Letní zahrada bez plevele: mák vlčí (Papaver rhoeas)
i (Zdroj: archiv autorky)
Letní zahrada bez plevele: mák vlčí (Papaver rhoeas)

Publikováno: 16. 7. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová

Mohlo by vás dále zajímat

Plevele ozimé, efemerní a trvalé

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nejčasnější plevele ozimé - kokoška pastuší tobolka, hluchavka nachová, starček obecný a efemérní - rozrazil břečťanolistý, pryšec kolovratec, locika kompasová, plevele trvalé - kopřiva, pcháč rolní. Jak je rozpoznat a účinně zlikvidovat.