Jednoduché mramorování: Tak tuhle techniku zvládne každý!

Technika mramorování je jednoduchá a zvládne ji vážně každý. Mramorováním si můžeme snadno vyrobit jemnými žilkami nebo barevnými výraznějšími skvrnami ozdobené záložky, obaly na knihy nebo dárkové krabičky. Tuhle techniku je možné použít také na sklo, porcelán, keramiku, dřevo i kov, proutí i textil. Zkusíte?

Při mramorování můžeme barvit barvami z papírnictví – práce s nimi je velmi jednoduchá, stačí je protřepat a přímo kapat na hladinu. O malinko pracnější, ale levnější je barvit olejovými barvami. Olejovou barvu rozmícháme s několika kapkami oleje (lněný, slunečnicový) trochou terpentýnu a ředidlem na olejovky (S6006). Do vody je vhodné přimíchat trochu tapetovacího lepidla (na 1 litr asi 2 lžičky lepidla).

Jednoduché mramorování: Tak tuhle techniku zvládne každý
Jednoduché mramorování: Tak tuhle techniku zvládne každý (Zdroj: Petra Marková)

Jak při mramorování postupovat

1. krok: připravíme si barvu

Do nádoby nalijeme vodu a na hladinu nakapeme několik barevných kapek mramorovací barvy. Barvy opatrně zamícháme špejlí nebo kouskem hřebene, aby se vytvořily spirály a vlnovky.

Mramorování: připravíme si barvu
Mramorování: připravíme si barvu (Zdroj: Petra Marková)

2. krok: korek necháme chvíli plavat

Korkovou podložku opatrně položíme na hladinu tak, aby se nepotopila, necháme chvilku plavat a pak pomocí dvou špejlí či dřívek opatrně vytáhneme, necháme uschnout.

Mramorování: korek necháme chvíli plavat
Mramorování: korek necháme chvíli plavat (Zdroj: Petra Marková)

3. krok: papír a textil se nesmí potopit

Archy papíru a kusy textilu musíme barvit ve větší nádobě. List papíru položíme na hladinu opatrně tak, aby se nepotopil, pokládáme nejprve jednu stranu a stejným způsobem zvedáme z hladiny.

4. krok: papír a textil necháme uschnout

Papíry a textil necháme nejprve důkladně uschnout, teprve pak je používáme jako materiál na další výrobu.

Mramorování: papír a textil necháme uschnout
Mramorování: papír a textil necháme uschnout (Zdroj: Petra Marková)

5. krok: valivý pohyb po hladině

Stínítko musíme položit na hladinu k jedné straně tak, abychom jej mohli valivým pohybem celé otočit po hladině a nemuseli jej při tom zvedat. Valivým pohybem po hladině obarvíme i sklenici, lahvičku nebo dózu na šperky.

Mramorování: valivý pohyb stínítka po hladině
Mramorování: valivý pohyb stínítka po hladině (Zdroj: Petra Marková)

6. krok: hotové výrobky přestříkáme lakem

Hotové výrobky je lepší přestříkat bezbarvým lakem, mramorování déle vydrží a nebude se loupat.

Mramorování: hotové výrobky přestříkáme lakem
Mramorování: hotové výrobky přestříkáme lakem (Zdroj: Petra Marková)

Prima tip: mramorování skleniček na pití

Pokud používáme mramorování na sklenice nebo jiné nádobky, které chceme nadále využívat na uschování potravin nebo na pití, ozdobíme jen ty části, které se nebudou přímo dotýkat potravin nebo kterých se nebudeme dotýkat ústy, v případě skleniček.

Mramorování: na sklenicích ozdobíme jen ty části, kterých se nebudeme dotýkat ústy
Mramorování: na sklenicích ozdobíme jen ty části, kterých se nebudeme dotýkat ústy (Zdroj: Petra Marková)

Autor:

Redaktor a fotograf jsem spíš náhodou, baví mě výtvarné techniky, práce s textilem, renovace starých věcí, zajímavé jednoduché recepty, zkrátka od každého kousek a fotografování a psaní návodů a tipů přišlo potom nějak „samo“. Mám ráda upravené zahrady s pestrými záhony květin, i když ta naše vypadá spíš jako džungle, ale je to ráj pro děti, kočky i psy. Od kutilů jsem leccos odkoukala, takže opravit kapající kohoutek, přižehlit hranu na desku stolu nebo seštelovat panty ve dveřích skříně není problém

Související k tématu