reklama

Chcete roztomilé a neposedné zvířátko? Pořiďte si pískomila!

Téměř každý z nás si nejlépe odpočine při nějakém svém koníčku či zálibě. Manželé Lukešovi z Hodonína mají jako domácí mazlíčky dva pískomily mongolské. Poslali nám několik rad a zkušeností, jak tahle roztomilá, skromná a neposedná zvířátka doma chovat – a už k ní putuje tričko Prima Nápady.

Chov pískomila

Když jsme se rozhodovali, jaké domácí zvířátko si do našeho bytečku pořídíme, volba padla na pískomila – tedy přesněji pískomily, protože jsme si rovnou pořídili dva. Chovatel nás totiž přesvědčil, že tohle čilé zvířátko nesnáší samotu. Naše pískomilky Dejna a Danka jsou opravdu živá a zvědavá stvoření, stále pobíhají, skáčou, zkoumají, hrabou, trhají… Jejich pozorováním se dají strávit klidně celé hodiny. Pískomil mongolský je dlouhý zhruba 12 cm, ocas má stejně dlouhý. Váží okolo 100 gramů. Žije až 5 let.

Jak o pískomily pečovat

Pečovat o pískomily je celkem snadné. Chovejte pískomila ve skleněném akváriu nebo teráriu s větratelným krytem, méně vhodná je drátěná klec. Bydlení jim vybavte domečkem a větvemi nebo kameny na šplhání a těžkou miskou s bílým pískem, ve kterém se rádi „koupou“ a malou napáječkou. Nádrž uklízejte denně, kompletní úklid stačí jednou měsíčně. Jako podestýlku používáme směs písku, dřevěných hoblin, sena a zvlhčené rašeliny.

Pískomil mongolský (Meriones unguiculatus)
i (Zdroj: pixabay.com)
Pískomil mongolský (Meriones unguiculatus)

Jídelníček pro pískomila

Pískomil je skromný, jeho trávicí ústrojí je uzpůsobeno k příjmu malého množství potravy a vody. Dávejte mu míchanou směs pro hlodavce doplněnou občas moučnými červy a malými kousky ovoce a zeleniny. Hlavně mu zajistěte stálý dostatek čerstvého sena. I když velmi málo pije, dbejte na to, aby v napáječce byla čerstvá voda. K hryzání mu poskytněte vrbovou větvičku nebo kousek měkkého dřeva.

Pískomil mongolský je skromný, pije a žere velmi málo
i (Zdroj: pixabay.com)
Pískomil mongolský je skromný, pije a žere velmi málo

Nejdůležitější rada nakonec: jak pískomila nosit

Pískomila noste tak, že ho uchopíte za kořen ocasu hned u zadečku a přitom ho podepřete druhou rukou, položte si ho na dlaň a pak ho jistěte na hřbetě. Nikdy neberte pískomila mongolského za konec ocasu, aniž byste ho přitom nepodpírali pod tělem. Ocas se snadno utrhne a už nikdy nenaroste! To je přirozený prostředek úniku, kterým se mohou ve volné přírodě zachránit ze spárů dravce. 

Chcete tričko Prima Nápady? Napište nám, co pěstujete, chováte a vyrábíte! Těšíme se vaše fotky a rady, nápady i zkušenosti na adrese napady@iprima.cz.

Chcete mít tričko Prima Nápady? Napište nám co pěstujete, chováte a vyrábíte – a bude vaše!
i (Zdroj: archiv redakce)
Chcete mít tričko Prima Nápady? Napište nám co pěstujete, chováte a vyrábíte – a bude vaše!

Publikováno: 7. 8. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce